• Ogłoszenie:

Problem ze stabilnym działaniem komputera

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Devilek 31 Sty 2017, 12:13

reklama
Witam,
Nie przeciągając - od ponad miesiąca obserwuję spore problemy ze stabilnym działaniem systemu. Największym problemem są nie regularne 1-2 sekudnowe zwiechy systemu. Zdarza się, że w ciągu jednego wieczoru jest ich 15-20, a później 2-3 dni jest spokój. Kolejnym problemem jest strasznie niska ilość fps w grach. Tytuły które jeszcze 2 miesiące temu utrzymywały stałe 60 fps, teraz potrafią spaść nagle do kilku/kilkunastu. Ogólnie nie istnieje nic takiego jak komfort używania komputera gdzie co chwile coś się zwiesza/wyłącza/przycina.

System został sprawdzony pod względem logów przez Ordynata i jest czysto - raczej nie ma żadnych śmieci. Stąd też najprawdopodobniej jest to problem z hardware'em.
Z tego co mi się udało sprawdzić to żaden z komponentów się nie przegrzewa (chyba). Temperatura procesora podczas grania nie przekracza 50 stopni, karta graficzna nie przekracza 80. Komputer się nie resetuje ani nie pojawiają się żadne artefakty.

Doradzi ktoś co i jak mogę sprawdzić aby znaleźć winowajce?


Poniżej specyfikacja:
Płyta główna: MSI Z170A Krait Gaming
Pamięć: HyperX DDR4 Fury Black, 8GB
Dysk SSD: Plextor SSD M6V 256GB
Dysk HDD: Seagate 1TB 3,5" SATAIII
Karta graficzna: EVGA GeForce GTX 970 Superclocked ACX 2.0 4GB
Procesor: Intel Core i5-6600K
Zasilacz: be quiet! Pure Power 9 600W
Nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Devilek
~user
 
Posty: 720
Dołączenie: 01 Lis 2005, 13:21
Miejscowość: Tychy
Pochwały: 8



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Robert 31 Sty 2017, 15:10

Na pierwszy ogień:
Napięcia z programu AIDA lub innego bez obciążenia/pod obciążeniem (FurMark/CPU StressTest np Prime95)
System to Windows10? Blokowałeś telemetrię?
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Devilek 31 Sty 2017, 18:07

Dziwna sprawa, częstotliwość taktowania procesora, bez żadnego obciązenia ciągle skacze od 800 do 3000, a napięcie utrzymuje się w granicach 0.79 - 0.81 V

Pod obciążeniem screen poniżej:

Image


Windows 10, jeżeli pytasz czy używałem jakiegoś programu do blokowania telemetrii to nic takiego. Jedynie z palca to co można było wyłączyć wyłączyłem.
Nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Devilek
~user
 
Posty: 720
Dołączenie: 01 Lis 2005, 13:21
Miejscowość: Tychy
Pochwały: 8



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Robert 31 Sty 2017, 18:11

Pokaż Screen z zakładku czujnik w Aida.

Sprawdź czy w menedżerze zadań zużycie dysku nie skacze do 100% z dupy totalnie.

Częstotliwość procka- to normalne, że będzie skakać, jeśli chcesz mieć non stop max to zmień to w planie zasilania w panelu sterowania.

Autor postu otrzymał pochwałę
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Devilek 31 Sty 2017, 18:22

Iddle
Image
Stress
Image
Nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Devilek
~user
 
Posty: 720
Dołączenie: 01 Lis 2005, 13:21
Miejscowość: Tychy
Pochwały: 8



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Robert 31 Sty 2017, 18:44

A ten dysk w menedżerze zadań? Tu wygląda ok cenzura!ąc od braku lini +12

Autor postu otrzymał pochwałę
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Devilek 31 Sty 2017, 21:51

Nie zauważyłem ani razu, żeby skakał do 100%, wieczorem jak korzystałem to co jakis czas zerkałem i prawie non stop użycie trzyma się przy dolnej granicy
Nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Devilek
~user
 
Posty: 720
Dołączenie: 01 Lis 2005, 13:21
Miejscowość: Tychy
Pochwały: 8



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Robert 31 Sty 2017, 22:00

Przestaw plan zasilania na max wydajność i wgraj od nowa sterowniki od grafiki (usuń stare, wyczyść rejestr, wgraj nowe). Na chwile obecną nie wskazuje nic na usterkę sprzętową.
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Devilek 01 Lut 2017, 09:34

Zmieniłem tak jak radziłeś wczoraj i bez zmian w sumie :(
Nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Devilek
~user
 
Posty: 720
Dołączenie: 01 Lis 2005, 13:21
Miejscowość: Tychy
Pochwały: 8



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Robert 01 Lut 2017, 17:04

Yhm. Mam nadzieję, że rozumiesz angielski. Spróbuj tego:
Settings > System > Power & Sleep > Additional Power Settings > Change Plan Settings > Change Advanced Power Settings > PCI Express > Link State Power Management:Setting = "Off"


Jeśli nie pomoże (po restarcie kompa) to trzebaby zająć się sterami od wszystkiego po kolei, Chipset, dźwiękówka, wifi, cokolwiek co ma stery - update do najnowszych
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Problem ze stabilnym działaniem komputera

Postprzez Devilek 02 Lut 2017, 17:34

Ściągnąłem MSI Live Update i zaktualizowałem wszystko co by możliwe, jak na razie, odpukać, wydaje się ze chodzi OK (ale jak wcześniej pisałem były sytuacje ze chodziło wszystko weekend dobrze by w poniedziałek sie popsuć)
Nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Devilek
~user
 
Posty: 720
Dołączenie: 01 Lis 2005, 13:21
Miejscowość: Tychy
Pochwały: 8




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości