• Ogłoszenie:

Jaki router do rozdzielenia internetu z radiówki?

Wszystko odnośnie szerokiej tematyki Internet, oraz sieci komputerowe

Jaki router do rozdzielenia internetu z radiówki?

Postprzez Dragon2008 18 Wrz 2012, 18:03

reklama
Cześć wszystkim.
Mam następujący problem/pytanie:
byłem ostatnio u koleżanki, ma Internet radiowy, konkretnie wygląda to tak, że na ścianie na zewnątrz mieszkania ma powieszony talerz z takim okrągłym jakby odbiornikiem/konwerterem, i stamtąd przeciągnięty kabel do komputera - do PCta podłączony jest do karty sieciowej, aczkolwiek pierwszy raz widziałem taki kabel, taki z bardzo małą, cieniutką końcówką. Być może takie właśnie są kable do radiówek, nie mam pojęcia, może ktoś z was miał z czymś takim do czynienia i mi to wyjaśni. W każdym razie po odpaleniu komputera sieć wykrywana jest normalnie jako sieć bezprzewodowa i z nią komputer się łączy. Czyli Internet funkcjonuje jako połączenie sieci bezprzewodowej. W takim razie po co ten dziwny kabel (malutki kabel antenowy) podłączony od satelity do tej karty ? Tak to właśnie działa w przypadku radiówek ? Do komputera podłączony jest też jakiś kabel Ethernet, ale szczerze mówiąc to nie pamiętam, skąd on 'szedł', czy kabel ethernet też jest potrzebny i wykorzystywany przy takim podłączeniu do sieci ?

Rzeczy w tym, że chcę jej kupić router, żeby miała internet bezprzewodowo w całym mieszkaniu. Jak to rozdzielić, jakim urządzeniem ? Bo przecież chyba nie ma routera, do którego podłączę taki cieniutki kabelek, który idzie od tego talerza satelitarnego do karty sieciowej. Czy odpowiedni będzie "TP-LINK TL-WR743ND" ? Rozumiem, że byłby dobry, gdyby komputery łączył się z siecią przez kabel Ethernet, a szczerze mówiąc to już nie wiem, jak to działa, opisałem zapewne wszystko dość chaotycznie, ale to po prostu wszystko, co zapamiętałem, gdy u niej byłem. Pierwszy raz w ogóle mam do czynienia podłączeniem Internetu drogą radiową.

EDIT:
Z tego, co zdążyłem wyczytać, ten kabel od anteny do karty sieciowej to kabel SMA.
Skromność, bez podpisu
Dragon2008
~user
 
Posty: 146
Dołączenie: 06 Kwi 2008, 11:53
Miejscowość: Grodków



Jaki router do rozdzielenia internetu z radiówki?

Postprzez Manieq 21 Wrz 2012, 07:06

Jeżeli jesteś pewny, że to kabel SMA to jest to kabel antenowy. Wtedy bardziej będą Ci potrzebne dwa urządzenia, jedno które odbierze sygnał bezprzewodowy, a drugie który będzie go nadawać. Potrzebujesz routera z funkcją Wireless Client, aby móc się wpiąć do radiówki. Drugi to może być zwykły access point. Masz jakiś określony budżet ?
Sprzedam / zamienię Asusa TF101 16GB + Dock.
Awatar użytkownika
Manieq
~user
 
Posty: 1175
Dołączenie: 20 Gru 2006, 20:24
Miejscowość: Bogatynia
Pochwały: 31



Jaki router do rozdzielenia internetu z radiówki?

Postprzez Dragon2008 21 Wrz 2012, 22:00

Zgłębiłem trochę temat. Idealnym urządzeniem byłby Ovislink G.Duo, ale za drogi, nie ma sensu wywalać ponad 200 zł w celu tak niegórnolotnych zastosowań. Myślałem, że można to jakoś rozwiązać jednym urządzeniem do 100 zł, ale chyba byłoby ciężko. Wiem już, jak jest z tym kablem sieciowym itp. - jest to skonfigurowane tak, że kabel antenowy wchodzi do karty sieciowej (bezprz.), i tak komputer łączy się z Internetem, następnie połączenie jest udostępniane przez kabel Ethernet (wejście sieciowe na płycie głównej), idzie do gniazdka w ścianie i wychodzi w drugim pokoju. W zasadzie to WiFi było jej potrzebne tylko, żeby w tym drugim pokoju mieć Internet, ewentualnie w telefonie, ale skoro jest tam gniazdko, do którego mogę podłączyć np. drugi komputer/laptopa za pomocą kabla Ethernet, to nie ma sensu wydawać ponad 200 zł. Jedyna wada: główny komputer [client] musi być cały czas włączony, żeby w tym drugim był Internet.

Powiedzcie mi lepiej, przy takiej konfiguracji sieci - co mam zapisać, gdybym chciał zrobić w tym kompie formata i wgrać XPka na nowo, żeby później skonfigurować taką sieć i to udostępnianie Internetu przez Ethernet ? Żebym nie wywalił systemu, a potem nie okazało się, że czegoś nie ma/nie zapisałem.
Skromność, bez podpisu
Dragon2008
~user
 
Posty: 146
Dołączenie: 06 Kwi 2008, 11:53
Miejscowość: Grodków



Jaki router do rozdzielenia internetu z radiówki?

Postprzez Manieq 21 Wrz 2012, 22:06

Hmm, to rozważ zakup jednego urządzenia, wtedy z kabla ethernet w gniazku w drugim pokoju wyciągniesz. Można też pojechać po linii oporu, kupić tp-link 740n, zmienić soft na DD-WRT ( koszt około 55 zł), po zmianie oprogramowania można go używać jako Wireless client, czyli to co potrzeba, a do tego dokupić jakiś tani ap, nawet 340G od TP-Linka, bo są tanie na allegro. Przy dobrych lotach zamkniesz się w około 100 złotych :) Tylko trzeba pokombinować, ale jest do zrobienia. Testowałem już rozwiązanie z tym 740N, bo znajomemu konfigurowałem aby nbox od N mógł po wifi internet mieć i działa to spokojnie :)
Sprzedam / zamienię Asusa TF101 16GB + Dock.
Awatar użytkownika
Manieq
~user
 
Posty: 1175
Dołączenie: 20 Gru 2006, 20:24
Miejscowość: Bogatynia
Pochwały: 31




Powróć do Internet & Sieci

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości