• Ogłoszenie:

Zgrywanie filmów z kamery analogowej

Wszystko na temat programów: skąd pobrać, instalacja, użytkowanie, problemy, poszukiwane programy.

Zgrywanie filmów z kamery analogowej

Postprzez Darossi_2005 09 Gru 2004, 14:06

reklama
kupilem sobie karte z wejściem vivo i chcialem zgrywać filmy.Próbowałem kilka programów i efekt marny:słaba jakość ,film zajmuje sporo miejsca na dysku(po kilka Giga).Może poradzicie co zrobić żeby zmontować fajny filmik? :?
Darossi_2005
~user
 
Posty: 4
Dołączenie: 08 Gru 2004, 23:20
Miejscowość: Poznań



Re: Zgrywanie filmów z kamery analogowej

Postprzez I-R-A 09 Gru 2004, 18:23

Darossi_2005 napisał(a):kupilem sobie karte z wejściem vivo i chcialem zgrywać filmy.Próbowałem kilka programów i efekt marny:słaba jakość ,film zajmuje sporo miejsca na dysku(po kilka Giga).Może poradzicie co zrobić żeby zmontować fajny filmik? :?

Kolejny naiwniak - który chciał kupić z 100 zł studio filmowe warte miliony :)
Ale że wielu jest Tobie podobnych - to omówię to zagadnienie.
Należy wyjaśnić jeden zasadniczy problem - aby nagrywać w trybie rzeczywistym, należy mieć przede wszystkim baaardzo wydajny kompek,

Baaaardzo szybki dysk twardy - czysty po formacie i duuuuuuuży - najlepiej SCSI -
Nie sądzę czy kto kolwiek z was ma to wszystko, więc:
Do zgrywania z tv, magnetowidu czy kamery analogowej - najlepszy w tym przypadku jest VirtualDub (omawiałem na forum jego używanie) choć inne programy są równie dobre - jak np. AverTV (dostarczany zazwyczaj do karty TV) - ale VirtualDub jest darmowy i nie wymaga instalacji!

Teraz dysk - od jego szybkości zależy jakość nagrywanego filmu - ile zdąży wychwycić i nagrać klatek/s (a ile zgubi) - no więc po połączeniu sprzętu kabelkami ( tu bez szczegółów, bo każdy to chyba wie) odpalamy VirtualDuba wybieramy z menu file {capture AV} co przełączy program w wychwytywanie strumienia video. Następnie wybieramy {settings} i określamy parametry - W polu [frame rate] ustawiamy wartość 25, zalecaną dla sygnału PAL (30 dla NTSC) - oznacza to 25 obrazków na sekundę. Zaznaczamy Capture Audio. Wait for OK spowoduje, że przechwytywanie rozpocznie się dopiero po komendzie. Możemy wtedy włączyć nadajnik (video lub cam) i w dogodnej chwili rozpocząć przechwytywanie. W polu Abort - najlepiej wybrać klawisz lewy myszki. Zaawansowane funkcje na razie zostawić w spokoju. Klawiszem F10 wywołać menu i określić gdzie i jaką nazwę ma mieć przechwytywany film. Dobrze jest ustawić Overlay i Initial display mode - będzie można płynnie oglądać przechwytywany obraz. Określamy parametry kompresji dzwięku - najlepiej tryb ADPCM o wartościach 44,1 kHz. 4 bit, stereo.
Teraz parametry nagrywanego obrazu: Video Format - zależy jaką chcecie uzyskać rozdzielczość - Następnie metodę kompresji. Nie powinno się używać metody Uncompressed ( to do autora tego postu - Darossi_2005) gdyż pochłania to olbrzymie ilości przestrzeni dyskowej :). Jedna sekunda w pełnym wymiarze PAL (704x576) zajmuje 20 MB!!!!!!! . Zalecam format IndeoVideo - jest wszechobecny w windowsach jako standardowe wyposażenie. A dosyć fajnie kompresuje i zostawia dobrą jakość. Pozatem zapewnia niskie straty zagubionych klatek. No i teraz panowie - wciskamy start w sprzęcie - a na kompie F16 i startujemy!!!
Mając tak złapaną sekwencję video - przetworzyliśmy ją na format cyfrowy i możemy się zająć dalszą obróbką filmową w montażu nieliniowym - ale to już inna lekcja - żegnam ciepło i do zobaczenia

I-R-A
ZAKAZ LINKóW W PODPISIE
Awatar użytkownika
I-R-A
~user
 
Posty: 260
Dołączenie: 13 Paź 2004, 22:47
Miejscowość: Irleand Isle
Pochwały: 28



Postprzez I-R-A 09 Gru 2004, 22:16

Darossi_2005 czy teraz Ci idzie jak należy????
ZAKAZ LINKóW W PODPISIE
Awatar użytkownika
I-R-A
~user
 
Posty: 260
Dołączenie: 13 Paź 2004, 22:47
Miejscowość: Irleand Isle
Pochwały: 28



Postprzez Matej 11 Gru 2004, 13:42

ja proponuje kupić zestaw Pinnacle studio. Masz tam karte(którą montujesz w kompie) do której podłączasz kababe który masz w zestawie a do tego kabla możesz podłączyć kamerke analogową i cyfrową.Jak chcesz to możesz też podłączyć też wideo i zgrywasz z film kasety.A za pomocą programu pinnacle zgrywasz film na twardziela za pomocą opcji capurate. Ja używam tego zestawu np. do zgrywania teledysków z vivy.Ostatnio widziałem ten zestaw na allegro.
„Daj mi wystarczająco dużo czasu, a dostanę się, gdzie tylko zechcesz nawet do Twojego prywatnego notesu elektronicznego, który nosisz w marynarce ...”
Michael L. Puldy
Awatar użytkownika
Matej
~user
 
Posty: 41
Dołączenie: 31 Lip 2004, 15:39
Miejscowość: Śmigiel




Powróć do Programy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 48 gości