• Ogłoszenie:

Kompilacja programu c++

Dyskusje i problemy z Unix'ami

Kompilacja programu c++

Postprzez Maqet 19 Mar 2009, 17:32

reklama
Na wstępie powiem ze mam mandrive , ale przejdźmy do rzeczy. :lol:
Zainstalowałem sobie KDevelop żeby skrobnąć małe co nieco w c++ (łatwy program konsolowy). Napisałem program niestety gorzej już z kompilacja.
Robie to tak :
Zapisuje program jako plik.cpp , wchodzę w konsole i wpisuje g++ plik.cpp -o plik.
No i zaczyna się kompilacja i pojawia mi się na pulpicie program ale nie wiem jak go odpalić. W właściwościach napisane jest ze to jest plik o nazwie "plik" i tyle nie ma nawet podanego formatu. Może powinienem przy komendzie g++ plik.cpp -o plik.format w miejscu format podać w jakim formacie to ma być. Niektórzy na necie proponowali korzystać z makefile albo coś takiego. Ale najpierw chciałem się nauczyć kompilacji z konsoli.
Czym odpalić ten program?


No i mam jeszcze jedno pytanie mianowicie na necie znalazłem taka jeszcze wersje gcc plik.cpp -o plik. Tylko ze w tym przypadku wywala mi błędy w linkowaniu bibliotek :(. Czym różnią się te 2 komendy ?
Maqet
~user
 
Posty: 21
Dołączenie: 24 Paź 2008, 22:25



Re: kompilacja programu c++

Postprzez prog 19 Mar 2009, 20:16

Powinien się odpalić z konsoli wpisując "./nazwaPliku"

Najlepiej ściągnij sobie jakieś porządne IDE [polecam Code::Blocks], który sam Ci będzie kompilować z gcc ;)
C2D E8400 3GHZ + Pentagram Freezone HP-120 ALCu, Asus P5Q SE /intel P45/, A-Data 2x2GB CL4 Extreme Edition, Sapphire Radeon HD4870 512mb/256bit DDR5, WD 640GB SATA, Lite-ON Super AllWrite DVD SATA, Chieftec 500W, Samsung 2032BW Black 20', Vista Ultimate x64
Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor...
Awatar użytkownika
prog
~user
 
Posty: 4043
Dołączenie: 23 Mar 2005, 22:02
Miejscowość: /home/prog/
Pochwały: 232



Kompilacja programu c++

Postprzez JarekMk 20 Mar 2009, 21:23

http://labs.trolltech.com/blogs/category/qtcreator/ polecam.
JarekMk
~user
 
Posty: 5151
Dołączenie: 10 Lis 2004, 13:38
Pochwały: 301




Powróć do System Linux / Unix

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości