• Ogłoszenie:

Brak dostępu

Dyskusje i problemy z Unix'ami

Brak dostępu

Postprzez grzegorg 02 Kwi 2005, 07:28

reklama
Mam problem z linuxem Aurox 10.2 jest to mój pierwszy linux i mam go od 2 dni podczas montowania partycji windosowych aby je zamątować na stałe wpisuję polecenie /etc/fstab wtedy dostaje komunikat że brak dostępu mimo że jestem zalogowany jako root. :?:
grzegorg
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 02 Kwi 2005, 07:21



Postprzez panoramix 20 Kwi 2005, 15:43

Parę dni minęło od założenia tematu ale może się komuś przyda.

Jeśli chcesz automatycznie montować partycje windowsa zrób tak :

1. zaloguj się jako root.

2. odpal konsole i uruchom mc (odpowiednik norton commandera).

3. w katalogu /mnt załóż katalogi np. wic_C, win_D, win_E itd. (do tych katalogów będą montowane windowsowe dyski).

4. sprawdź jakimś programem np Qtparted, fdisk itp jak linux widzi partycje windowsa (u mnie dysk C to /dev/hda1, dysk E to /dev/hda5, dysk F to /dev/hda6), tylko te montuje w linuksie i na nich będzie się opierał przykład.

5. przejdź do /etc/fstab i wyedytuj plik (f4 w mc), dopisz na końcu :

Kod: Zaznacz wszystko
/dev/hda1       /mnt/win_C     vfat    umask=000       0       0
/dev/hda5       /mnt/win_E     vfat    umask=000       0       0
/dev/hda6       /mnt/win_F     vfat    umask=000       0       0


bardzo ważne jest wciśnięcie entera po wpisaniu ostatniej linijki, musi zostać wolne miejsce po ostatnim wpisie w fstab.
Zapisujemy zmiany.

6. Resetujesz system lub montujesz dyski poleceniem mount -a i możesz używać partycji windowsowych do zapisu i odczytu (oczywiście fat)

7.Jeśli masz partycje w ntfs wpis w fstab powinien wyglądać tak:

Kod: Zaznacz wszystko
/dev/hda1       /mnt/win_C  ntfs    umask=0222      0       0


Niestety będą tylko w trybie do odczytu, zapis na ntfs z pod linuksa jest możliwy ale nie polecany ze wględów bezpieczeństwa (mogą się posypać windowsowe partycje).
Jeśli problem się powtarza skontaktuj się ze sprzedawcą !
Awatar użytkownika
panoramix
~user
 
Posty: 38
Dołączenie: 05 Gru 2004, 17:15
Pochwały: 3



Postprzez amdfanatyk 07 Maj 2005, 00:44

przydalyby sie jeszcze flagi user, exec, rw; rzeczywiscie chociaz obsluga ntfs jest to w przypadku kazdego systemu plikow z journalingiem nalezy zachowac szczegolna ostroznosc przy modyfikowaniu plikow z poziomu innego os'u niz ten, ktory zarzadza oryginalnie tym systemem plikow.
fc4 ; 2.6.19.1-grsec ; kde 3.5.5
Awatar użytkownika
amdfanatyk
~user
 
Posty: 20
Dołączenie: 24 Mar 2005, 21:58




Powróć do System Linux / Unix

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości