• Ogłoszenie:

Torrenty a kary

Wszystko odnośnie szerokiej tematyki Internet, oraz sieci komputerowe

Torrenty a kary

Postprzez protazy 21 Gru 2013, 00:17

reklama
Witam,
złożyłem dotację na prywatnych torrentach zagranicznych. Jak wiadomo, należy utrzymywać tam odpowiednie ratio co wiąże się z udostępnianiem plików, co z kolei może powodować odpowiedzialność karną. Jak wygląda to w praktyce? Widziałem kilka artykułów o listach z wezwaniem do zapłaty rekompensaty rozsyłanych przez jakieś kancelarie prawne. Czy naprawdę jest to prawo w Polsce egzekwowane?
protazy
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 21 Gru 2013, 00:11



Torrenty a kary

Postprzez t0d 28 Gru 2013, 00:01

tak - jeśli udostępniasz nielegalne treści

torrenty nie mieszczą się w zakresie dozwolonego użytku (czyli np. ściągnięcie jednego utworu dla mamy)

ponadto w Polsce za samo ściągnięcie nielegalnego oprogramowania możesz być sądzony
rzekłem
Awatar użytkownika
t0d
~user
 
Posty: 3083
Dołączenie: 01 Lut 2006, 22:25
Miejscowość: Łódź
Pochwały: 132



Torrenty a kary

Postprzez apg2312 28 Gru 2013, 00:46

A kto Ci takich bajek naopowiadał ?
Ściągać można wszystko, co się tylko komu podoba. Ukaranym można zostać za udostępnianie plików i umożliwienia pobierania innym internautom - oczywiście pod warunkiem, że są to pliki chronione prawem autorskim lub zabronione przez prawo (np. treści pedofilskie).
A co do wezwań rozsyłanych przez "kancelarie prawne", jest to pic na wodę i fotomontaż. Ale zawsze ktoś się może przestraszyć i zapłacić - i wtedy dopiero przyznaje się do ściągania czegokolwiek.
Poczytaj sobie tu :
http://di.com.pl/tagi/copyright_trolling
Adam

I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?

QuadCore Intel Core i7-6700K/Asus Z170 Pro Gaming/4x4GB Kingston HyperX Fury Black 2400/Gigabyte RTX 3060 VISION OC 12 GB/SSD Patriot VIPER VPN100 256GB M.2 PCIe x4 NVMe + SSD Plextor M6S 128GB SATA3 + Toshiba P300 1TBB/HL-DT-ST DVDRAM GH24NSB0/Philips 240V5QDSB/OCZ ZS 550W
Awatar użytkownika
apg2312
~user
 
Posty: 1308
Dołączenie: 29 Lip 2008, 20:09
Miejscowość: هورشاو
Pochwały: 85



Torrenty a kary

Postprzez t0d 28 Gru 2013, 21:13

apg2312 napisał(a):A kto Ci takich bajek naopowiadał ?
Ściągać można wszystko, co się tylko komu podoba. Ukaranym można zostać za udostępnianie plików i umożliwienia pobierania innym internautom - oczywiście pod warunkiem, że są to pliki chronione prawem autorskim lub zabronione przez prawo (np. treści pedofilskie).
A co do wezwań rozsyłanych przez "kancelarie prawne", jest to pic na wodę i fotomontaż. Ale zawsze ktoś się może przestraszyć i zapłacić - i wtedy dopiero przyznaje się do ściągania czegokolwiek.
Poczytaj sobie tu :
http://di.com.pl/tagi/copyright_trolling


jeśli chodzi o programy komputerowe: artykuł 74 i 75 i np. 77 ustawy Prawo Autorskie - najpierw sprawdź zanim zaczniesz, niesłusznie, wytykać innym błędy (pomijam sposób zwrócenia uwagi :cry: )

można zwielokrotnić, pod warunkiem, że w wszedłeś w posiadanie w sposób legalny

licencje dla windowsa czy dla office czy do photoshopa zawierają zastrzeżenia , że nie można tego programu zwielokrotniać (udostępniać), jeśli nie masz wykupionej dodatkowej licencji (w formie klucza produktu np.)

w przypadku muzyki czy filmów nie ma takiego zastrzeżenia (w Polsce) - jest tylko mowa o dozwolonym użytku (czyli, że możesz coś ściągnąć dla mamy, brata, kolegi) o ile nie będziesz z tego czerpał dochodu - czyli nie za kasę
rzekłem
Awatar użytkownika
t0d
~user
 
Posty: 3083
Dołączenie: 01 Lut 2006, 22:25
Miejscowość: Łódź
Pochwały: 132



Torrenty a kary

Postprzez apg2312 28 Gru 2013, 22:09

Wiesz, szkoda, że nie przeczytałeś ze zrozumieniem mojego poprzedniego posta. OK, postaram się wytłumaczyć po polsku :

Możesz ściągnąć z Internetu każdy, dowolny program komputerowy. I nikt Ci tego ani nie zabroni, ani za to nie ukarze.
Co innego, jak już ten program zainstalujesz nie mając legalnie nabytego klucza, seriala, cd-keya, czyli legalnej licencji na używanie. Ale sam obraz płyty, czy plik instalacyjny pobrać możesz.
Co innego, jeśli np. obraz płyty z Windowsem czy Officem czy jakieś pliki instalacyjne programów niezgodnie z licencją używania udostępniasz gdzieś w necie - wtedy można za to beknąć, i to naprawdę zdrowo.
Dlatego wyraźnie napisałem w poprzednim poście
apg2312 napisał(a):(...)
Ściągać można wszystko, co się tylko komu podoba. Ukaranym można zostać za udostępnianie plików i umożliwienia pobierania innym internautom - oczywiście pod warunkiem, że są to pliki chronione prawem autorskim lub zabronione przez prawo (np. treści pedofilskie).
(...)


Co do plików multimedialnych nie będę polemizował, bo zasadniczo tu masz rację. Ale znowu - pobierać filmy i muzykę można, ale już udostępniać do pobrania innym nie.

PS. przepraszam za sposób zwrócenia uwagi :) Ale naprawdę tutaj mam rację. I nieważne, czy zasysasz cokolwiek z http, czy z torrenta. Dalej pobierać możesz, udostępniać już nie.
Adam

I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?

QuadCore Intel Core i7-6700K/Asus Z170 Pro Gaming/4x4GB Kingston HyperX Fury Black 2400/Gigabyte RTX 3060 VISION OC 12 GB/SSD Patriot VIPER VPN100 256GB M.2 PCIe x4 NVMe + SSD Plextor M6S 128GB SATA3 + Toshiba P300 1TBB/HL-DT-ST DVDRAM GH24NSB0/Philips 240V5QDSB/OCZ ZS 550W
Awatar użytkownika
apg2312
~user
 
Posty: 1308
Dołączenie: 29 Lip 2008, 20:09
Miejscowość: هورشاو
Pochwały: 85



Torrenty a kary

Postprzez t0d 29 Gru 2013, 12:38

wejście w posiadanie to ściągnięcie a nie tylko zainstalowanie

skończmy może tą dyskusję bo jeszcze nasz zbanują :D
rzekłem
Awatar użytkownika
t0d
~user
 
Posty: 3083
Dołączenie: 01 Lut 2006, 22:25
Miejscowość: Łódź
Pochwały: 132



Torrenty a kary

Postprzez adashko 02 Sty 2014, 22:35

Natrafiłem kilka dni temu na ciekawy artykuł na niebezpieczniku, w którym prawnik omawia, odpowiadając na pytania: co i kiedy można ściągać z internetu oraz do jakiego stopnia tymi danymi można się dzielić z innymi.

Myślę, że tekst powinien rozwiązać większość wątpliwości na ten temat.
CPU: Intel Core i5-6600K Skylake 3.5GHz || MOBO: MSI Z170A Krait Gaming || RAM: Kingston HyperX FURY Black 8GB 2400MHz DDR4 CL15 || SSD: Plextor M6V 256GB
HDD: Seagate 1TB + 2TB SATA III 7200RPM 64MB cache || COOLER: SilentiumPC Grandis XE1236 || PSU: Thermaltake Smart SE Modular 530W ||
GPU: MSI GeForce GTX 970 OC 4GB GDDR5 256bit || MONITOR: iiyama ProLite XB2783HSU-B1 FullHD AMVA+ LED || CASE: Zalman Z3 ||
Awatar użytkownika
adashko
~user
 
Posty: 1406
Dołączenie: 20 Mar 2006, 18:26
Miejscowość: PŁOCK - Miasto seksu i biznesu
Pochwały: 59




Powróć do Internet & Sieci

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości