• Ogłoszenie:

Ochrona komputera

Bezpieczeństwo systemów, usuwanie wirusów, dobieranie programów antywirusowych. Obowiązkowe logi w tym dziale: trzy z FRST + Gmer.

Ochrona komputera

Postprzez kasai 10 Sie 2017, 10:02

reklama
Witajcie! To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość. Kupiłam laptop do pracy. Będą na nim ważne pliki. Pytanie do was, bo ja się na tym nie znam. Jakie zabezpieczenia muszę kupić, żeby nie narazić danych na przejęcie?
kasai
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 10 Sie 2017, 09:40Ochrona komputera

Postprzez Łowca Androidów 11 Sie 2017, 10:37

Nie ma czegoś takiego jak 100% zabezpiecznie.
Jełi kupiłeś teraz laptopa to zapewne z systemem Windows 10, ten system ma wbudoany Windows Defender pełniący rolę antywirusa i bardzo dobrze się sprawdza. Zapora 10ki jest też bardzo dobra i nie potrzeba żadnych zewnętznych programów.
Najlepszym zabezpieczeniem jesteś Ty sam - rozsądne surfowanie po niecie, a nie bezmyślne klikanie w co popadnie. Instalacja darmowego oprogramowania również z głową - czytamy wszystkie komunikaty i okienka bo te programy bardzo często mają zaimplementowne dodatkowe instlatory śmieciowe które domyślnie są zaznaczone, należy je odznaczać.

Ważne dane dobrze jest trzymać w jakimś zaszyfrowanym kontenerze - np. VeraCrypt pozwala na utworzenie zaszyfrowanego volumenu (kontenera) - tworzymy o dowolnym rozmiarze ustalajcąc hasło (długie i nie słownikowe) - algorytm VeraCrypt jest jak narazie nie do złamania, jest to następnca TrueCrypt. TAki kontener jest to jakby obraz partycji w pliku. Przy pomocy VeraCrypt montujemy taki kontener - mamy wówczas dodatkową partycję/dysk (oczywiście nei przybywa nam dodatkowa przestrzeń dyskowa - korzysta z powierzchni naszego dysku) - mamy dostęp do plików, kopiujemy, usuwamy, zapisujemy - po zapisaniu odmontowujemy kontener i nawet gdyby go kotś przsejął to nie dostanie się do danych. Taki kontener możesz przenosić na pendraku/dysku i montować go na dowolnym komputerzse. VeraCrypt można instalować lub tworzyć przenośną wersję więc możesz taką uruchamiać z pena. Kopię kontenera na jakimś prznośnym dysku i dodatkow w bezpiecznej chmurze - różnie bywa - przypadkowe usunięcie kontenera i mamy po danych :D. Badsektory na dysku i kontener się akurat zapisze w takim miejscu i również mamy po danych, ale to standardowa procedrua - kopia istotnych plików.

Co istotne - konto w systemie Windows na hasło i nie data urodzena czy 1234 - jakieś nieslownikowe ze znakami specjalnymi (@!/$@) i min. 8 znaków. Można w systemie ustawić wymoszoną zmianę co 40 dni (tyle potrzeba dobrej stacji na złamanie hasła w miarę prostego)
Nie udostępniamy plików w sieci lokalnej, ustawić sieć domową w systemie.
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 1993
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 102Ochrona komputera

Postprzez Monix1 13 Sie 2017, 11:14

Aktualizowany antywirus i najlepiej firewall
Monix1
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 13 Sie 2017, 11:12Ochrona komputera

Postprzez kasai 15 Sie 2017, 15:38

Dziękuję za odpowiedzi. Na ile Waszym zdaniem można wierzyć w testy programów typu internet security?
kasai
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 10 Sie 2017, 09:40Ochrona komputera

Postprzez Łowca Androidów Wczoraj, 12:02

Wszystkie te testy można o kan dupy rozbić.
Wyniki zależą od tego kto zleca badanie :)
Wystarczy popatrzeć na różne testy i w jednych wygrywa Avast :D, w innych Avira, gdzie indziej Comodo.
Jak pisałem - wystarczy ochrona jaką zapewnia sam system - 8/8.1/10 - zarówno w kewstii antywirusa jak i zapory - żaden antywirus nie ochroni w 100%, najlepsza ochroną jest sam user i jego rozsądne korzystanie z neta, rozmyślne klikanie w linki, załączniki w poczcie itp. - nie chcę się powtarzać.
A jeśłi konieczni chcesz antywirusa to nie otrzymasz jednoznacznej odpowiedzi, który lepszy - każdy będzie zachwalał co innego. Wystarczy tu w tym dziale pobrać kilka/dziesiąt logów FRST i polukać jakie antywirusy mają poinstalowane i mimo wszystko mają zainfekowany system - pełna gama antywirusów - Kaspersky, ESET, Avast, Avira, MacAfee, Microsoft Serurity Essentials, Bit Defender, Panda...
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 1993
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 102
Powróć do Bezpieczeństwo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości