• Ogłoszenie:

Pamięć ram

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Pamięć ram

Postprzez RainM1A2 25 Lip 2017, 20:34

reklama
Witam , mam takie pytanko odnośnie pamięci ram w komputerze
A mianowicie jeżeli mam w laptopie zainstalowane 8gb Ramu to dlaczego w menadżerze zadań pokazuje że jest dostępne 6.4 Gb? czy resztę zajmuje system dla siebie ?? i czy gdy np gra potrzebuje więcej pamięci to system "odda" ile może dla tej gry?
Dziękuje za odpowiedzi bo chyba żyłem w niewiedzy do tej pory :(
Dodam jeszcze że karta graficzna dedykowana dla laptopa Geforce GTX 860m 4gb
Załączniki
ram.jpg
ramm.jpg
Nie żyję po to aby pracować, pracuję po to, aby żyć
Awatar użytkownika
RainM1A2
~user
 
Posty: 68
Dołączenie: 02 Paź 2012, 14:40
Pochwały: 1



Pamięć ram

Postprzez ToServeAndProtect 25 Lip 2017, 20:55

RainM1A2, najwyraźniej masz w BIOSie ustawione tak, że te 1.6GB jest przeznaczone na kartę graficzną
różnica pomiędzy grafiką dedykowaną w laptopie a taką w komputerze stacjonarnym jest taka, że ta laptopowa nie posiada własnej pamięci najczęściej i korzysta z tej dostępnej na płycie głównej.

PS: skoro masz grafikę 4GB to ze swoich 8GB możesz wykorzystać max 4GB na grafikę, z czego na system zostanie ci 4GB. jeśli nie myślisz o graniu a tylko o pracy w systemie to warto zmienić w BIOSie ilość wykorzystywanej pamięci przez grafikę na minimim 512MB. wtedy optymalnie działa wszystko, filmy na YT się nie zacinają a tym bardziej filmy HD (takie w plikach np AVI lub MKV) i zdarzy się jeszcze, że można pograć na tych 512MB
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości