• Ogłoszenie:

z nagraniem krążka dvd+r

Kosz, czyli miejsce gdzie wrzucamy wszystkie beznadziejne i nic nie wnoszące tematy.

Z nagraniem krążka DVD+R

Postprzez xman004 15 Maj 2006, 10:23

witam wszystkich

Od niedawna mam nagrywarke więc w tym temacie jestem zielony i proszę o wyrozumiałość :)

Jest to LG - GSA-4167

Chciałbym nagrać na płytkę DVD + R ( firmy extreme ) kilka różnych plików np film, program itp ( nie są to obrazy )

Próbowałem w nero ultra edition 6.0.0.9

Za pierwszym razem wyłączył się monitor i przestało się nagrywać, a za 2 zawieszka w postaci zielonego paska u góry ekranu i to samo

płytki cd 700 czy 800 mb nagrywa bez problemu

Może trzeba spróbować nowszą wersją nero ? Jeśli tak to może ktoś napisać jaką wersją, najlepiej jak najniższą gdyż najnowsza waży coś kolo 130 mb. Albo tez innym programem ?

czekam na jakieś podpowiedzi

ps. nie znalazłem na forum podobnego tematu
xman004
~user
 
Posty: 33
Dołączenie: 02 Paź 2005, 15:24



Postprzez Trane 15 Maj 2006, 10:28

Ja proponowałbym Nero 6, zawierającą Nero Start Smart + Nero Burning ROM i Nero Express. Jest według mnie najlepszą wersją NERO, ale nie sprawdzałem jeszcze Nero 7. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Trane
~user
 
Posty: 891
Dołączenie: 19 Mar 2006, 10:24
Pochwały: 17



Postprzez bobza 15 Maj 2006, 10:34

Trane napisał(a):Ja proponowałbym Nero 6,

uder napisal:
xman004 napisał(a):Próbowałem w nero ultra edition 6.0.0.9

moim zdaniem problem to:
xman004 napisał(a):nagrać na płytkę DVD + R ( firmy extreme

spróbuj jakiegos markowego produktu...

Nemo surdior est quam is qui non audiet
Awatar użytkownika
bobza
~user
 
Posty: 1375
Dołączenie: 04 Sty 2006, 15:14
Miejscowość: Wrocław
Pochwały: 107



Postprzez Trane 15 Maj 2006, 10:37

Ja mam również nagrywarę LG i nie raz nagrywałem te płytki Extreme. Wina więc może leżeć po stronie nagrywarki. LG to do siebie właśnie mają...
Awatar użytkownika
Trane
~user
 
Posty: 891
Dołączenie: 19 Mar 2006, 10:24
Pochwały: 17



Postprzez Thunderas 15 Maj 2006, 11:22

Popatrz na stronie producenta czy nagrywarka umie podsmarzyc płytki dvd+ możliwe, że tylko dvd- róznie bywa.
Ale tak czy tak zawiasa by nie było przez to.
Zobacz w nero opcje "medium info" czy nero widzi płyte.
jak tak powinno obsłygiwac to standardowo defragmentacja dysku
czysty system i wiadomo co i jak
Proc: AMD FX 4300 Quad Core 3.8 GHz
Ram:16 GB DDR3 Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500w
Płyta główna: Gigabyte 78LMT-USB3 Grafika:ASUS Radeon RX 580 4GB
Dysk 1 WD Caviar Green WD5000AADS 500 Gb
Dysk 2 SSD Sandisk cruzer edge 60 gb
Dysk 3 Seagate Pipeline HD.2 ST3500312CS 500 GB
Awatar użytkownika
Thunderas
~user
 
Posty: 2742
Dołączenie: 18 Lis 2005, 11:53
Miejscowość: Redditch
Pochwały: 141



Postprzez reckomar 15 Maj 2006, 11:24

Sprawdź inny program do nagrywania... ;) ... jak jest problem z nagrywaniem DVD , to może dzieje się coś podczas buforowania? ... napisz jakiego masz kompa... ram ,dysk.... ile wolnego miejsca na dysku ... masz win 98.... sprawdź też nagrywanie jakimś starszym programem....czyli na początek experymenty z innymi programami... masz updatowany system?
Sprawdź w np. nero w jakim trybie chodzi nagrywara.
Zasiejesz myśl, zbierzesz działanie. Działanie zaowocuje nawykiem, a ten da plon w postaci charakteru. Charakter jest ziarnem,...z którego wykiełkuje twoje
przeznaczenie... życie jest po to żeby się nim cieszyć! KUR** ZA WSZELKĄ CENĘ! I PAMIĘTAJ !,że obok chwil, które można przeżyć się nie przebiega!!!
Awatar użytkownika
reckomar
~user
 
Posty: 829
Dołączenie: 23 Lut 2006, 13:48
Miejscowość: waw.pl.uk
Pochwały: 59



Postprzez kahoona 15 Maj 2006, 11:45

Yo, xman004, ale przede wszystkim odpowiedz na pytanie - czy jakiekolwiek inne DVD udało Ci się nagrać?
To wygląda na jakiś brak sprzętowy (zasilacz, RAM, nagrywarka, tryb PIO zamiast multiword DMA), a co najmniej niedostatki instalacji Nero - brak obsługi nagrywania DVD (book).

Ten model LG wypala +/- i DL.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Postprzez xman004 15 Maj 2006, 17:19

Odpowiem może na niektóre pytania:

Opis sprzętu jest tu:

http://www.cdrinfo.pl/hardware/5295231203-LG-GSA-4167B

Nagrywarke mam od miesiąca i wypalałem do tej pory tylko CD 700 i 800 mb z włączonym overburning

Nero widzi płytkę nagrałem na niej 1 plik ale prawdopodobnie jest to nagrane z błędem gdyż zajmuje 400 mb, a na dysku 500 mb choć instalator programu się odpala z tej płytki - ale to nie o tym mówimy

może to stary bios w napędzie albo wina płytki - nie sądzę raczej wina tkwi w kompie albo w nero

co do kompa ma 6 lat ale nie miałem z nim żadnych problemów choć chodzi pełną parą

256 Mb RAM, zasilacz 400W, Maxtor 120 GB Cache 8 Mb, Abit KT7A + Raid
obydwa tryby DMA są włączone - dla dysku i dla napędu ( bez tego pierwszą płytę nagrałem x8 )

Co do braku obsługi nagrywania DVD to chyba podczas instalacji nero instaluje automatycznie wszystko ? Pozatym widzi płytkę

Co do dysku mam przepełniony ale czy to ma związek z nagrywaniem ?

Jeszcze 1 rzecz przychodzi mi na myśl po instalacji nero przestały działać wszystkie chyba kodeki ( mam zainstalowany ACE mega codec pack - ze wszystkimi kodekami ) a także jak włączam np BS player pisze że nie ma zainstalowanego Directx choć instalowałem DX 9.0 c )
Przed instalacją nero wszystko działało bez żadnego problemu

Jutro kupię DVD+RW i wypóbuje może inne warianty lub programy

Ps. Czy mógłby mi ktoś polecić inny program niż nero do wypalania tych płyt ( ale nie tylko do obrazów płyt )
xman004
~user
 
Posty: 33
Dołączenie: 02 Paź 2005, 15:24



Postprzez Reveler 15 Maj 2006, 17:55

xman004 napisał(a):z włączonym overburning

Nie zalecam tego.. no chyba że chcesz uszkodzić płytki i nagrywarke.. no chyba że juz to sie stało :D
xman004 napisał(a):co do kompa ma 6 lat

256 Mb RAM, zasilacz 400W, Maxtor 120 GB Cache 8 Mb, Abit KT7A + Raid
obydwa tryby DMA są włączone (bez tego pierwszą płytę nagrałem x8 )

Pierwsze.. nie podałeś procka..
Drugie.. 256 RAM przy nagrywarce DVD nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.. sam nagrywałeś z wyłaczonym DMA 8x to ciekaw jestem z jaką prędkością nagrywasz z właczonym??
Ja mając tyle co ty RAMu przy dużych prędkościach tzn. 8x miałem wolne podczas nagrywania tylko ok 50 RAMu a robiąc z maxymalną w granicach zera..
xman004 napisał(a):Co do dysku mam przepełniony ale czy to ma związek z nagrywaniem ?

Ma.. w końcu Nero gdzieś zapisuje tymczasowe pliki do nagrania.. no i pozostaje kwestia wirtualnej pamieci..
xman004 napisał(a):Czy mógłby mi ktoś polecić inny program niż nero do wypalania tych płyt ( ale nie tylko do obrazów płyt )

Windows.. :wink:
Image
Lost in the night, wandering alone.Try as I might to escape the fire, it never lets me go.Oh no, oh no, I've got to find a way. A way, a way, a way to rise above it all.
Awatar użytkownika
Reveler
~user
 
Posty: 3091
Dołączenie: 10 Lut 2006, 02:19
Pochwały: 150



Postprzez DeadOrAlive 15 Maj 2006, 18:04

Nagrywanie DVD przy 256MB ramu jest bolesne i ryzykowne.
1. We właściwościach napędu (nagrywarki) odznacz "włącz nagrywanie dysków CD na tej stacji"
2. Zatrzymaj w usługach "usługa indeksowania" a typ uruchomienia daj -> ręczny.
3. Zrób defragmentację plików.
4. Dokup ram-u :wink:
Awatar użytkownika
DeadOrAlive
~user
 
Posty: 10790
Dołączenie: 02 Cze 2005, 19:58
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Pochwały: 511



Postprzez kahoona 15 Maj 2006, 21:45

Co do dysku twardego - bufor dla Nero można ustawić od 16 MB (domyślnie) do 999 MB. Warto mieć ten ~1 GB w jednym kawałku, wolne od śmieci Maksymalna ilość pamięci RAM używana przez Nero jako bufor dodatkowy to 40% pamięci, ale też od 1 do 80 MB. Sam program użyje troszkę - ca 20 MB. Jeśli już nagrywać w takich warunkach - no to może najpierw z mniejszą szybkością.

Co do instalacji obsługi nagrywania DVD "domyślnie" - nie zawsze. Warto powtórzyć instalację.

Te 500 MB na płycie - to coś a la 400 MB + 30 MB Lead-out. Być może. Bo równie dobrze może to być 400MB + 50MB plików ukrytych +30 Lead.

I na koniec drobiazg - 6 lat i 400 W - zgodnie z prawem Murphego - kiedyś musi być pierwszy raz, kiedy coś nawali.

Autor postu otrzymał pochwałę
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Postprzez xman004 16 Maj 2006, 00:42

Powoli jak sądzę zbliżamy się do rozwiązania zagadki

Może odniosę się najpierw do pierwszej wypowiedzi po moim 2 poście tzn. kwestia sprzętu:

duron 800 Mhz
zasilacz i dysk mają ok 2 lat reszta wiek podany wcześniej

CDR 700MB z wyłączonym DMA nagrywało 8x mimo że włączone było 48x i ok. 18 min

ta sama płyta z włączonym DMA 48x i ok. 3 min

Wolne miejsce na C: 1,5 GB reszta partycji jest już przepełniona ( mam ich w sumie 5 )

Co do włączonego overburningu to mam pytanie:
Jeśli nagrywam 600 MB na CDR 700MB to czy włączony overburning może uszkodzić nagrywarkę? Czy też może to raczej nastąpić w przypadku starszego sprzętu jak wyczytałem chociażby na tym forum. Włączyłem to ponieważ wcześniej nagrywałem na płycie CDR 800MB dokładnie 805Mb danych. I o ile pamiętam odnosi się to do płyt CDR, a więc nie ma związku z tematem

prędkość nagrywania DVD ustawiona była na 8x można zmniejszyć tylko na 4x

bufor dla Nero natomiast na 16MB
Jaki byłby optymalny przy tym RAMie waszym zdaniem ?

1. We właściwościach napędu (nagrywarki) odznacz "włącz nagrywanie dysków CD na tej stacji"
2. Zatrzymaj w usługach "usługa indeksowania" a typ uruchomienia daj -> ręczny.


Niestety nie mogę znależć tych opcji w Nero gdybyś więc mógł podać ścieżkę jak się tam dostać to thx

Ciekawi mnie jeszcze tylko dlaczego po instalacji Nero zniknęły kodeki i DX ? 2 razy się tak stało na innym winie więc to nie przypadek

ps. co do innego software do nagrywania to może jakieś inne propozycje ; oprócz windowsa :)
xman004
~user
 
Posty: 33
Dołączenie: 02 Paź 2005, 15:24



Postprzez kahoona 16 Maj 2006, 09:04

No, przy 98 to raczej trudno nagrać płytkę z poziomu windowsa - i znaleźć te opcje.
Programów do nagrywania DVD (nie kopiowania tylko) jest trochę. Możesz wypróbować konkurencyjny, z odmiennym sposobem zapisu - ze stajni Roxio. Z tym, że do nagrywania DVD minimalne wymagania sprzętowe to 1.2 GHz, 256 MB, ca 2 GB wolnego na dysku, do kopiowania - 9 GB.

Z innych - na przykład:
DeepBurner

Copy to DVD

CD Burner XP

Ashampoo Burning Studio
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Postprzez DeadOrAlive 16 Maj 2006, 09:44

xman004 napisał(a): DMA

Ma być włączone zawsze
xman004 napisał(a):Jeśli nagrywam 600 MB na CDR 700MB to czy włączony overburning może uszkodzić nagrywarkę?

Nie. Wtedy overburning poprostu nie działa.
xman004 napisał(a):Cytat:
1. We właściwościach napędu (nagrywarki) odznacz "włącz nagrywanie dysków CD na tej stacji"
2. Zatrzymaj w usługach "usługa indeksowania" a typ uruchomienia daj -> ręczny.
Niestety nie mogę znależć tych opcji w Nero gdybyś więc mógł podać ścieżkę jak się tam dostać to thx

Nie znajdziesz, bo ja nie zauważyłem, że jedziesz na Win98 :oops: a w nim tego nie ma.
Awatar użytkownika
DeadOrAlive
~user
 
Posty: 10790
Dołączenie: 02 Cze 2005, 19:58
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Pochwały: 511



Postprzez xman004 22 Maj 2006, 10:55

witam

Próbowałem nieco innych ustawień tzn.

w nero zapis 4x i małe pliki nagrać, ale i tak zawieszka po nieco dłuższym czasie

w copy to dvd błąd bodajże out of memory i w ogóle nie zaczęło nagrywać

I jeszcze jedna rzecz przed zaakceptowaniem zapisu pojawia się komunikat w nero, że płyta będzie zapisana lub będzie mogła być odczytana tylko pod winXP ( słabo znam angielski )

a w copy to dvd też, że najlepiej nagrać pod win 2000 lub XP

Wiem, że już trochę przynudzam teraz ale może ktoś z was ma podobnej klasy sprzęt co ja i mimo to nagrywa na krążki DVD+R lub DVD-R ( to chyba wszystko jedno skoro nagrywarka to obsługuje)

Jeśli komuś się to udaje to prosiłbym, żeby napisał jak to robi, jakim programem( wersja) oraz ustawienia

ps. w tej chwili nie planuję dokupienia pamięci ani wymiany całego sprzętu gdyż brakuje funduszy na ten cel

pozdrawiam
xman004
~user
 
Posty: 33
Dołączenie: 02 Paź 2005, 15:24



Postprzez kania_ 22 Maj 2006, 15:25

:arrow: Zainstaluj Force ASPI 1.7
:arrow: Zainstaluj najnowsze Nero
kania_
~user
 
Posty: 87
Dołączenie: 29 Gru 2005, 14:53
Pochwały: 2



Postprzez michal_michael 25 Maj 2006, 19:55

Mam tę nagrywarkę od roku. Na początku płyty DVD+R nagrywała z prędkością max 4X. Dopiero po wgraniu najnowszego firmware wszystko wróciło do normy. I do teraz nagrywa wszystkie płytki z maxymalną prędkością.

- Spróbuj wgrać najnowsze firmware (DL13) !


xman004 napisał(a):Wolne miejsce na C: 1,5 GB reszta partycji jest już przepełniona ( mam ich w sumie 5 )


Zwolnij miejsce na dysku do ok. 5 GB. Płyta DVD zajmuje 4,7 GB, a ty masz wolne tylko 1,5 GB.
michal_michael
~user
 
Posty: 1519
Dołączenie: 19 Maj 2006, 20:51
Pochwały: 114



Postprzez xman004 27 Maj 2006, 13:22

witam

Ostatni post nasunął mi pewne pytania

Mam wersje biosu DL 11. Jak wgrać nowy bios ? Czy mogę uszkodzić nagrywarkę? Czy stracę gwarancję jak go wgram ?

moja partycja C ma ma pojemność 4,89 GB i teraz nawet jak bedę miał nowego wina + nero to wolne miejsce wyniesie nieco ponad 4GB.

Czy to wystarczy? Czy jeśli chciałbym nagrać multisesje np najpierw 1GB ( mogę poźniej skasować katalog temp i odzyskac miejsce) to wystarczy te 4 GB ?

Mógłbym oczywiście zainstalować wina na innej partycji i zostawić tam wolne 6GB( na wina + nero + wolne miejsce ) ale wtedy musiałbym dane przenosić

I jeszcze mam pytanie do michal michael:

Czy nie nagrywałeś tego przypadkiem pod winXP?

Mnie chodzi o nagranie pod win 98 i żeby po nagraniu był dostęp do płyty zarówno z win98 jak i z innych windowsów
xman004
~user
 
Posty: 33
Dołączenie: 02 Paź 2005, 15:24



Postprzez michal_michael 27 Maj 2006, 19:47

xman004 napisał(a):Jak wgrać nowy bios ?


Najpierw musisz go pobrać:
Kod: Zaznacz wszystko
http://www.cdrinfo.pl/download2bios.php?filename=biosy/GSA-4167DL13(EW).zip&id=6027093657&baza=biosy


Potem rozpakuj go, zamknij wszystkie programy w Windzie, uruchom ten program co pobrałeś i kliknij na UPDATE. (Musisz mieć podłączoną nagrywarkę do podstawowego kontrolera IDE w trybie MASTER i nie możesz mieć włożonej żadnej płyty !!! ). Po zakończeniu flashowania zamknij program i uruchom ponownie komputer. Windows wykryje nowy sprzęt (napęd) i go zainstaluje. Teraz przeinstaluj Nero i powinno chodzić.

xman004 napisał(a):Czy mogę uszkodzić nagrywarkę?


Jest taka możliwość, np. gdyby w połowie flashowania wyłączyli prąd :)

xman004 napisał(a):Czy stracę gwarancję jak go wgram ?


Oczywiście, że nie. Po to przecież producent wydaje te uaktualnienia, żeby naprawić błędy i dodać obsługę nowych nośników.

xman004 napisał(a):Czy nie nagrywałeś tego przypadkiem pod winXP?


Tak, wszystko robiłem pod XP. Jak miałem win 98 to nie miałem jeszcze nagrywarki DVD. Osobiście polecam XP. Jak masz 256 ram i jakiś przyzwoity procesor to proponuję "przesiadkę".
michal_michael
~user
 
Posty: 1519
Dołączenie: 19 Maj 2006, 20:51
Pochwały: 114



Postprzez xman004 03 Cze 2006, 21:41

witam

Nie wszyscy jak widzę czytają dokładnie wypowiedzi w tym temacie

pisałem wyraźnie, że potrzebuje programu który nagra płyty pod win98 a będzie można je otworzyć na dowolnym windowsie

Dzisiaj pożyczyłem 2 kości i udało mi się coś dograć do tej wielokrotnie gnębionej płytki:

tzn 3x256 MB i 2 GB wolnego miejsca wystarczyło aby coś dograć ( w nero )z prędkością 4x ( przy 8x zawieszka ale to już mniej ważne )

Mam na tej płytce nagrane 4 programy, ale niestety wchodząc przez np mój komputer widać tylko ten nagrany kiedyś jako pierwszy

nero pokazuje te 4 progsy więc sądzę, że one fizycznie istnieją

Czy ktoś zna program który nagra te płyty i będą one widoczne pod każdym windowsem ?

Jeśli tak to prosiłbym o podanie dokładnej wersji

pozdrawiam
xman004
~user
 
Posty: 33
Dołączenie: 02 Paź 2005, 15:24



Następna

Powróć do Kosz

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 50 gości