• Ogłoszenie:

Instalacja windowsa i wielkie problemy

Wszystko odnośnie systemów z rodziny Microsoft

Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez Mati92 31 Gru 2008, 01:30

reklama
A więc opisze szczegółowo o co mi chodzi.

Zgłosił się do mnie kolega z prośbą abym mu zrobił format dysku...tzn. skasował wszystko co na nim jest i zrobił 3 partycje (obecnie była tylko jedna). OK. Zgodziłem się lecz tu zaczął się problem...system uruchamiał się normalnie wszystko działało a więc dobrze jest sobie myśle...:D wsadzam płytkę z windowsei i nastawiam w BIOSIE rozruch z NAPĘDU CD/DVD..ale zwróciłem uwagę że BIOS nie czyta dysku (dowód zdjęcie nr:1) OK. więc ruszamy dalej...postanowiłem wyciągnąć dysk z kolegi komputera i podłączyłem go do mojego i uruchomiłem system z mojego dysku, po chwili znalazło dysk SAMSUNG...itd. jak już wspomniałem była to jedna partycja...z ciekawości postanowilem przeskanować ja moim antyvirusem (posiadam nod32) doszło do 54% skanowania i było już znalezione 256 zainfekowanych plików zdziwiło mnie to ale nie chciało mi się czekać więc ręcznie usunąłem całą zawartość dysku...(opcja formatowania nie działała bo pisało że są używane jakieś pliki systemowe ale jednak ręcznie pozbyłem się całej zawartości dysku). Odłączyłem dysk i podłączyłem do kolegi komputera...włożyłem płytę instalacyjną windowsa uruchomiłem i czekałem aż załaduje pliki i przyszed moment do naciśnięcia ENTER czyli rozpoczęcia instalacji..ok naciskam i wyskakuje mi taki komunikat patrz rysunek nr.2 zrestartowałem komputer i nacisnąłem DEL..i wszedłem do biosa a dysku nie widać lecz wszedłem w zakładkę HARD DISK BOOT PRIORITY patrz zdjęcie nr.3 i odziwo dysku jest tu widzialny co widac na zdjęciu...i tu kończy się moja historia bo nie wiem co mam dalej zrobić...jakieś propozycje..?? (Myślę, że dość szczegółowo opisałem mój problem


Aha dodam jeszcze, że interesują mnie 3 kabelki wiszące sobie luzem w skrzynce komputera moim zdaniem powinny być gdzieś podłączone ale nie wiem do czego służą..(HDD to chyba coś z dyskiem..w sumie nie wiem do końca dlatego się was pytam) co z nimi zrobić.?? za co odpowiadają..??
zdjęcie kabelków nr.4
Ostatnio edytowany przez Mati92, 31 Gru 2008, 01:38, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Mati92
~user
 
Posty: 369
Dołączenie: 17 Kwi 2006, 16:29



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez kahoona 31 Gru 2008, 01:38

1. To chyba dysk SATA, prawda? To szukaj go w BIOS podpiętego pod to wejście, nie pod kanały IDE.
2. Z tego też powodu windows nie widzi go - trzeba albo zintegrować sterowniki SATA z instalacją XP, albo podać je (naciśnij F... jeśli chcesz zainstalować sterowniki SCSI innej firmy) na dyskietce.
3. Alternatywnie - włącz obsługę tego dysku jako urządzenia ATA (AHCI - Disable, HDD SATA - As IDE) - pojawi się nagle w BIOS.
4. Można tylko zgadywać, że obudowa ma wyświetlacz z pomiarem prędkości wentylatorów i temperatury - i po to te kabelki.

Autor postu otrzymał pochwałę
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez Mati92 31 Gru 2008, 01:52

kahoona napisał(a):3. Alternatywnie - włącz obsługę tego dysku jako urządzenia ATA (AHCI - Disable, HDD SATA - As IDE) - pojawi się nagle w BIOS.


Tak zrobiłem i wszystko ruszyło jak należy. dziękuje za pomoc..:)
Awatar użytkownika
Mati92
~user
 
Posty: 369
Dołączenie: 17 Kwi 2006, 16:29



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez arusiek 19 Lut 2009, 18:52

Nie tworząc nowego tematu, bo mam ten sam problem, dysk (czyt. SATA) i próbuje zainstalować tego samego windowsa XP i nie widzi mi dysku ;/
wchodze w bios, dysk widzi, działam dalej już nie widzi, zresetowałem kompa i już nie pokazuje dysku ;/
sprawdziłem czy dobrze jest wpięta taśma, nie ma luzów ni nic, tylko dziwnie się nie załapuje i można ją łatwo wypiąć z dysku.
znalazłem coś takiego
Ustaw dyski jako IDE , wylacz AHCI
jak i wyżej jest napisane
włącz obsługę tego dysku jako urządzenia ATA (AHCI - Disable, HDD SATA - As IDE) - pojawi się nagle w BIOS.

tylko nie wiem jak to zrobić, pomoże ktoś ?
pzdr
Awatar użytkownika
arusiek
~user
 
Posty: 128
Dołączenie: 30 Lip 2006, 17:41



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez kahoona 19 Lut 2009, 20:56

Dysk w BIOS będzie widoczny, natomiast trzeba znaleźć opcje związane ze sterownikiem SATA/AHCI/RAID (oznaczone czasami jako Marvell controller).

Tylko JAK ma ktokolwiek doradzić, skoro nie pofatygowałeś się podać DOKŁADNEJ NAZWY płyty głównej?
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez arusiek 19 Lut 2009, 20:58

Sorka byłem pewny, że napisałem, płyta główna to Gigabyte GA-G31M-S2L
Awatar użytkownika
arusiek
~user
 
Posty: 128
Dołączenie: 30 Lip 2006, 17:41



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez kahoona 19 Lut 2009, 21:37

BIOS - zakładka Integrated peripherals - on chip sata mode - ustaw wartość na COMBINED.

I teraz jazda się zaczyna - bo nie wiadomo, do którego kanału SATA podpiąłeś dysk.

Musisz przetestować następne w kolejności ustawienia:
PATA IDE Set to --- Ch.0 Master/Slave albo Ch.1 Master/Slave

Powinno zaskoczyć. Kolejność podpięcia możesz najprawdopodobniej sprawdzić w zakładce
Standard CMOS Features - po zaznaczeniu "on chip sata mode" na combined - dysk powinien się pojawić pod określonym kanałem IDE.
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez arusiek 19 Lut 2009, 22:01

Przestawiłem, a dysk podpiąłem pod 0 Master :) dysk przeczytało, chciałem viste zobaczyć, bo pokazało że nie mam partycji jak chciałem XP ;/ a miałem
i okazało się że najprawdopodobniej dysk padł ? bo raz go widzi w biosie a raz nie ;/
porażka, jutro jeszcze sprawdze u kolegi podłączyć ten dysk, i sie okaże :)
a jak nie to trzeba go oddać, bo jest na gwarancji
pzdr
Awatar użytkownika
arusiek
~user
 
Posty: 128
Dołączenie: 30 Lip 2006, 17:41



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez kahoona 19 Lut 2009, 22:03

Zacząłbym od wymiany kabla...
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez arusiek 19 Lut 2009, 22:10

Jutro zobacze u kolegi na jego pasku,
kabel mówisz chodzi Ci o ten żółty pasek ? podczepiałem pasek z DVD co czyta zawsze (zamieniłem z dysku do dvd i dvd do dysku) i tak samo DVD czyta a HDD nie, więc to raczej nie od kabla ?
Awatar użytkownika
arusiek
~user
 
Posty: 128
Dołączenie: 30 Lip 2006, 17:41



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez kahoona 19 Lut 2009, 22:30

Może - nie wykluczam. Możliwe, że zasilacz daje ciała i nie wyrabia z zasilaniem. Przetestuj u kolegi - będzie wiadomo.
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez arusiek 19 Lut 2009, 22:41

O czyta xD jak narazie docisnąłem kabelek do dysku mocniej ale nie wiem jak długo to podziała, żeby zainstalować windowsa musze sformatować partycje, więc najpierw zrobić partycje a później je formatować i wgrywać windowsa ? o ile się uda ;p czy jakoś inaczej to zrobić ? bo wyskakuje że mam 1 partycje C bez FAT czy NTFS . . .
C: Partycja1 [Nieznane] 476939 MB < 476938MB wolnych>
Aby utworzyć partycję w obszarze nie podzielonym na partycje, naciśnij klawisz C.
i jakoś mi nie idzie ;/ nie wiem czemu wciskam C i nic :(
Awatar użytkownika
arusiek
~user
 
Posty: 128
Dołączenie: 30 Lip 2006, 17:41



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez kahoona 19 Lut 2009, 23:15

Przetestuj dysk u kolegi jutro - jeśli zadziała na innym kabelku - to po prostu kupisz. Jeśli nie - zareklamujesz.
Na razie - USUŃ partycję, utwórz NOWE według upodobania i sformatuj. Usiłujesz utworzyć partycję na 1 megabajcie (!).
...no to żegnam... i kropka.
kahoona
~user
 
Posty: 5637
Dołączenie: 24 Kwi 2006, 10:19
Pochwały: 475



Instalacja windowsa i wielkie problemy

Postprzez arusiek 20 Lut 2009, 17:50

Zrobiłem tak jak mówisz i działa :))
i zainstalowałem XP i dysk chodzi jak ta lala xD czyta i widzi go za każdym razem :))
thx pzdr
Awatar użytkownika
arusiek
~user
 
Posty: 128
Dołączenie: 30 Lip 2006, 17:41




Powróć do System Windows

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości