• Ogłoszenie:

Nowy dysk i problem z instalacją windows 7

Wszystko odnośnie systemów z rodziny Microsoft

Nowy dysk i problem z instalacją windows 7

Postprzez bagi89 15 Mar 2015, 01:14

reklama
Mam problem. Od dzisiaj mam nowy dysk WD Green 3TB. Mam też 2 starsze dyski: Samsung 1,5TB i Segate 2TB. Te 2 starsze mam zawalone filmami i serialami, dlatego to na nim (na tym nowym dysku) chcę postawić system. Na razie instaluję system na tym dysku 2TB, bo mam na nim jeszcze kilkadziesiąt GB miejsca, ale to prowizorka, bo te 2 starsze dyski i tak za kilka miesięcy wymienię na 6TB każdy.

Przechodzę do rzeczy. Podłączyłem ten nowy dysk i za pierwszym razem system mi się na nim zainstalował, ale nie działął Loader by DaZ (aktywator). Naklejka z kodem mi się zatarła, wiadomo o co chodzi :) Loader pokazywał "Unsupported partition table". Wiem już, że to dlatego, że ten nowy dysk zamiast MBR zainstalował się jako GPT. Instalka Windowsa 7 zrobiła mi na nim 3 partycje (dwie po około 100MB i trzecią -całą resztę dysku). Użyłem programu GParted i usunąłem te dwie małe partycje, po czym kliknąłem "create new partition table" i wybrałem msdos, bo to chyba to trzeba było wybrać, żeby dysk był MBR. Teraz, kiedy ten dysk jest podłączony, instalka Windowsa 7 pokazuje, że nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku, a jak klikam po szczegóły to pokazuje, że mam włączyć kontroler dysku w BIOSie i co dziwne ten komunikat dotyczy wszystkich dysków, nawet tego, na którym teraz instaluję ten system z tego samego nośnika po odłączeniu tego nowego dysku (problem występuje tylko, kiedy wspomniany dysk jest podłączony). Teraz jest odłączony na czas instalacji, ale proszę o pomoc, bo zależy mi, żeby to właśnie na nim był system.

Płytę główną mam GIGABYTE GA-78LMT-USB3 rev. 5.0

Jeszcze jedno. Ten GParted chyba coś nawalił, bo sam pokazuje "unalocated", jeśli chodzi o ten nowy dysk, to tak, jakby był niesformatowany, a instalka Windows 7 pokazuje na nim dwie partycje, drugą ponad 700GB. Co powiecie na tą niezgodność?
bagi89
~user
 
Posty: 44
Dołączenie: 05 Mar 2011, 17:13



Nowy dysk i problem z instalacją windows 7

Postprzez ToServeAndProtect 15 Mar 2015, 01:46

bagi89, nie polecam instalacji systemu na dyskach z serii WD GREEN :) te dyski są przystosowane na magazyn
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Nowy dysk i problem z instalacją windows 7

Postprzez Łowca Androidów 15 Mar 2015, 01:46

Tak na przyszłość - najpierw pytaj, a potem działaj - zwoaszcza kiedy nie masz o tym pojęcia.
Tak na chłopski rozum - widzisz jakieś podobieństwo msdos do MBR?

Teraz do roboty.
  • Odepniej stare dyski - będzie prościej
  • Rozpocznij instalacje Win7 od początku.
  • Jak dojdziesz do wyboru partycji (graficzny interfejs) - wciśnij Shift+F10
  • W otwartym oknie wiersza poleceń wpisz:
    Kod: Zaznacz wszystko
    diskpart
  • wcisnij ENTER
  • Teraz pisz komendy (po każdej klikamy ENTER):
    Kod: Zaznacz wszystko
    sel disk 0
    clean
    convert mbr
    exit
  • Zamknij wiersz pleceń
  • Uruhom ponownie omputer i rozpocznij instalację
    Kiedy dojdziesz do momentu wyboeru partycji musisz utworzyć partycje dla systemu Windows 7 i zezwolić na utowrenie dodatkowej (instlaator się o to zapyta)
  • Zainstaluj system na utworzonej patycji.
PAMIĘTAJ, że MBR obzluguje MAX 2TB więc weź to pod uwagę
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2138
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105



Nowy dysk i problem z instalacją windows 7

Postprzez bagi89 15 Mar 2015, 02:37

Dzięki za pomoc, z tym msdos to chyba na jakimś innym forum wyczytałem, a poza tym tam w G)Parted nie było do wyboru opcji "MBR". Jeśli MBR obsługuje max 2TB, to chciałbym zainstalować Windows na partycji z reszty tego dysku, a te 2TB mieć na magazyn. Mogę tak zrobić?

Dodano Dzisiaj, 01:39:
No chyba, że jest jakiś inny aktywator Windows 7, który obsługuje GPT, bo tylko o to poszło. Jeśli jest to może być GPT.
bagi89
~user
 
Posty: 44
Dołączenie: 05 Mar 2011, 17:13



Nowy dysk i problem z instalacją windows 7

Postprzez Łowca Androidów 15 Mar 2015, 13:07

Jak dojdziesz do wyboru partycji to utwórz partycje nieco większa niż 1TB i na niej postaw 7kę.

Jeśi chodzi o aktywatory - sam sobie radź,nie wspieramy piractwa.
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2138
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105



Nowy dysk i problem z instalacją windows 7

Postprzez bagi89 17 Mar 2015, 16:17

Dziękuję za pomoc, problem rozwiązany, jednak wróciłem do GPT.
ToServeAndProtect możesz mi powiedzieć dlaczego odradzasz instalację systemu na WD Green (co właśnie zrobiłem)? Co jest z tymi dyskami nie tak? Są mało wydajne, Czy co?
bagi89
~user
 
Posty: 44
Dołączenie: 05 Mar 2011, 17:13



Nowy dysk i problem z instalacją windows 7

Postprzez Mikou@j 17 Mar 2015, 16:46

Zainstalować można, ale dyski energooszczędne są dość wolne, przeznaczone na magazyn, a nie jako dysk systemowy.
ASUS TUF Gaming FX505DT R5-3550H/16GB || XBOX ONE + LG 43UJ6307 || Nintendo Switch ||
Image
"Nothing is true, everything is permitted"
NIE POMAGAM NA PW :!:
Awatar użytkownika
Mikou@j
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 12734
Dołączenie: 03 Sty 2006, 21:48
Miejscowość: Katowice
Pochwały: 1007



Nowy dysk i problem z instalacją windows 7

Postprzez bagi89 17 Mar 2015, 17:06

No mój ma cache 64MB a to przynajmniej w teorii musi się przełożyć na wyższą wydajność. Pożyjemy, zobaczymy.
bagi89
~user
 
Posty: 44
Dołączenie: 05 Mar 2011, 17:13




Powróć do System Windows

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości