• Ogłoszenie:

Przyspieszenie sprzętowe

Wszystko odnośnie systemów z rodziny Microsoft

Przyspieszenie sprzętowe

Postprzez tenzin 13 Lip 2009, 20:06

reklama
Witam,
Wybaczcie laikowi...
Zastanawia mnie poniższe ustawienie "Przyspieszenia sprzętowego" - czy jest poprawne?
Jest ustawione na pełne a informacja na dole mówi, że: "wszystkie przyspieszenia są wyłączone".
Image
Pozdrawiam,
tenzin
~user
 
Posty: 250
Dołączenie: 22 Lip 2008, 18:28



Przyspieszenie sprzętowe

Postprzez MUTOPOMPKA 13 Lip 2009, 20:20

A jaką masz grafę? Tną Ci gierki? Jeśli nie, a wydajność jest OK -> możesz śmiało olać to, co wypisuje system.
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787



Re: przyspieszenie sprzętowe

Postprzez tenzin 13 Lip 2009, 20:57

Nazwa płyty głównej Kobian KOB KT266a FDSX
Typ procesora AMD Athlon XP, 1533 MHz (5.75 x 267) 1800+
Karta graficzna NVIDIA GeForce4 Ti 4200 128MB
512 MB RAM SDRAM
Co do gierek to nie gram za wiele, ale głównie w gierki flashowe, ale tu również pojawia się problem bo wystarczy, że zarzucę taką gierkę i już przeglądarka zżera całego procka. Ogólnie mam problem z kompem - tnie się firefox, obraz w firefoxie przy przeglądaniu grafiki urywa się, przy przewijaniu. Ogólnie firefox i inne przeglądarki (opera, explorer) mocno obciążają ram i ogólnie komp nie chodzi zbyt szybko, czasem muli. Niekiedy wystarczy, że ruszę myszką i procek wykazuje aktywność na kilkanaście procent.
Nie jest to problem wirusa - w dziale bezpieczeństwo założyłem temat i mój komp został dokładnie sprawdzony.
Moim zdaniem, wszelkie problemy zaczęły się od chwili kiedy zaktualizowałem wszystkie sterowniki w tym od karty graficznej a także updejtowałem: adobe, java, zainstalowałem directx itp.
Pozdrawiam,
tenzin
~user
 
Posty: 250
Dołączenie: 22 Lip 2008, 18:28



Przyspieszenie sprzętowe

Postprzez sssso 16 Lip 2009, 00:15

Kod: Zaznacz wszystko
Start -> Uruchom -> dxdiag

Jeżeli wyskoczy okno z jakimś pytaniem o certyfikaty sterowników, najlepiej wybrać opcję "nie".
Przechodzimy do zakładki ekran, w grupie "Funkcje DirectX" najprawdopodobniej są wyłączone opcje "Przyspieszenie DirectDraw", "Przyspieszenie Direct3D", oraz "Przysp. teksturowania AGP" - wszystkie należy włączyć.

Objawy, o których mówisz, jak najbardziej wskazują na problemy z grafiką (procesor musi robić to, co normalnie zrobiła by karta graficzna) - włączenie tych przyspieszeń powinno je usunąć.

Ewentualnie, ponieważ ta karta ma już swoje lata, jeżeli zainstalowano najnowsze sterowniki (które NVIDIA poleca na swojej stronie), mogą nastąpić problemy z jej poprawnym funkcjonowaniem (sam miałem taką sytuację). Poleciłbym wtedy downgrade do 61.77 ew. 77.77 (Jak poprawnie to zrobić - powinno się dać znaleźć na googlach, jeśli nie wiesz, a same starsze sterowniki można pobrać stąd), następnie ponowną instalację DirectX 9.0c March 2009.
Awatar użytkownika
sssso
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 15 Lip 2009, 23:47
Miejscowość: Katowice



Re: przyspieszenie sprzętowe

Postprzez tenzin 16 Lip 2009, 09:04

Dziękuję za bardzo rzeczową odpowiedź.
Postępując zgodnie z podaną instrukcją uruchomiłem Narzędzie diagnostyczne directx.
Okazało się, że wszystkie przyspieszenia były już włączone. Dla pewności wykonałem wszystkie testy (wyniki były pomyślne).
Screen, poniżej:
Image

Sprawdziłem ustawienia przyspieszenia sprzętowego we właściwościach ekranu a tam nadal jest jak na screenie z pierwszego postu - czyli "Wszystkie przyspieszenia są wyłączone" - nic z tego nie rozumiem :?: :!: .
Tak czy inaczej, popróbuję ze sterownikami.
Pozdrawiam,
tenzin
~user
 
Posty: 250
Dołączenie: 22 Lip 2008, 18:28



Re: przyspieszenie sprzętowe

Postprzez sssso 16 Lip 2009, 19:12

Hm, sprawdziłem teraz u siebie - po wczorajszym wyłączeniu przyspieszeń, oraz ich ponownym włączeniu - informacja o tym, że są wyłączone, także pozostała na stałe. Nie zauważyłem jednak żadnego spadku wydajności, więc wysuwam wniosek, jakoby była to zwykła literówka, a poprawna informacja brzmiała "Wszystkie przyspieszenia sprzętowe są włączone. (...)" :) .

Oprócz zmiany sterowników, dobrym krokiem może być też wyłączenie niepotrzebnych usług w zakładce "uruchamianie", narzędzia msconfig (Start->uruchom->msconfig; niepotrzebne usługi to wszelkie javy i office'y; radzę się tylko stosować do zasady "nie jestem w 100% pewien, to nie ruszam" - można tam trochę napsuć).

Ostatecznie zaś, cóż, pozostaje znienawidzona przez wszystkich reinstalacja systemu? Pójście na łatwiznę i możliwy powrót problemu w przyszłości, lecz na ten czas, zdecydowanie najszybsze rozwiązanie.

Koniec, bo offtop, z przyspieszeniem sprzętowym wszystko ok ^^.
Awatar użytkownika
sssso
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 15 Lip 2009, 23:47
Miejscowość: Katowice



Przyspieszenie sprzętowe

Postprzez tenzin 11 Lis 2009, 12:09

Minęło sporo czasu, ale problem nie zniknął. Jakoś niewiele na nim pracowałem,ale zrobiłem bardzo wiele aby poprawić jego wydajność. Testowałem opisane wyżej różne sterowniki do grafy, najstarsze, najnowsze, pośrednie i nic.
Korzystając z pomocy forumowych znawców, pousuwałem wszelkie infekcje.
A przy pomocy specjalnych programów stosując się do instrukcji przeczyściłem rejestr, zakładkę uruchamiania, defragmentowałem dyski, usuwałem zbędne programy itd.
Różnica jest tylko minimalna, nadal komp zamula na grach java, przeglądarki- jakiekolwiek nie zainstaluje- zajmują dużo ramu. Dla przykładu w tej chwili pod firefoxem mam otwarte 4 zakładki w tym dwie forum programosy, filmweb i knives, więc raczej mało obciążające a zużycie procka jest na 30% a sam firefox zajmuje w 110 mega ramu. Przy większej ilości zakładek bywa, że jest ponad 250 mega :-| . Na forum firefoxa, nie potrafią mi pomóc- zwłaszcza z dużym użyciem procka.
Tak się zastanawiam jak moja grafa (wcześniej wymieniłem całą konfigurację) ma się do najnowszej wersji directx, czy nie powinienem zainstalować starszej wersji directa?, już sam nie wiem.
Wszelkie wskazówki mile widziane.
Pozdrawiam,
tenzin
~user
 
Posty: 250
Dołączenie: 22 Lip 2008, 18:28



Przyspieszenie sprzętowe

Postprzez Bezowy 11 Lis 2009, 12:30

tenzin napisał(a):Typ procesora AMD Athlon XP, 1533 MHz


Moim zdaniem nowsze oprogramowanie dziala coraz gorzej na tym procku, powinienes uzywac jakiejs archiwalnej wersji przegladarki.
Intel I7 930/1366 Asus P6T SE, 6x 2048 OCZ Blade ,Saphire Radeon 5870, Silverstone 850w,Benq G2420HD & LG L226W 4x SAMSUNG 1TB SATA 3,5" HD103SJ - Raid 0. Sprzedam Kilo Kartofli sciana. Odplynalem w Rift[Whitefall] Nie pomagam przez PW!
Awatar użytkownika
Bezowy
~user
 
Posty: 1297
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 17:11
Miejscowość: Eriador
Pochwały: 91




Powróć do System Windows

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości