• Ogłoszenie:

Płyta główna asrock n68c-gs fx - recenzja

Testy podzespołów komputerowych

Płyta główna asrock n68c-gs fx - recenzja

Postprzez polako 25 Sie 2012, 00:44

reklama
Witam. Niedawno moja już poczciwa płyta główna MSI K9N(coś tam dalej) odmówiła posłuszeństwa. Już miałem się wybierać po nowy komputer(bo po co się męczyć z hardware z przed 5 lat). Byłem u kolegi obczajać w morelach aż tu nagle zaznałem oświecania. Podczas konwersacji z moim kolegą, dowiedziałem się od niego że nie muszę wydawać od razu 2000 zł na konfigurację którą złożyłem w morelach tylko mogę kupić płytę główną która obsługuje DDR2 i DDR3, bo takie są na rynku dostępne. Obsługa DDR2 i DDR3 w przypadku AMD (chociaż nie wiem jak jest z Intelem) oznacza socket am2/am2+ i co najmniej am3. Tak więc znalazłem tę płytę.To oznacza że stopniowo mógłbym dokupować nowoczesne części do mojego komputera. Jest z nią jeszcze lepiej niż wcześniej mogłem się spodziewać: obsługuje(w pełni)am3+(!!!)(i am3/am2/am2+) co oznacza 6-rdzeniowe buldozery(nie 8-rdzeniowe bo TDP to 95w max). Ok więc przejdzmy do prezentacji.

"Look" pudełka od płyty jest całkiem spoko. Na wierzchu są podstawowe informacje. Na dole natomiast dokładniejsze opisy technologi i zdjęcie płyty z opisami.

W środku znajduje się płyta ze sterami, 2 kable SATA,instrukcja i zaślepka której tu nie widać bo została już wykorzystana przy montażu. Nie ma tu też kartonika który oddzielał płytę od wyposażenia dodatkowego bo został wyrzucony :P. Płyta była spakowana w folię anty-statyczną i miała gąbkę zabezpieczającą pod spodem.

Ok to teraz przejdzmy do strony technicznej. Płyty pozbawiona jest nowego interfejsu usb 3.0. Dla mnie to akurat jest wadą bo jestem zmuszony kupić kontroler usb 3.0 z wewnętrznym interfejsem SATA III którego również jest pozbawiona płyta(brak SATA III nie jest tak uciążliwy XD). Jej kolejną wadą jest maksymalne TDP jakim jest 95w. Nie posiada radiatorów na sekcję chłodzenia (ale za tak okazyjną cenę nie mogę w końcu oczekiwać cudów). Nie spodobać może się też trochę okrojona dzwiękówka(3 wejscia i wyjscia). Dobra koniec narzekania. Jej OGROMNĄ(chyba najważniejszą) zaletą jest WIELOWĄTKOWA :) kompatybilność ze starymi CPU i ram DDR2 oraz z nowoczesnymi CPU am3 i am3+ i DDR3. Z tymi ostatnimi socketami trzeba uważać co się kupuje(procesor). TDP max to tutaj 95w ale nie jest problemem znalezć Phenoma II z TDP 95w.Karta dzwiękowa 5.1 i Gigabit LAN.Płytę wyposażono w chipset NVIDIA 630a i GPU GeForce 7025
Warto też zwrócić uwagę na podatność na OC. Zakładka w BIOSIE "OC Tweaker" zawiera wszystkie przydatne funkcje do OC. Płytka ma funkcję odblokowywania dodatkowych rdzeni procesora czyli UCC. Działa to tylko w przypadku Athlonów II i Phenomów II i Sempronów. Dla starszych procesorów przygotowano coś innego. AM2 Boost. Po odblokowaniu tej opcji płyta sama podkręca procesor i pamięci dając 10-12,5% kopa. ASrock przygotował technologie Xfast555. W jej skład wchodzi XfastLan, XfastRAM, i XfastUsb. Xfastlan przyśpiesza Łącze o 5 razy(!!! lol) co nie jest prawdą. Dzięki temu możemy jedynie zwiększyć priorytety :) dla poszczególnych programów i gier. XfastRam ma tworzyć wirtualny dysk z niewykorzystanej pamięci ram i przyśpieszać np. uruchamianie programów lub surfowanie po necie (przełączanie kart). Tego nie testowałem ponieważ mam tylko 2 gb RAM-u, jak będę miał więcej to spróbuje. Pozwala również na używanie więcej niż 4gb RAMu w środowisku 32 bitowym(Anchievment Unlocked: use 32gb RAM in 32 bit os XD). Wygląda całkiem obiecująco z tego co widać na prezentacji tej technologi. Xfastusb zwiększa transfery na usb. Technologia Obsługuje usb 2.0 i 3.0.

Podsumowując: Płyta główna ASrock N68C-GS FX to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają stary komputer z platformą AMD. Tacy "personi" mogą stopniowo uskładać całkowicie nowy komputer! Potem tacy ludzie mogą kupić bardziej "grową" płytę główną np. z chłodzoną sekcją zasilania. Gdyby wyeliminować wszystkie jej wady to dałbym za nią nawet ponad 300zł.

zalety:
+technologie ASrocka
+obsługa am2/am2+ i am3/am3+
+obsługa DDR2 i DDR3
+nowy, lepszy, solidniejszy ASrock nie ten z przed paru lat :)
+cena (dałem 200 zł)
wady:
-brak usb 3.0 i sata III
-TDP max 95w
-brak chłodzenia sekcji zasilania procesora
-trochę przereklamowane Xfast555 ale wg. tylko trochę bo Xfast ram zapowiada się obiecująco :)
-okrojona karta dzwiekowa (3 wejscia i wyjscia)
a tu pare foto :)

Autor postu otrzymał pochwałę
Załączniki
N68C-GS FX(m)2.jpg
N68C-GS FX(m).jpg
bez tytułu3.JPG
bez tytułu2.JPG
bez tytułu.JPG
polako
~user
 
Posty: 39
Dołączenie: 10 Sie 2012, 18:12
Pochwały: 1



Płyta główna asrock n68c-gs fx - recenzja

Postprzez Tres3K 01 Lut 2013, 22:02

Też mam tą płytę od niedawna - możesz podać jaką masz kartę graficzną ?
Awatar użytkownika
Tres3K
~user
 
Posty: 464
Dołączenie: 17 Lis 2012, 22:58
Miejscowość: Tak.
Pochwały: 11



Płyta główna asrock n68c-gs fx - recenzja

Postprzez polako 16 Lis 2013, 20:06

Trochę przeżyłem czasu z tą płytką i jestem zadowolony :D Odratowałem starego 7 letniego kompa, wsadziłem niedawno Athlona II X4 i Radeona HD7730 i wszystko chula aż miło. I przy tym nie musiałem wydać kasy na cały podsystem komputerowy, ale jedynie proc i grafa. Jeszcze dokupiłem 4GB DDR3 i wydałem na nie 70zł :D.

Słowem recenzji - POLECAM!

@UP moja stara karta graficzna to GF7900GS, teraz to mam HD7730, wypasik ;-)
polako
~user
 
Posty: 39
Dołączenie: 10 Sie 2012, 18:12
Pochwały: 1




Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości