• Ogłoszenie:

Program do specyficznych działań matematycznych

Wszystko na temat programów: skąd pobrać, instalacja, użytkowanie, problemy, poszukiwane programy.

Program do specyficznych działań matematycznych

Postprzez pluszak90 26 Paź 2009, 15:04

reklama
WItam. Potrzebuję programu który pozwoliłby mi na dokonanie pewnych obliczeń matematycznych których nie mogę obliczyć bez długiego głowkowania. Otóż koknretnie poszukuję programu który po wprowadzeniu liczb: a, b, c, ... y, z oraz jednej liczby X wybrałby spośród liczb od a-z takie aby ich suma wynosiła X. Być może w excelu da się zrobić coś takiego? jeśli ktoś wie jak to również proszę o odpowiedź :D
pluszak90
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 26 Paź 2009, 14:58



Program do specyficznych działań matematycznych

Postprzez Leo21 26 Paź 2009, 23:55

Excel jest tak bardzo rozwiniętym programem, że niemal każde zadanie matematyczne można na nim rozwiązać. Oczywiście trzeba użyć odpowiedniej formuły.
Leo21
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 26 Paź 2009, 23:51



Program do specyficznych działań matematycznych

Postprzez pitersid 27 Paź 2009, 20:39

Excel jest dobry do względnie prostych obliczeń... jak napisałem w edytorze działań zadanie, które gościu nam zadał na wykładach to po wprowadzeniu danych do obliczeń w formularzu excel wywalił mi okienko, ze "program nie jest w stanie dokonać działania na tak dużej liczbie danych".

A było to zwykłe zadanie w którym z poszczególnych macierzy program miał określić logarytmy o konkretnej postaci a następnie podstawić je do działania wielomianu i określić aproksymację funkcji podając dla niej wyznaczony wykres...

Excel wymiękł więc nie mówcie, że to taki świetny program, który niewiadomo ile obliczy :P Generalnie rozwiązanie takiego zadania na papierze zajmuje mi ze dwie kartki... a programik wymiękł. I to przy takim średniozaawansowanym zadaniu...

Rozumiem, że "niemal każde" w odczuciu przedmówcy znaczy jedynie "te proste". :P


A co do pytania kolegi pluszaka - owszem, takie proste zadanie możesz zrobić w excelu. To powinien pociągnąć :P Wystarczy napisać funkcję logiczną zawierającą implikację dla mnożnika konretnej liczby zależnej dla wartości prawda od wartości liczby x w wyniku sumy liczb IR.
Może to Twój urok... może to photoshop :-)
Awatar użytkownika
pitersid
~user
 
Posty: 581
Dołączenie: 12 Mar 2007, 20:11
Pochwały: 12



Program do specyficznych działań matematycznych

Postprzez MUTOPOMPKA 27 Paź 2009, 20:49

pitersid napisał(a):A było to zwykłe zadanie w którym z poszczególnych macierzy program miał określić logarytmy o konkretnej postaci a następnie podstawić je do działania wielomianu i określić aproksymację funkcji podając dla niej wyznaczony wykres...
Jakie macierze? Ilo wymiarowe? Jakei logarytmy (jakiej postaci)? Wielomian którego stopnia? no i jaka funkcja?
To tak z ciekawości. :)

Sam w excela używałem do pracy magisterskiej a dokładnie liczenia całek i to całkiem sporych :)

A zadanie dot. autora wątku można zrobić, trzeba wiedzieć, jak napisać formułę/formuły i podać zakres liczb. Niby proste, ale najgorsze to właśnie formuły. :)
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787



Program do specyficznych działań matematycznych

Postprzez pitersid 27 Paź 2009, 22:21

zacznijmy od tego, że macierze są alfa :P Wyznaczają one zbiór dla konretnych logarytmów ze zbioru liczb zespolonych (przynajmniej w teorii). Po wyliczeniu logarytmów wychodzą w niektórych z nich podstawy równań kwadratowych. Więc żeby je obliczyć trzeba w zależności od złożoności zadania użyć analizy wielomianu. W związku z tym, że musimy obliczyć aproksymację to chyba logiczne, że wielomian wychodzi w postaci ortogonalnej - więc nie rozumiem pytania :) A funkcja jaka wyjdzie to dopiero finalny wynik pokaże.
Może to Twój urok... może to photoshop :-)
Awatar użytkownika
pitersid
~user
 
Posty: 581
Dołączenie: 12 Mar 2007, 20:11
Pochwały: 12



Program do specyficznych działań matematycznych

Postprzez pluszak90 29 Paź 2009, 00:02

Hmm... No cóż... Dzięki za wiadomość że się da w excelu... Tylko nie bardzo mi się cokolwiek udaje skombinować bo szczerze mówiąc jeśli chodzi o inne formuły niż SUMA itp to jestem raczej ciemnozielony... :-| Dlatego gdyby dało się jakimś przykładem strzelić to byłbym baardzo wdzięczny :wink:
pluszak90
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 26 Paź 2009, 14:58




Powróć do Programy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości