Klej zwany klajstrem przygotowuje się z mąki ziemniaczanej.Mąkę wsypuje sie do emaliowanego naczynia i dolewa nieco wody.Miesza się drewnianą łopatką aby otrzymać masę o konsystencji gęstej śmietany.Do masy dolewa się cienką strużką wrzącą wodę,mieszjąc nieustannie,aby nie powstały grudki.Wrzątku wlewamy około 10x więcej,niz użyto mąki.Zagotowany klajser stanie się galaretowaty i przezroczysty.Dolewć nieco wrzątku jesli jest zbyt gęsty.Pozostawić do ostudzenia.Podczas pracy dobrze jest użuważ kleju nieco ciepłego.Klajster traci swoje właściwości po 4-5 godzinach tak że należy go przygotować przed użyciem i w ilości jakiej potrzeba.
nie wiem czy oto ci chodzilo

Jakby co to sie nie smiej
pzdr
EDIT: i jeszcze to.........
jakikolwiek miękki papier szarpie sie na małe kawałeczki, wkłada się w metalowe lub gliniane naczynie i zalewa gorącą wodą. Naczynie zakrywa się, owija szmatami i ustawia na dobę w ciepłym miejscu. Na drugi dzień rozmoczony papier podgrzewa się na ogniu, aż do wrzenia, mieszając drewnianą łopatką.Zagotowany papier wkłada się następnie w woreczek, odciska wodę i palcami formuje niewielkie kuleczki, które muszą dobrze wyschnąć. Suche kuleczki rozciera się na proszek.
Aby otrzymać masę papierową do pewnej ilości proszku dodaje się mniej więcej taką samą(wagowo) ilość tłuczonej i dobrze przesianej kredy, cztery do pięciu razy mniejszą ilość mąki ziemniaczanej oraz około dziesięć razy mniejszą ilość kleju stolarskiego. Proszek papierowy i kredę zsypuje się razem i dokładnie miesza. Z mąki przygotowuje się klajster dodając do niego nieco rozpuszczonego kleju stolarskiego. Mieszaninę tę wlewa się do naczynia z proszkiem otrzymując niezbyt gęste ciasto. W razie potrzeby można dodać gorącej wody."
To tyle.Świetny materiał do dioram-nierówności terenu,itp. Po wyschnięciu robi się to bardzo twarde i można to malować.
Autor postu otrzymał pochwałę