• Ogłoszenie:

kubuntu - partycje, instalacja, kilka pytań...

Dyskusje i problemy z Unix'ami

Kubuntu - partycje, instalacja, kilka pytań...

Postprzez __raf 07 Gru 2006, 08:34

reklama
Chcę 'doinstaować' Linuksa (Kubuntu; iso 680 MB) do już istniejącego WindowsaXP na moim dysku.
Obecna konfiguracja jest następująca:

Mam jeden dysk 60 GB Segate ST360021A podzielony w następujący sposób:
C: - 11,9 GB FAT32 (Active Primary)
D: - 43,9 GB NTFS (Logical)

Z dysku C: chciałbym zabrać 5 GB i przeznaczyć na Linuksa w sposób zaprezentowany poniżej. Zaznaczam, że jest to moje pierwsze podejście do Linuksa, więc te 5 GB nie przedstawia się może szałowo a poza tym z kompika korzystają inni użytkownicy.
Podział:

/ - 3 GB
/home – 1,5 GB
swap – 512 MB

*** Gdy przy pomocy GParted chcę w jednym podejściu utworzyć te trzy nowe linuksowe partycje na dysku C: wyskakuje mi komunikat, że nie mogą być utworzone więcej niż cztery (windowsowy c: i 3 linuksowe) partycje 'Primary', a innych nie mogę wybrać!

*** Więc może przy pomocy Partition Magica utworzyć najpierw jedną partycję 5 GB i sformatować ją na ext3 nadając 'Primary', a potem ewentualnie ta partycję również przy pomocy PM podzielić na 3 (/; /home; swap) zostawiając 'Primary tylko przy partycji na,
której będzie Linuks a pozostałym dwóm ( /home; swap) dać 'Logical' no ale naturalnie nie wiem czy tak się da?

*** Sposób drugi to znów zabrać te 5 GB z 'c:' nadając im status 'Logical' a potem juz podzielić tak jak powyżej, czyli: / - Primary; /home; swap - logical? Nie chciałbym czegoś schrzanić, zatem poprosiłbym o rozpisanie małego tutoriala w tej kwestii. Zaznaczę, że nie chciałbym ingerować w dysk d:.

Kilka innych pytań:

1) Czy można instalować komponenty (programy, sterowniki, środowiska graf.) do systemu z płyty cd wcześniej ściągając je z neta: w trybie graf. lub poprzez wydanie odpowiedniej komendy z konsoli która odwoływała by się do cd-romu, a nie do lokalizacji w sieci? Dysponuję jak na razie tylko modemowym połączeniem więc tylko taka ewentualność wchodzi w grę.

2) Jak długo będzie trwała instalacja Linuksa (Kubuntu, iso 680 MB). Płyta TDK x52; czytnik: Pionier DVR-111 cdx40, dvdx16.

3) Czy taka konfiguracja udźwignie kubuntu:
Duron 1,2 GHz
DDR 128 MB
GeForce Mx 400

4) Czy przy pomocy Norton Ghost'a 2003 w wersji dyskietkowej można zrobić obraz partycji Linuksa ext3?
Awatar użytkownika
__raf
~user
 
Posty: 40
Dołączenie: 21 Gru 2005, 12:25
Miejscowość: Radom



Postprzez Bruce 07 Gru 2006, 10:50

Za pomocą Partition Magic wydziel sobie 2 partycje - "/" i "swap".
Wiem, że proponują "/home", na oddzielnej, ale ja nie zauważam różnicy pomiędzy taką konfiguracją a tą co ja podałem. Na początek bez problemu powinno wystarczyć.

Pytania:

1 - tak, można.

2 - system instaluje się dosyć szybko, ale wszystko zależy od Ciebie. Myślę, że w godzinę (to już jak będziesz się naprawdę bardzo ociągał) powinieneś się wyrobić.

3 - Trochę mało RAMu, ale w razie czego możesz instalować w trybie tekstowym.

4 - niestety nie mam pojęcia.
Bruce
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 07 Gru 2006, 10:45



Postprzez seg fault 07 Gru 2006, 13:24

mozesz robic same logiczne partycje na linuksa, tylko nie rob tych partycji przed windowsem tylko po (tzn wydzielaj z konca partycji C, co jest dosyc logiczne ;) )

co do home na oddzielnej partycji - przydatne rozwiazanie, ja korzystam na desktopie dlatego, ze
po 1. mam 2 dystrybucje zainstalowane i obie korzystaja z tego samego home (czyli np ustawien wszystkich programow dla uzytkownika) po 2. jesli zechce zrobic reinstall to nie ruszam home i wszystkie dane / ustawienia mam juz gotowe


co do pyt 3. to imho malo ramu jak na KDE, wiec ja proponuje na potem jakis inny manager X (ale to juz sam zobaczysz czy KDE chodzi tak jak trzeba, czy nie)
pyt 4. obraz mozesz robic poleceniem dd pod linuksem zamiast ghostem ;)
A Linux machine! Because a 486 is a terrible thing to waste! -- Joe Sloan
#345539
Awatar użytkownika
seg fault
~user
 
Posty: 588
Dołączenie: 11 Kwi 2006, 20:31
Miejscowość: /dev/random
Pochwały: 49



Postprzez numerant* 07 Gru 2006, 17:39

Sorry że trochę zboczę z tematu - jeśli chcesz zainstalować koniecznie Kubuntu, to tylko wersję 6.06, gdyż najnowsza 6.10 jest NIEZWYKLE awaryjna - mi wysypała się po godzinie od instalacji :P Więc albo 6.06, albo zwykłe ubuntu z gnome v 6.10 :)

3) Czy taka konfiguracja udźwignie kubuntu:


Koniecznie musisz mieć co najmniej 256MB ramu, nawet dla samej instalacji - chyba że instalujesz z płyty alternate w trybie tekstowym, ale KDE i tak będzie strasznie muliło.

/ - 3 GB
/home – 1,5 GB
swap – 512 MB

Powiem ci tak - 5GB to straasznie mało... Zobaczysz, że gdy zaczniesz instalować programy to miejsce ci się szybko skończy... Daj co najmniej 7GB.
Poza tym przy tak małej ilości miejsca przeznaczonego na lina oddzielna partycja /home jest bez sensu ;) Gdybyś miał nie wiem, ze 20GB no to OK, ale przy pięciu proponuję dać 512MB na swap a resztę na /.

__raf napisał(a):2) Jak długo będzie trwała instalacja Linuksa (Kubuntu, iso 680 MB). Płyta TDK x52; czytnik: Pionier DVR-111 cdx40, dvdx16.

Zależy od szybkości kompa i neta. U mnie na 768MB ram i necie 256kb instalka k/ubuntu trwa plus minus 10 minut + 15 minut ściągania spolszczeń - około 25-30 minut razem.

BTW. miejsce lepiej zabierz z początku D. A jeśli upierasz się na C to chyba w partition magicu można zrobić tak, żeby te partycje były logical.

PZDR
Laptop: Asus K53SV-SX187V || Ubuntu 12.04 | Mac OS X Lion | Windows 7 Home Premium x64
Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji.
Awatar użytkownika
numerant*
~user
 
Posty: 1083
Dołączenie: 19 Sie 2005, 18:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 89




Powróć do System Linux / Unix

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość