• Ogłoszenie:

Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Wszystko odnośnie systemów z rodziny Microsoft

Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez Okocza 02 Sty 2009, 23:29

reklama
Quirel napisał(a):1. Brak możliwości odtwarzania wideo w jakości HD gdy sprzęt zostanie uznany za "niekompatybilny"


Okej, odtworzyć film HD - musisz mieć płytę odpowiednią, przez co i koszt sprzętu wzrasta. Jasne, można mieć pirata przecież...

Quirel napisał(a):3. Olbrzymie wymagania sprzętowe, system ma być jedynie podstawą do uruchamiania programów a nie kobyłą zajmującą połowę zasobów komputera


Wymagania duże - wygląd jest na prawdę ładny. Graficznie ma takie wymagania.

Quirel napisał(a):4. Przy naprawdę intensywnym wykorzystywaniu (czyt. instalacja wielu programów) system zaczyna chodzić o wiele wolniej (właściwie jest to wina wszystkich windowsów, w przeciwieństwie do *nixów)


Proste, wyłączasz je z autostartu i działa normalnie, jak każdy system. Nie ładuje od razu do pamięci X programów, tylko te najpotrzebniejsze.

Quirel napisał(a):Miałem okazję testować już m. in. kolejno:


Nie testowałem tylu, ale kilka tak, i nie porównywałbym żadnego Linuxa z Windowsem. Zupełnie dwa różne rodzaje OS'ów. Fakt, można spod Linuxa odpalić aplikacje Windowsowskie - ale nie wszystkie. Poza tym moim zdaniem, większość ludzi nigdy nie instaluje Linuxa dla gier, jeśli już to tylko po to żeby sprawdzić jak działa etc.

Quirel napisał(a):8. "Energooszczędność" systemu, jakby nie patrzeć ten sam laptop z zainstalowanym WinXP działa nawet o godzinę dłużej niż na VISCIE, nawet na profilu Laptop.


Okej, a wyobraź sobie, że im więcej jest uruchomionych programów/usług/procesów tym więcej prądu idzie na ich utrzymanie. Identycznie by było w XP gdyby miał tyle samo usług/procesów włączonych na raz.

Poza tym jak kiedyś ktoś powiedział:

De Gustibus non est disputandum


Ilu użytkowników, tyle opinii. Ja swojego zdania na temat Visty i XP nie zmienię. Nie sądzę aby zmienili je również inni użytkownicy (chodzi mi o: DeadOrAlive, numerant* )
eMachines E730G - Core i5-430M, 2GiB RAM, ATI Mobility Radeon HD5470, WD 320GiB; Cort Z-44,DR 0.09-0.42, Peavey Backstage
Mac OS X 10.7.4 Lion // Windows 7 Professional x64 // NIE POMAGAM NA PW/GG/E-MAIL
Image
"Moje Ego i Anima spotykają się i wymieniają przepisami na ciasteczka" - Maynard James Keenan
Awatar użytkownika
Okocza
~user
 
Posty: 8001
Dołączenie: 19 Mar 2006, 11:53
Pochwały: 406



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez numerant* 02 Sty 2009, 23:30

Quirel napisał(a):1. Brak możliwości odtwarzania wideo w jakości HD gdy sprzęt zostanie uznany za "niekompatybilny"

Nie wiem, nie oglądam.

Quirel napisał(a):2. Digital Rights Management

Którego Win 7 niby nie ma?

Quirel napisał(a):3. Olbrzymie wymagania sprzętowe, system ma być jedynie podstawą do uruchamiania programów a nie kobyłą zajmującą połowę zasobów komputera

Po 1. wcale nie są olbrzymie, po 2. Siódemka jak na razie nie zjada o wiele mniej zasobów. Choć przyznaję, działa lepiej niż Vista.

Quirel napisał(a):4. Przy naprawdę intensywnym wykorzystywaniu (czyt. instalacja wielu programów) system zaczyna chodzić o wiele wolniej (właściwie jest to wina wszystkich windowsów, w przeciwieństwie do *nixów)

Aktualnie od prawie roku jestem użyszkodnikiem Windows Server 2008 - bebechy te same co w Viście, i mimo instalacji wielu programów nie zwolnił aż tak bardzo.

Quirel napisał(a):i uwierz mi nie spotkałem systemu tak ociężałego jak Vista, jego responsywność jest godna pożałowania... Zresztą nie jest to moje subiektywne odczucie ale zostało to wykazane w wielu testach. Wystarczy otworzyć google.pl

Z tym nie jest moim zdaniem aż tak źle. A Win 2008 to już pod tym względem zupełna bajka.

Quirel napisał(a):UAC - nie powiem, idea słuszna, jedna sposób wprowadzenia niezbyt udany, nie dość że często do wykonania wielu bezpiecznych z punku widzenia OSa rzeczy wymaga potwierdzenia praw, to bardo łatwo można obejść te zabezpieczenia. => Tutaj widać zaletę Win7, komunikaty zostały znacznie zredukowane, pojawiają się dopiero gdy użytkownik uruchamia program, który naprawdę może coś zrobić w systemie operacyjnym.

Jestem gorącym zwolennikiem UAC, ale tutaj rzeczywiście plus dla Siódemki - można skonfigurować, jakie powiadomienia chcemy otrzymywać.

Quirel napisał(a):7. System ten nie pozwala na modyfikowanie niektórych elementów systemu nawet administratorowi!
Aby to ominąć ludzie wykorzystują lukę w systemie:

Po coś to raczej jest. Rzadko grzebie się w systemie aż tak, żeby trzeba było otrzymywać dostęp do wszystkich plików systemowych. Poza tym - w 7 tego nie ma?

Quirel napisał(a):8. "Energooszczędność" systemu, jakby nie patrzeć ten sam laptop z zainstalowanym WinXP działa nawet o godzinę dłużej niż na VISCIE, nawet na profilu Laptop.

Nie zauważyłem tego zjawiska na swoim laptopie (chyba że Server 2008 jest o wiele bardziej energooszczędny :1: w co wątpię). Na 7 bateria trzymała tyle samo.

Quirel napisał(a):System jest wolniejszy w grach oraz kopiowaniu plików zarówno na HDD jak i przez sieć:

Może i racja, fakt, że system czasem trochę mi przymuli przy kopiowaniu dużej porcji plików.

Quirel napisał(a):10. Vista to system niedopracowany, co przyznał sam Balmer podczas MPV Global Summit:

Z tego co pamiętam, przyznał że BYŁA niedopracowanym systemem w chwili premiery. Service Pack 1 sporo zmienił.


Quirel napisał(a):A co do oryginalności Windows 7, VISTA była wydana Betatesterom bez konieczności aktywacji, podobny krok M$ podjął przy Win7, system po prostu nie prosi o klucz, ale w czasie instalacji przypomniał że jest to wersja testowa etc.

Uczestniczysz w programie beta-testowania Windows 7? Gratuluję :)
Laptop: Asus K53SV-SX187V || Ubuntu 12.04 | Mac OS X Lion | Windows 7 Home Premium x64
Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji.
Awatar użytkownika
numerant*
~user
 
Posty: 1083
Dołączenie: 19 Sie 2005, 18:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 89



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez Quirel 02 Sty 2009, 23:53

Okocza, jakiś czas temu do płyt DVD z PCWK były dołączone filmy w jakość HD. Vista nie pozwoliła ich odtworzyć, bo nie miały odpowiednich zabezpieczeń....
Problem ten zauważono nawet w redakcji PCWK

Co do pkt. 4 to nie chodzi o autostart (taki głupi to nie jestem) ale raczej o powolne zawalanie się systemu DLLkami etc oraz wzrostem objętości samego katalogu windows jak i rejestru.

Co do wygórowania wymagań w związku z wymaganiami graficznymi - widziałeś Linuxa z Compiz Fusion - wymagania takie jak do XP a jakość efektów powala.
Tak wyglądał mój pulpit w sierpniu roku 2008 na kompie z p4 2,4 GHz i grafiką Ati radeon 9600 256mb oraz 768MB pamięci RAM
Image

numerant*, Windows 2k8 jest w mojej opinii bardziej stabilny i wydajny od VISTY nawet z włączonym aero i multimediami. O dziwo oba systemy mają to samo jądro. Widać przyczyna takiego działania Win VISTA leży gdzie indziej niż w jądrze. Właściwie Win2k3 i Win2k8 to w mojej opinii najlepsze systemy operacyjne, po odpowiedniej konfiguracji nadają się na desktop lepiej niż XP i VISTA.

Co do DRM i uprawnień admina zaraz sprawdzę. A 7 zjada mniej zasobów. 150 mb ram to jednak spora różnica, a w czasie procesora i wykorzystaniu HDD różnica jest olbrzymia. Wskaźnik użycia procesora utrzymuje się na poziomie 1-5%

A tak w ogóle wątek dotyczy Win7 a nie Win VISTA ^^

A co do betatestowania to byłem betatesterem IE8, IE7 ale niestety na win7 się nie załapałem, wiedziałem tylko skąd wziąć system. A ten zainstalował się jak pisałem bez próśb o klucz.
Awatar użytkownika
Quirel
~user
 
Posty: 394
Dołączenie: 17 Maj 2006, 19:22
Pochwały: 20



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez BZIKU 03 Sty 2009, 00:15

Quirel..Uruchom ze 60 procesów-w tym sciąganie i pokaż mi zużycie procesora oraz pamięci ram na 7-ce....Chciałbym zobaczyc te zuzycie procesora 1-5% na własne oczy...Zarzucisz screenem z Menadżera zadań?Tak ze 3 pod rząd....Aby nie było ze akurat trafisz jak spada zużycie na 0,6% ;)
EDIT
50 wystarczy..Akurat i tyle około u mnie chodzi...
Ostatnio edytowany przez BZIKU, 03 Sty 2009, 00:20, edytowano w sumie 1 raz
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi ©by Kahoona


Image
Awatar użytkownika
BZIKU
^zasłużony
 
Posty: 2849
Dołączenie: 31 Gru 2005, 12:37
Miejscowość: PL-CYBINKA NL-EINDHOVEN
Pochwały: 158



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez Okocza 03 Sty 2009, 00:18

Quirel napisał(a):Co do wygórowania wymagań w związku z wymaganiami graficznymi - widziałeś Linuxa z Compiz Fusion - wymagania takie jak do XP a jakość efektów powala.


Okocza napisał(a):nie porównywałbym żadnego Linuxa z Windowsem. Zupełnie dwa różne rodzaje OS'ów


poza tym u mnie na kompie z podpisu Vista zajmowała (do czasu jak miałem 2GB ramu) ok 12% ramu w stanie spoczynku. Więc czy to jest dużo?
eMachines E730G - Core i5-430M, 2GiB RAM, ATI Mobility Radeon HD5470, WD 320GiB; Cort Z-44,DR 0.09-0.42, Peavey Backstage
Mac OS X 10.7.4 Lion // Windows 7 Professional x64 // NIE POMAGAM NA PW/GG/E-MAIL
Image
"Moje Ego i Anima spotykają się i wymieniają przepisami na ciasteczka" - Maynard James Keenan
Awatar użytkownika
Okocza
~user
 
Posty: 8001
Dołączenie: 19 Mar 2006, 11:53
Pochwały: 406



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez numerant* 03 Sty 2009, 00:20

Quirel napisał(a):Windows 2k8 jest w mojej opinii bardziej stabilny i wydajny od VISTY nawet z włączonym aero i multimediami. O dziwo oba systemy mają to samo jądro. Widać przyczyna takiego działania Win VISTA leży gdzie indziej niż w jądrze. Właściwie Win2k3 i Win2k8 to w mojej opinii najlepsze systemy operacyjne, po odpowiedniej konfiguracji nadają się na desktop lepiej niż XP i VISTA.

Właśnie dlatego używam 2k8 ;) W mojej opinii jest lepszy od Visty, jednak dalej upieram się przy tym, że Vista zła nie jest, wręcz przeciwnie.

Co do Compiza - chyba każdy już go widział ;) Jak dla mnie przebajerowany, jedynie co do Ubuntu muszę przyznać, że jest ładnie zintegrowany i efekty są rozsądnie dobrane.

Aha - moje zdanie o Viście nie wynika z bycia fanboyem jakiegokolwiek systemu - jestem szczęśliwym użytkownikiem Linuksa (będzie już pewnie koło 3 lat), a trzeba przyznać, że to właśnie tzw. Linuksiarze najbardziej psioczą na Vistę ;)

Co do Win 7 - czekam do 5 stycznia (MS ma wypuścić Betę 1 dla publiki) i instaluję na lapku. Zobaczymy jak nowa wersja spisze się na dosyć leciwym ThinkPadzie T41p. Do wcześniejszych buildów nie miałem zastrzeżeń.
Laptop: Asus K53SV-SX187V || Ubuntu 12.04 | Mac OS X Lion | Windows 7 Home Premium x64
Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji.
Awatar użytkownika
numerant*
~user
 
Posty: 1083
Dołączenie: 19 Sie 2005, 18:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 89



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez Quirel 03 Sty 2009, 00:38

Image

I uruchomiłem:
Firefox z 15 zakładkami + ściąganie jakiegoś tam pliku
WM Player
Explorer
CryEngine
Gra FarCry w tle
Szachy windows
IE
Ustawienia muzyki
Everest
Kasperksy AV
Taskmanager
w sumie równe 50 procesów w tym takie jak gra farCry, wmplayer, wmcenter, firefox i kaspersky.
Ile procesów włączone widać w taskmanagerze w lewym dolnym roku, ikony uruchomionych programów masz na dole na pasku.
Awatar użytkownika
Quirel
~user
 
Posty: 394
Dołączenie: 17 Maj 2006, 19:22
Pochwały: 20



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez BZIKU 03 Sty 2009, 00:59

Moje screeny z Visty Ultimate SP1:
Image

Image

Image

Ok 50 róznych procesów,ściąganie etc...
Image
Laptop zapuszczony,nieposegregowane nic...
Image
Jeden z dysków..No sajgon niesamowity wszędzie.Defragmentacja nie pamietam kiedy robiona...Słowem-komputer typowego przeciętnego uzyszkodnika...I wiesz co?Vista smiga az miło-więc juz się nie zgodzę z Twoimi opiniami.Zreszta mój szwagier tak samo jak ty-psioczy na viste (ale nigdy jej nie miał :lol: ) i jedzie obecnie na Win7.Nie zauwazyłem absolutnie zadnej róznicy,powtarzam zadnej miedzy jego systemem a moim.Tez ma zawalone różnorakimi rzeczami sciąga,gry online,przeróbki-i gdy trzeba procek skoczy i do 80% a ramy do 45%....Nie ma na to reguły Quirel... ;)
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi ©by Kahoona


Image
Awatar użytkownika
BZIKU
^zasłużony
 
Posty: 2849
Dołączenie: 31 Gru 2005, 12:37
Miejscowość: PL-CYBINKA NL-EINDHOVEN
Pochwały: 158



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez Quirel 03 Sty 2009, 01:37

Może jakiś mod mógłby rozdzielić wątek na 2 części: za i przeciw windows vista oraz pierwotny o win7 :]
Bo jak narazie to mamy tutaj kłótnię czy Vista to zły czy dobry system.
Dobrze, niech Wam jest, vista nadaje się do używania. Ale mi naprawdę nie przypadła do gustu, to jest moja opinia i po prostu w windowsów wolę XP.
Żeby nie było miałem VISTĘ na kompie przez ok. miesiąc, jednak naprawdę nie zadowalał mnie ten system. Dla mnie osobiście jest to system niedorobiony, niedopracowany, niezpotymalizowany.

A teraz wróćmy do pierwotnego wątku czyli do windows 7.
Osobiście brakuje mi w tym systemie nowego systemu plików, obiecywanego WinFS.
Dodatkowo przydałoby się aby M$ zajął się jeszcze bardziej bezpieczeństwem systemu, gdyż system uprawnień nie jest jeszcze zbyt dobrze zorganizowany. Aczkolwiek z wersji na wersję jest coraz lepiej. brakuje mi jeszcze modułowości systemy, ale w cuda to ja nie wierzę :]
Awatar użytkownika
Quirel
~user
 
Posty: 394
Dołączenie: 17 Maj 2006, 19:22
Pochwały: 20



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez Mike 03 Sty 2009, 01:49

Quirel napisał(a):Może jakiś mod mógłby rozdzielić wątek na 2 części: za i przeciw windows vista oraz pierwotny o win7 :]
Bo jak narazie to mamy tutaj kłótnię czy Vista to zły czy dobry system.


niech jest jak jest - 7 to nowy system więc takie porównania jakie mają tu miejsce (do wcześniejszych OS'ów) też są na miejscu

co do 3, czy 5 postów lekko odbiegających od tematu - nie ma sensu tworzyć nowego, w którym będzie tylko kłótnia - 'jaki system jest najlepszy' (bo takowy nie istnieje)


co do samego tematu, to nie wypowiem się, bo nie testowałem 7 (brak czasu ) :(
Awatar użytkownika
Mike
*mod
 
Posty: 10264
Dołączenie: 16 Gru 2005, 13:30
Pochwały: 989



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez DeadOrAlive 03 Sty 2009, 02:19

Quirel napisał(a):miałem VISTĘ na kompie przez ok. miesiąc

i masz tak wyrobione zdanie o tym systemie... n/c :?

jak długo masz win7 :?: zobaczymy jak będzie z nim jak "spuchnie" rejestr, nagromadzą się śmieci itd.

a co do moich pytań związanych z win7 w moim pierwszym poście coś cisza, czyli tak naprawdę żadnego przełomu nie ma :?:
Awatar użytkownika
DeadOrAlive
~user
 
Posty: 10790
Dołączenie: 02 Cze 2005, 19:58
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Pochwały: 511



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez Hellfire 03 Sty 2009, 22:25

Ja jestem tylko ciekaw jak wygląda sprawa z zielonym ekranem w paski przy niektórych GF'ach 7900 na tym raczkującym systemie. Bo w Viście nie mogłem za nic tego problemu usunuąć (kolorowe paski na ekranie i zawias przy włączaniu czegokolwiek w 3D). Może w Win7 to poprawili...
<rotfl>
Awatar użytkownika
Hellfire
~user
 
Posty: 2753
Dołączenie: 04 Sty 2006, 18:24
Miejscowość: Kluszkowce
Pochwały: 162



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez numerant* 04 Sty 2009, 00:04

Hellfire napisał(a):Ja jestem tylko ciekaw jak wygląda sprawa z zielonym ekranem w paski przy niektórych GF'ach 7900 na tym raczkującym systemie. Bo w Viście nie mogłem za nic tego problemu usunuąć (kolorowe paski na ekranie i zawias przy włączaniu czegokolwiek w 3D).


Otóż jestem posiadaczem takowego GFa :D W Windows Server 2008 ten problem również występuje. Pewnie do dziś męczyłbym się na XP, gdyby nie pewne odkrycie. Wystarczyło podnieść w nTune taktowanie pamięci grafiki o kilka MHz i problem zniknął. Win7 miałem tylko na laptopie, gdzie siedzi Radeon - więc nie wiem czy coś się w tej kwestii zmieniło, ale moim zdaniem to wina niedopracowanych sterowników nVidii a nie samej Visty. Chociażby GTA IV - na każdym nowszym GFie chodzi bez problemów, a na 7900 albo się nie uruchamia, albo znikają tekstury, albo nie widać nic w menu. Dopiero w sterownikach 180.84 to poprawili (które na XP powodowały totalny zwis, na 2008 chodzą w miarę poprawnie).

http://blogs.zdnet.com/hardware/?p=3236 - dosyć interesujące ;)
Laptop: Asus K53SV-SX187V || Ubuntu 12.04 | Mac OS X Lion | Windows 7 Home Premium x64
Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji.
Awatar użytkownika
numerant*
~user
 
Posty: 1083
Dołączenie: 19 Sie 2005, 18:38
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 89



Windows 7 - oczekiwania a rzeczywistość

Postprzez Hellfire 18 Sty 2009, 21:47

Problem w tym że samo wejście w programie nTune do zakładki dotyczącej zmiany zegarów wywołuje kolory na ekranie :roll:
I niczym innym (RivaTuner) też tego nie ruszy ;P
<rotfl>
Awatar użytkownika
Hellfire
~user
 
Posty: 2753
Dołączenie: 04 Sty 2006, 18:24
Miejscowość: Kluszkowce
Pochwały: 162



Poprzednia

Powróć do System Windows

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości