• Ogłoszenie:

Nokia e52 - test/recenzja/ocena

Testy podzespołów komputerowych

Nokia e52 - test/recenzja/ocena

Postprzez kajtekjr 10 Lip 2010, 12:33

reklama
Witam! Dzisiaj chciałbym przybliżyć wam może już nie najnowszy model Nokii, ale zyskujący na popularności dzięki wielu promocjom w naszych rodzimych sieciach komórkowych.
Przedmiotem mojej dzisiejszej recenzji jest

Image

Telefon został wypuszczony na rynek w lipcu 2009 roku i od tego czasu zyskuje na popularności. Skąd bierze się popularność tego modelu ?

WYGLĄD – jak cię widzą tak cię piszą….

Nokia E52 ma typowy biznesowy design – prosty, a zarazem elegancki. Pierwsze co rzuca się w oczy to dość duży wyświetlacz TFT o rozmiarach 2,4” i rozdzielczości 320x240 pikseli z możliwością wyświetlenia 16 milionów kolorów. Kolejną rzeczą która przykuła moją uwagę to waga tego telefonu – nie całe 100g, a dokładnie 98g. Jako, że wcześniej używałem PDA ASUS P750, który ważył 130g wydawało mi się, że szybko uszkodzę nową Nokię. Nic bardziej mylnego – obudowa wykonana jest z wytrzymałego, a zarazem przyjemnego w dotyku plastiku. Niestety już udało mi się to sprawdzić – po odebraniu matury w euforii upuściłem telefon z wysokości ok. 1,20 m, gdy nie trafiłem telefonem do kieszeni. Klawiatura jest dość wygodna z wyjątkiem 2 klawiszy funkcyjnych na których umieszczone są po dwie funkcje na jednym kawałku plastikowej klawiatury. Czasami zdarza się wybranie nie tej funkcji którą żądamy, ale da się przeżyć. Jeszcze jedną rzecza o której warto wspomnieć jest gniazdo słuchawkowe na standardowego jack’a 3.5 mm, dzięki któremu podłączymy każde słuchawki.

Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image

W zestawie otrzymujemy dodatkowo ładowarkę, słuchawki, adapter do starszych akcesoriów firmy Nokia, kartę pamięci 1GB oraz kabel USB, po którym widać jak bardzo firma Nokia szukała oszczędności, ponieważ ma dosłownie 15-20 cm i aby komfortowo korzystać z telefonu podpiętego do PC musimy się zaopatrzyć w kabelek-przedłużkę USB.

Image Image Image Image Image

CO W TRAWIE PISZCZY… - czyli co siedzi w środku.. ?

Nokia E52 została wyposażona w procesor AMR 11, który pracuje z zegarem 600 MHz i jest wspierany przez 128 MB pamięci RAM. Wbudowana pamięć liczy sobie 256 MB z czego spora część, bo aż 194 MB, wykorzystywane jest na system operacyjny. Plusem tego smartfonu jest wbudowany moduł Wi-Fi 802.11 b/g, który niestety charakteryzuje się słabym sygnałem i w dość małym mieszkaniu zdarza mu się zerwać połącznie w miejscu gdzie laptop pokazuje 100% zasięgu. W pokoju w którym znajduje się router połączenie jest stabilne, a prędkość połączenia wg. aplikacji wbudowanej w system wynosi 54 Mbit/s. W środku mamy też baterię BP-4L o pojemności 1500 mAh, która spokojnie wystarcza na kilka dni intensywnego użytkowania. Moja bateria odmawia współpracy najczęściej po 4-5 dniach.
Wszystko to pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian OS v9.3 FP2. Sam system jest stabilny i dość szybki w porównaniu do tego co mogłem zaobserwować w, dość leciwej na dzień dzisiejszy, Nokii N70.

ImageImageImage

SOFTWARE – poznajemy SymbianOS…

Jak już wcześniej napisałem telefon, a właściwi smartphone pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian OS v9.3 FP2 co dla niektórych (np. mnie) jest sporym plusem, a dla innych (np. mój ojciec) minusem. Wiadomo, SymbianOS nigdy nie był wybitnie intuicyjny i od czasów kiedy miałem N70 (SymbianOS 8.1a) praktycznie nic się nie zmieniło.. Wygląd menu w formie siatki czy porozrzucanie w różne części menu ustawienia pozostały bez zmian. Na dobrą sprawę poczułem się jak w domu i myślę że każda osoba, która wcześniej miała kontakt z systemem operacyjnym SymbianOS obojętnie której wersji da sobie radę w kilka sekund.
Dodatkowo SymbianOS v3 ma ta zaletę, że znamy go dość długo, a co za tym idzie znajdziemy tysiące aplikacji, które pomogą nam jak najlepiej wykorzystać potencjał urządzenia który jest nie mały.

ImageImageImage
ImageImageImage
ImageImageImage

APARAT – pstryk, pstryk..

O aparacie można powiedzieć, że jest i zakończyć na tym, bo osobiście nie przywiązuję wagi do tego jakie fotki fotki aparat w telefonie… Ale jak aparat jest to wypadałoby chociaż zajrzeć na chwilkę i zrobić kilka fotek – dla zasady.
Od strony technicznej mogę powiedzieć tylko że w telefonie siedzi aparat o rozdzielczości 3,2 MPix i pozwala na zdjęcia w 3 ustawieniach rozdzielczości. Niżej przykładowe fotki wykonane ok. godziny 20:30 z mojego balkonu.
Aparat posiada również funkcję nagrywania klipów wideo wraz z dźwiękiem o maksymalnej szybkości 15 klatek/sek.

ImageImage Image
ImageImage
ImageImageImage
ImageImageImage

INTERNET – wielka pajęcza sieć w małym urządzeniu…

Jeśli chodzi o połączenie z globalną siecią to w 95% połączeń korzystam z wbudowanego modułu Wi-Fi i domowego hot spotu w postaci routera Linksys WRT-54GS. Sam moduł Wi-Fi, jak już wspomniałem, nie jest wybitnie dobry. Zdarza się zerwanie połączenia, co czasami doprowadza do szału. Ale gdy już osiągniemy stabilne połączenie możemy dość wygodnie przeglądać globalną sieć, pisać na forach internetowych czy chociażby korzystać z komunikatora internetowego. Na chwilę obecną jedną z lepszych, a zarazem darmową przeglądarką internetową dostępną pod SymbianOS jest Opera Mobile 10. Przeglądarka jest szybsza od tej wbudowanej w SymbianOS. Drugą ciekawą przeglądarką, która posiada pełne wsparcie dla flash, AJAX oraz Java, jest Skyfire 1.5. Nie wiadomo dlaczego autorzy programu przestali wspierać program w Europie centralnej i wschodniej, co za tym idzie nie można pobrać tego programu z oficjalnej strony producenta. Niestety nawet gdy uda nam się dostać ten program z „nie oficjalnych źródeł” aplikacja i tak pokarze komunikat o braku wsparcia dla naszego kraju – „Sorry. We reget that as of July 1 2010 Skyfire does not provide service in your country”.

ImageImageImage
ImageImageImage
ImageImageImage

WYDAJNOŚĆ – męczymy fińską zabawkę…

No i teraz to co osobiście lubię najbardziej – testy wydajnościowe. Na chwilę obecną znalazłem jeden test w formacie *.sis który poprawnie uruchomił się na tym smartphone’ie. Aplikacją która poprawnie wystartowała był produkt firmy Futuremark Corporation – SPMark for Symbian OS v9. W sumie ciężko mi zinterpretować uzyskany wynik ponieważ nie mam możliwości porównania go z innym telefonem – chociażby poprzednikiem E51. Z drugiej jednak strony prawie 22 fps w grach 3D i wynik 1602 punkty to przyzwoity wynik jak na telefon komórkowy.
Szukałem, szukałem i jedyną aplikacją jaką jeszcze znalazłem jest mały program napisany w języku Java - Benchmark v1.2.11. Sprawdza on CPU oraz Pamięć po czym oblicza wynik. Im wyższy, tym lepszy. Dla porównania:

    • Nokia E51:
      o Your CPU Score is: 301
      o Your Mem Score is 317
      o Copied 6464 KB at 176 KB/s

    • Nokia N96:
      o Your CPU Score is: 182
      o Your Mem Score is 788
      o Copied 16064 KB at 437 KB/s

ImageImage

PODSUMOWANIE – wnioski z użytkowania…

Po dwu tygodniowym użytkowaniu tego telefonu nie zauważyłem, aby miał jakieś większe wady. Jedyną rzeczą która mnie denerwuje to te klawisze funkcyjne o których wspomniałem wyżej. Natomiast jako telefon, organizer i przeglądarka internetowa naprawdę daje radę choć do ostatniej funkcji przydałby się większy wyświetlacz.

PLUSY:

    + wytrzymała bateria
    + duży przejrzysty wyświetlacz
    + dość spora wydajność
    + wygodne klawisze (z wyjątkiem 2 przycisków)
    + SymbianOS 9.3 FP2 = tysiące aplikacji
    + 128 MB pamięci RAM
    + moduł Wi-Fi 802.11 b/g
    + wyjście słuchawkowe 3.5 mm

MINUSY:

    - przyciski funkcyjne wg. mnie źle rozwiązane
    - bardzo krótki kabel USB w zestawie
    - słaby aparat fotograficzny
    - potrafi zerwać połączenie WLAN po wyjściu z pokoju w którym jest router

Tekst został napisany przeze mnie dla Forum.Programosy.pl, zakazuje jego kopiowania. Zdjęcia wykonane zostały własnoręcznie i nie życzę sobie używania ich w innych testach czy recenzjach bez mojej zgody. Pozwalam na rozprzestrzenianie testu poprzez link do forum.

*** Tekst został napisany w oparciu o indywidualne doświadczenia, nie każdy musi się ze mną zgadzać, jednak próbowałem przedstawić sprzęt jak najbardziej obiektywnie. ***


Pochwały przyznane za posta: 9
Awatar użytkownika
kajtekjr
~user
 
Posty: 8079
Dołączenie: 06 Paź 2005, 15:39
Miejscowość: Września
Pochwały: 306



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości