• Ogłoszenie:

Problem z dyskiem

Możliwość napisania tematu bez konieczności logowania. Zapraszamy do zadawania pytań niezarejestrowanych użytkowników.

Problem z dyskiem

Postprzez karol13 02 Lip 2017, 14:21

reklama
Witam. Mam problem z dyskiem twardym Western Digital WD2500AAKS. Otóż któregoś pięknego dnia postanowiłem podłączyć dysk do komputera. Mam taką specjalną przejściówkę SATA-IDE wraz z zasilaczem. Dodatkowo dołączono do zestawu przejściówkę do zasilacza - molex-sata. Problem w tym, że przejściówka nie była w żaden sposób oznaczona a zasilacz dało się połączyć z molexem na dwa sposoby - prawidłowo i odwrotnie. Pech chciał, że podłączyłem odwrotnie zasilacz a dysk zaczął dymić i śmierdzieć.
Z tego co wyczytałem, to najprawdopodobniej padła dioda TVS transil. Problem w tym, że chyba samemu, lutownicą nie idzie wymienić tego. A szukanie nowej elektroniki raczej nie wchodzi w grę. Więc mam do Was pytanie - kto może się podjąć wymiany tej diody?
Z góry dziękuję :wink:
karol13
 



Problem z dyskiem

Postprzez Łowca Androidów 02 Lip 2017, 16:57

Przecież to dysk SATA więc po jasną cholerę podłaczałeś dodatkowo molex?
Wystarczyło zasilacz do przejściówki i kabelkiem SATA do dysku, a drugi do transfreru danych.
Molex'a nie da się poza tym odwrotnie podłączyc - z ednej strony jest kanciasty, z drugiej zaogrąglony. Wtyczki SATA również nie da się odwrotnie -no chyba, że na siłę - tak jak z molex'em.
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2136
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105



Problem z dyskiem

Postprzez karol13 02 Lip 2017, 18:52

https://cdn.x-kom.pl/i/setup/images/prod/big/product-large,gembird-konwerter-usb-do-sataideata-2535-zasilacz-66077,pr_2016_8_31_15_7_18_626.jpg
Mowa o pierwszym kablu od lewej na zdjęciu. Sata, czyli czarną końcówkę - podłączyłem do dysku, a molex, czyli tą białą, podłączyłem pod zasilacz. Molex u mnie da się bez żadnego wysiłku podłączyć w obie "strony", bo wtyczka od zasilacza jest kanciasta i wchodzi bez problemu.
karol13
 



Problem z dyskiem

Postprzez Łowca Androidów 02 Lip 2017, 23:28

Teraz to nie ma co gdybać.
To są skutki kupowania taniochy. Dysk należy podłaczać w kieszeni - jest najbezpieczniej bo tam nie da się nic odwrotnie podpiąć.
Sama wyiana diody raczej tu nic nie da - taki dysk powinien obejrzeć fachowiec i stwirdzić czy tylko dioda została spalona czy do wymiany cała elektronika.
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2136
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105



Problem z dyskiem

Postprzez ToServeAndProtect 03 Lip 2017, 00:10

Łowca Androidów, taki zestaw wielokrotnie ratował mi pliki :) jest tani, tandetny ale działa :)

karol13, tego nie da się odwrotnie włożyć, wejście na molexa jest specjalnie ukształtowane. więc jeśli włożyłeś odwrotnie to musiałeś na chama wciskać do oporu. skutek - poszedł dysk.
załatw sobie porządną kieszeń na dysk 3.5" albo podłącz do kompa normalnie. jak się nie uruchomi to przepadł, prawdopodobnie.
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Problem z dyskiem

Postprzez Łowca Androidów 03 Lip 2017, 10:51

TSAP wiem, że taki zestaw działa (choć nie zawsze :)), sam taki posiadam, ale posiadam też 2 kieszenie, są bezpieczniejsze, no i nie jest potrzebne dodatkowo zasilanie.

Z tym molex'em to tak może być jak napisał bo jeśli kupił wyjątkową tandetę to te gniazdka sa dość miękkie i nie trzeba siły, aby wsadzić odwrotnie.
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2136
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105




Powróć do Szybkie Pytania i Odpowiedzi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość