• Ogłoszenie:

Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Bezpieczeństwo systemów, usuwanie wirusów, dobieranie programów antywirusowych. Obowiązkowe logi w tym dziale: trzy z FRST + Gmer.

Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez Bartes 21 Sty 2010, 19:57

reklama
Witam,

od niedawna NOD wywala mi co rusz komunikat o trojanie Olmarik. Skanowanie nic nie daje, nawet ściągnąłem szczepionkę od ESETa dla tego wirusa i też nic. Próbowałem Spyware Doctor ale gryzie się z Windowsem 7 jakoś. Eset wyrzuca okienko co parę minut a czasem częściej, kończy komunikatem, ze nie można wykonać operacji usunięcia. Proszę tęgie głowy o pomoc.


Poniżej logi (wklej.org):

Image Piszę poprawnie po polsku
Awatar użytkownika
Bartes
~user
 
Posty: 4
Dołączenie: 21 Sty 2010, 19:34
Miejscowość: Łódź



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez rwid7kidj 23 Sty 2010, 11:02

przeskanuj Malwarebytes i daj do tematu raport ze skanu

Dodano Dzisiaj, 10:07:
przeprowadz full skanowanie
rwid7kidj
~user
 
Posty: 30
Dołączenie: 03 Lut 2009, 17:25
Miejscowość: C:\Program Files
Pochwały: 1



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez wojtas 23 Sty 2010, 12:41

w jakim pliku Ci wykrywa ?


Daj loga z combofixa ale zainstaluj wraz z nim konsolę odzyskiwania ( instrukcja programu )
Image
Awatar użytkownika
wojtas
*mod
 
Posty: 18165
Dołączenie: 13 Sty 2006, 16:00
Miejscowość: Krzeszyce
Pochwały: 1656



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez Bartes 30 Sty 2010, 20:34

Konsoli nie mogę zainstalować na Win7 niestety. Robak sieci w pliku C:\Windows\System32\atapi.sys

Logi:
ComboFix
Malwarebytes

Log z Malware wydaje się być czysty, ale... Olmarik jak wyskakiwał tak wyskakuje. Combofix stwierdził w trakcie, że musi się zaktualizować, wcześniej nic mi się takiego nie przydarzało - czy to normalne? Na dysku D utworzył mi się katalog .Trash-999 którego nie mogę usunąć... nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego:/
Image Piszę poprawnie po polsku
Awatar użytkownika
Bartes
~user
 
Posty: 4
Dołączenie: 21 Sty 2010, 19:34
Miejscowość: Łódź



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez NieWiem 30 Sty 2010, 20:45

ComboFixa na razie nie używaj więcej. On nie jest jeszcze w pełni kompatybilny z Twoim systemem i musimy pozbywać się świństw innymi metodami.

Czy jesteś pewien tego pliku, gdzie siedzi robak??

Bo według mnie to on powinien być w lokalizacji
c:\windwows\system32\drivers\atapi.sys

lub ewentualnie
c:\windwows\system32\dllcache\atapi.sys

a ty napisałeś jeszcze inną ścieżkę dostępu.

Pliki
c:\windwows\system32\drivers\atapi.sys
c:\windwows\system32\drivers\iastor.sys

przeskanuj na stronie http://www.virscan.org i pokaż wyniki.

Ewentualnie możesz też pokazać loga z Gmera:
  • Pobierz Gmer na pulpit. Będzie nazwany jako losowa kombinacja cyfr i liter.
  • Kliknij dwukrotnie na ikonę, aby uruchomić program (użytkownicy systemów Vista oraz Se7en => prawoklik oraz wybrać opcję Uruchom jako Administrator).
  • Upewnij się, że wszystkie pozostałe okna są zamknięte i pozwól mu pracować bez zakłóceń - ten typ skanów może dawać wiele fałszywych odczytów, dlatego tak ważne jest, aby system pracował bez żadnych ingerencji.
  • Uwaga dla użytkowników systemów Vista oraz Se7en - podczas skanowania może wystąpić bluescreen. Nie należy się tym przejmować, po prostu Gmer na tych systemach nie czuje się dobrze. W takim przypadku proszę o tym napisać w poście na forum.
  • Gdy pojawi się okno, poczekaj chwile, aż zakończy się wstępne skanowanie.
  • Jeśli pojawi się komunikat, że znaleziono działalność rootkitów, proszę nie podejmować samemu żadnych działań, tylko wytworzyć loga i pokazać go do analizy!
  • Kliknij Szukaj. Nie zmieniaj żadnych ustawień. Skanowanie może trwać długo.
  • Kiedy skanowanie się skończy, kliknij Kopiuj.
  • Udaj się na stronę http://wklej.org/ i wklej zawartość schowka (PPM -> Wklej), a na forum wklej tylko link do loga.
1. Pomocy udzielam wyłącznie na licencji beerware!
2. Jeśli nie odpowiadam od razu w temacie, to znaczy że mam życie poza internetem. Uszanuj mój dobrowolnie poświęcony czas i nie oczekuj wszystkiego natychmiast. Jeśli nie odpowiadam przez 48 godzin, przyślij PW.

STOP ++> trollom, dzieciom neostrady, emo, Forestom, kotożercom i nienawiści [ nie dotyczy wymienionych wcześniej ]
Image
Awatar użytkownika
NieWiem
~user
 
Posty: 2183
Dołączenie: 19 Cze 2009, 17:01
Miejscowość: Okolice Okolic
Pochwały: 171



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez Bartes 31 Sty 2010, 13:08

Witam,

Zgada się, moja pomyłka co do miejsca usadowienia robaka - pisałem ścieżkę z pamięci. Robal siedzi właśnie tutaj:
c:\windwows\system32\drivers\atapi.sys

Co prawda na szybko nie umiem tego sprawdzić, a eset raczy mnie tylko takim komunikatem:

Image

ale wcześniej zgłaszał ciut inny komunikat. Mianowicie mówił o Olmarik.SJ i wtedy wskazywał właśnie w/w lokalizację.

Niestety nie dam rady dokonać skanu Gmer'em - po chwili komputer sypie bsodami. Próbowałem uruchomić program również w trybie zgodności z WinXP - bez rezultatu :(

Virscanem przeskanowałem plik atapi.sys ale nie wykrył absolutnie nic. Nie ma na stronce opcji skanu całego komputera. Tutaj pojawia się pytanie... czy może to fałszywy alarm? Używam Eset Smart Security w najnowszej wersji 4.2.22.0 beta. Przy instalacji co prawda poleciłem mu, żeby nie identyfikował potencjalnie zainfekowanych elementów, ale być może to po prostu błąd? Byś może wirus był (wcześniej przecież ESS wskazywał konkretny plik), a teraz już go nie ma?

Nie wiem czy się przyda, ale tak wygląda log ESS z ostatnich kilkunastu dni:

log - ESET
Image Piszę poprawnie po polsku
Awatar użytkownika
Bartes
~user
 
Posty: 4
Dołączenie: 21 Sty 2010, 19:34
Miejscowość: Łódź



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez NieWiem 31 Sty 2010, 13:59

No to mamy zgryza. Ostatnio jest straszna plaga trojanów zarażających właśnie pliki tych kontrolerów i nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać. Niby virscan nic nie wykrył (jak mówisz) - ale w końcu ESET się pluje...

Ja bym optował za poszukaniem innych kopii tego pliku u Ciebie i podstawieniem tego, o którym ESET ma złe zdanie. Najlepiej by było wyekstraktować ten plik bezpośrednio z płyty instalacyjnej (o ile ją masz) i po prostu podmienić.

Jak nie, to możemy spróbować inaczej. Ja bym nie ryzykował zostawiania tego.
1. Pomocy udzielam wyłącznie na licencji beerware!
2. Jeśli nie odpowiadam od razu w temacie, to znaczy że mam życie poza internetem. Uszanuj mój dobrowolnie poświęcony czas i nie oczekuj wszystkiego natychmiast. Jeśli nie odpowiadam przez 48 godzin, przyślij PW.

STOP ++> trollom, dzieciom neostrady, emo, Forestom, kotożercom i nienawiści [ nie dotyczy wymienionych wcześniej ]
Image
Awatar użytkownika
NieWiem
~user
 
Posty: 2183
Dołączenie: 19 Cze 2009, 17:01
Miejscowość: Okolice Okolic
Pochwały: 171



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez Bartes 31 Sty 2010, 15:07

Jak mówiłeś tak zrobiłem. Wyciągnąłem z płytki instalacyjnej plik atapi.sys i zgrałem go bezpośrednio na pendrive (czy mógł się w tym czasie zarazić?). Odpaliłem potem ubuntu z płyty i zastąpiłem zainfekowany plik świeżą kopią. Przez ostatnie parę minut nic się nie wydarzyło, ale tutaj nie ma reguły... muszę popracować kilka godzin. Wieczorem napiszę, czy operacja odniosła skutek;)

Dodano Dzisiaj, 23:45:
Wygląda na to, że pomogło... kilka godzin przy komputerze i jeszcze nic się nie pojawiło. Wielkie dzięki za pomoc i wskazówki, problem rozwiązany :ok:
Image Piszę poprawnie po polsku
Awatar użytkownika
Bartes
~user
 
Posty: 4
Dołączenie: 21 Sty 2010, 19:34
Miejscowość: Łódź



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez aneczkaz 06 Lut 2010, 15:27

Ja mam podobną prośbę, wyświetla mi się taki sam komunikat:

Obiekt: C:\Windows\system32\drivers\atapi.sys
Zagrożenie: Win32/Olmarik.SJ wirus
Informacje: nie można wyleczyć

Korzystam z programu ESET Smart Security.

Tylko proszę Was, żebyście powiedzieli mniej więcej krok po kroku co zrobić, bo nie znam się dobrze na komputerach, jak to dziewczyny mają ;)
Przeskanowałam system i pokazuje mi, że nie można usunąć tego pliku.

Z góry dzięki za pomoc! ;*
Awatar użytkownika
aneczkaz
~user
 
Posty: 13
Dołączenie: 06 Lut 2010, 15:20



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez wojtas 06 Lut 2010, 15:37

aneczkaz, Proszę zastosować się do zasad wstawiania logów i założyć swój temat..
Image
Awatar użytkownika
wojtas
*mod
 
Posty: 18165
Dołączenie: 13 Sty 2006, 16:00
Miejscowość: Krzeszyce
Pochwały: 1656



Olmarik - nie mogę usunąć, załączone logi.

Postprzez aneczkaz 06 Lut 2010, 15:38

yhy, dzięki, dobrze wiedzieć, jak wstawić logi:D
Awatar użytkownika
aneczkaz
~user
 
Posty: 13
Dołączenie: 06 Lut 2010, 15:20




Powróć do Bezpieczeństwo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości