• Ogłoszenie:

Notebook lenovo ideapad y530 - test recenzja ocena

Testy podzespołów komputerowych

Notebook lenovo ideapad y530 - test recenzja ocena

Postprzez Spawacz 09 Wrz 2009, 17:39

reklama
Witam
Moja recenzja dotyczyć będzie laptopa Lenovo(IBM) IdeaPad Y530 (59-023310) LED. Laptopa zakupiłem jakiś tydzień temu za 3000 zł w Komputroniku i chciałbym się podzielić z wami wrażeniami. Laptop jest bardzo masywny (ok.3kg) ale w zamian jest dobrze zbudowany i wytrzymały. Notebook na wierzchu nie jest pokryty popularnym ostatnio lakierem PIANO dzięki czemu się nie palcuje i nie widać kurzu. Pokryty jest natomiast czymś na wzór matowego płótna dzięki czemu eliminuje wady, które posiada PIANO. Pudło w którym schowany jest laptop wygląda jak zwykłe pudło bez żadnych fajerwerków :). Znajduje się w nim: Laptop, Bateria, Zasilacz sieciowy, Podręcznik użytkownika, Ulotka instalacyjna oraz książeczka dotycząca systemu OneKey Rescue System. Do notebooka dołączony jest system Vista Home.

Zdjęcia Laptopa:
-Prawy bok:
Image
Porty: to wejście słuchawkowe, wejście mikrofonu, USB, FireWire, Napęd DVD, port modemu i otwór na klucz zabezpieczający.

-Lewy bok:
Image
Porty to: Wejście zasilacza, port sieci LAN, otwór wentylatora, wejście VGA, USB, HDMI, USB, a nad nimi port na karty PCMIAi ExPress Card.

- Przód:
Image
Porty to: dioda zasilania, ładowania baterii i komunikacji bezprzewodowej, włącznik sieci bezprzewodowych, czytnik kart pamięci, i port IrDa.

- Tył:
Image
Nie ma żadnych portów, widoczne tylko diody naładowania baterii (widoczne z przodu po otwarciu)

- Góra:
Image
Tutaj widać jakim materiałem pokryty jest laptop. I widać także napis Lenovo.

- Spód:
Image
Pod spodem możemy zobaczyć głośnik niskotonowy oraz klapę baterii. Tam także umieszczono naklejkę z kodem systemu.

1. Dane Techniczne:
Producent: Lenovo
Model: Ideapad Y530
Przekątna ekranu LCD: 15,4”
Rozdzielczość: 1280:800
Procesor: Intel C2D T6500 2,1GHZ (2mb cache)
Pamięć: 3GB DD3 1066
Dysk Twardy: WD320GB (S-ATA) 5400RPM
Karta Graficzna: NVIDIA GeForce 9600M GS (DirectX10, SM 4.0, PureVideo)
Nagrywarka DVD: Optiarc DVD RW AD-7580S
Bateria: Litowo-jonowa (6-komorowa)
Komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth
Komunikacja przewodowa: Lan 100Mbps
Laptop jest wyposażony także w:
-Czytnik standardowych typów kart pamięci
-Kamerę 1,3 MPX i wbudowane mikrofony
-Wejście dla słuchawek i mikrofonu
-Głośniki z subwooferem (4.1)
Waga: 2,96kg

2. Opis poszczególnych podzespołów i parametrów.
Tutaj zacznę od ekranu LCD. Trzeba wspomnieć, że to jedna z tych wersji Y530 w których jest on podświetlany diodami LED. Pozwala to oszczędzić troszkę energii i pozwolić laptopowi na dłuższą prace na baterii. Laptop dysponuje 10-stopniową skalą podświetlenia, od bardzo słabego do bardzo mocnego podświetlenia, w zależności od siły podświetlenia bateria zużywa się w różnym tempie.
Kolory wg mnie są żywe i nic im nie brakuje. Kąty widzenia są bardzo dobre biorąc pod uwagę, że ekran jest wzmocniony cienką szybą. Ekran zaczyna zmieniać kolory dopiero powyżej ok. 160-165*. Matryca TFT. Rozdzielczość to 1280:800 przy odświeżaniu 60hz (tylko taką częstotliwością dysponuje ekran nie zależnie od rozdzielczości). Laptop dysponuje wyjściem VGA i HDMI na dodatkowy ekran. Można go odchylić o ok. 130* do tyłu. Załączam zdjęcie ekranu:
Image


Bateria – na pewno jedna z zalet tego notebooka. Ma pojemność 5700mAH i jest 6-komorowa. W zależności od wybranego trybu pracy laptop może pracować do 4h co wg mnie jest bardzo dobrym wynikiem. Przy korzystaniu z Wi-Fi czas spada o 1h.
Tryby pracy laptopa:
- Wysoka wydajność (procesor pracuje z maksymalną częstotliwością, ekran podświetlony na 8)
- Tryb zrównoważony (procesor dostosowuje prędkość do aktualnej czynności wykonywanej na komputerze, ekran na 6)
- Oszczędzanie energii (minimalna częstotliwość procesora, ekran na 3)
- Maksymalne oszczędzanie energii (minimalna częstotliwość procesora, ekran na 2, niska jakość kolorów, wyłączone głośniki i urządzenia bezprzewodowe).

Głośniki – W laptopie zastosowano system 4.1, czyli cztery zwykłe głośniki i jeden niskotonowy (subwoofer) znajdujący się pod spodem laptopa. Głośniki są naprawdę dobrej jakości, nic nie buczy, a dzięki subwooferowi można po ludzku posłuchać muzyki :). Dodam, że laptop dysponuje systemem Dolby Digital – Home Theater.

Klawiatura – w moim odczuciu jest dobra. Nie ugina się pod ciężarem i jest dość cicha, chociaż można się trochę przyczepić do stukotu klawiszy. Razem z przyciskiem „Fn” można z poziomu klawiatury wyłączyć i włączyć ekran, bluetooth, touchpad, wi-fi, a także zmieniać jasność ekranu i głośność.
Nad klawiaturą znajduje się panel dotykowy z przyciskami. Po lewej stronie panelu: Wyłącz dźwięk, Funkcje Dolby Digital, a także przycisk do którego można przypisać funkcje. Po prawej stronie przyciski: Play/Pause, Stop, Przewijanie. Po naciśnięciu przycisku po prawej stronie zamiast klawiszy multimedialnych pojawiają się korektory muzyczne (Jazz, Pop, Rock itp.). Przycisk służący do zmiany korektora i przycisków multimedialnych znajduje się po prawej stronie klawiatury. Znajdziemy tam także przycisk od ustawień głośności. Po lewej natomiast znajduje się wyłącznik, a nad nim przycisk OneKey Rescue. Irytować może brak klawiatury numerycznej, która włącza się dopiero po kombinacji przycisków Fn i NmLk. Poniżej załączam zdjęcie klawiatury:
Image


TouchPad – Nie można mu nic zarzucić, idealnie wykonuje swoje zadanie, przyciski są bardzo dobrze zrobione, umożliwia przewijanie w pionie i w poziomie.

Procesor – Intel Core 2 Duo w technologii Centrino, model T6500. Procek jest taktowany prędkością 2,1Ghz i ma 2mb pamięci cache co wg mnie daje mu bardzo dobre i całkowicie wystarczające dla każdego osiągi. Poniżej screen z SuperPI i CPU-Z.
Dla porównania mój E5200 na default częstotliwości osiąga 21s.
Image
Image

Karta Graficzna – nVidia GeForce 9600M GS 1GB. Karta nie jest potworem graficznym, ale w zupełności wystarcza. Oparta na pamięciach DDR2, a wielka szkoda bo DDR3 ma dużo większego kopa. Taktowana jest 430/800/1075 (Rdzeń/Pamięci/Shadery). Karta ma swoją pamięć, choć z tego co wiem można ją rozszerzyć turbocache’m. Ma 8 jednostek ROP i 32 zunifikowane Shadery. Szyna to 128bit. Karta jest stworzona w technologii 65nm. Poniżej screen z 3d Mark 2006 i GPU-Z.
Image
Jak widać laptop powinien spokojnie poradzić sobie z najnowszymi grami.
Image

Pamięć RAM – W laptopie zamontowano dwie kostki pamięci. 1x2gb oraz 1x1gb typu DDR3 taktowane 1066mhz CL6. Pamięci to wyrób firmy Hyundai.

Dysk Twardy – Pojemność 320GB, ale niepełne bo na ukrytej partycji mamy kopie zapasową czystego systemu czyli ok. 20gb. Dysk Jest cichy i nawet w czasie pracy jest praktycznie niesłyszalny. Prędkość obrotowa to 5400.

To tyle jeśli chodzi o najważniejsze podzespoły, nie opisywałem jak działa nagrywarka, kamera i Wi-Fi bo to chyba każdy wie . Dodam tylko, że jeżeli chodzi o nagrywarkę to troszkę hałasuje jeśli odczytuje lub nagrywa płytę, ale da się to przeżyć.

3. Obudowa. Jak napisałem na samym początku jest bardzo solidna i dobrze wykonana. Na wierzchu pokryta jest on matowym płótnem zapobiegającym palcowaniu, a jednocześnie ładnie wyglądającym. Wszystkie elementy dopasowane – nic nie skrzypi. Porty i diody wg mnie umieszczone są na obudowie bardzo dobrze i przemyślanie. Wokół ekranu natomiast powierzchnia jest pokryta lakierem piano co daje bardzo ładny efekt. Po bokach i nad klawiaturą mamy umieszczony system czterech głośników. Na obudowie zastosowano akcenty ładnego pomarańczowego koloru (patrz zdjęcie). Razem to wszystko daje świetny efekt wizualny.

4. OneKey Rescue System. Lenovo montuje w swoich notebookach system, który ma przywrócić stan fabryczny kupionemu przez nas laptopow w przypadku awarii systemu. Kopia zapasowa czystego systemu jest na ukrytej partycji i użytkownik nie ma do niej dostępu. Możemy dzięki dołączonemu programowi sami utworzyć własną kopie i zapisać ją już na widocznej dla wszystkich partycji a potem z niej odzyskać system w stanie w którym wykonywaliśmy tą kopie bezpieczeństwa. Zajmuje ona ok. 20gb. Możemy ją także wypalić na kilka płytek DVD i w przypadku awarii dysku odzyskać swój system.
Inne Programy:
Ciekawymi programami dołączonymi do laptopa są także VeriFace, czyli program do rozpoznawania twarzy (można to wykorzystać jako hasło do systemu), program do połączeń sieciowych „Lenovo Ready Comm” i także program do kamery wbudowanej w laptopie.

Do laptopa dołączony pakiet Office 2007 z licencją na 60 dni, a także Norton Intenet Security z licencją na 90 dni

5. Ogólnie o laptopie. Laptop jest solidnie i dobrze wykonany. Jest bardzo cichy w trybie 2d (słychać leciutki szum) natomiast w trybie 3d jest już słyszalny, ale nadal dość cichy. Notebook nie grzeje się zbytnio nawet w trybie 3d, jest bardzo dobrze chłodzony, temperatury są bardzo dobre zarówno w trybie 2d jak i 3d. Wiatrak odprowadzający powietrze bokiem jest bardzo skuteczny. Poniżej screen z Everesta z zakładki czujnik.
Image


6. Minusy
Skoro już wymieniłem wszystkie plusy to czas na wady, których laptop praktycznie nie ma .
Można się oczywiście przyczepić do wagi, bo 3kg to jednak dużo. Czytając o nim opinie przed zakupem dostrzegłem, że niektórzy wymieniają jako wadę kąt rozwarcia ekranu. Dla mnie 130* to dużo i raczej więcej nie trzeba. Wadą, którą zauważyłem natomiast także mało istotną, jest to, że podczas pełnego rozwarcia ekranu laptop „traci równowagę”. Ostatnią wadą jest to, że Lenovo nie dostarcza nam do laptopa żadnej płyty, ale wszystkie sterowniki i programy są na dysku D: czyli partycji o nazwie „Lenovo” .

7.Podsumowanie
Wg mnie Lenovo Y530 jest najlepszym wyborem w cenie do 3tys. Jest wydajny, cichy, bateria długo trzyma, a co najważniejsze solidnie wykonany. Z tymi parametrami powinien poradzić sobie z każdą grą i każdym programem. Producenci ustrzegli się małych błędów takich jak skrzypienie czy wyginanie się klawiatury itp. Gdybym miał wybierać jeszcze raz kupiłbym go z czystym sumieniem. Szczerze polecam go tym, którzy mają odnośnie kupna tego laptoa jakiekolwiek wątpliwości.

Powyższy tekst napisany w całości przez moją osobę dla forum.programosy.pl.
Rozpowszechnianie możliwe jedynie po przez link do forum.programosy.pl.
Kopiowanie na inne fora i serwisy zabronione.


Pochwały przyznane za posta: 9
Awatar użytkownika
Spawacz
~user
 
Posty: 597
Dołączenie: 02 Paź 2006, 17:28
Pochwały: 26



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości