• Ogłoszenie:

Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Dyskusje na tematy związane z problemami sprzętowymi - komputery, podzespoły, akcesoria... oraz sprzęt RTV

Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Postprzez Yaku 25 Cze 2021, 06:58

reklama
Po ponad dekadzie moja nagrywarka dvd przestaje pracować jak należy. Ma problem z odczytaniem niektórych płytek, a te z czarną powierzchnią zapisu nawet nie jest w stanie podejrzeć.
Te same płytki sprawdziłem na laptopie dziewczyny. Też zajmuje to chwilę, lecz jednak działają.

Stąd wniosek iż trzeba kupić nowy napęd. Tylko który poradzi sobie ze starymi płytkami?
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Postprzez ToServeAndProtect 25 Cze 2021, 08:12

jakikolwiek najtańszy. LG sprawują się najlepiej wg mnie
| MSI X470 GAMING PLUS | AMD Ryzen 7 2700 | Kingston HyperX DDR4 Fury Black 16GB | PNY GeForce GTX 1080 XLR8 8GB GDDR5X | AOC Q3279VWFD8 31.5" + IIYAMA ProLite E2407HDS 24" |
| SSD Samsung 860 Evo 512GB + SSD Samsung 830 128GB + SSHD Seagate 2TB + WD Caviar Blue 650GB + WD Caviar Green 1TB | Powered by Supremo FM2 Gold 750W |

Image

Image
Awatar użytkownika
ToServeAndProtect
»ekspert
 
Posty: 14516
Dołączenie: 12 Maj 2006, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Pochwały: 461



Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Postprzez KapitanBomba 25 Cze 2021, 12:33

Za stówkę możesz mieć Lite-On, znajomy ma i sobie chwali

https://www.x-kom.pl/p/363875-nagrywarka-dvd-lite-on-es1-ultra-slim-black.html
Awatar użytkownika
KapitanBomba
~user
 
Posty: 4
Dołączenie: 15 Wrz 2020, 10:27



Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Postprzez Yaku 25 Cze 2021, 22:18

Ciekawe propozycje

Jest sens dokładać do np. Asus SDRW-08U9M-U ?
Jest szansa na lepszą jakość odczytu starszych nośników ?
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Postprzez Desteran 25 Cze 2021, 22:40

Yaku - w przypadku bardzo starych płyt CD-R najlepiej użyć napędu optycznego z tamtego okresu. Nośniki optyczne np. z 2004 roku były zupełnie inne niż nagrywarki DVD z ostatnich 6 lat, więc może być niekiedy różnie z kompatybilnością.

http://twojepc.pl/boardPytanie169068.htm

Wszystko się zmienia, napędy optyczne też uległy pewnym modyfikacjom. Jeżeli masz na tyle czasu to zrób test odczytu tych wieloletnych płyt CD-R w programie Nero CD-DVD Speed v4.7.7.16. Ale to już na nowej nagrywarce. Jeżeli twoje płyty mają 16 lat, to mogą mieć stopniowe problemy z odczytem.

U siebie aktualnie mam padnięte: 2x CD-RW Verbatim 700MB 8x-10x, 2x CD-RW Lead Data 700MB 8x-10x, 1x CD-RW TDK 700MB 4x-12x (niebieska) i 2x CD-RW Dysan 700MB 8x-12x. I to płyty bez żadnych rys ani też zabrudzeń. Jeżeli posiadasz jakieś Dysany lub Lead Data to tym bardziej je posprawdzaj, bo po tak długim czasie mogą być od dawna padnięte.
Na nic się to wszystko zdało, bo królewnie było mało...

Tylko wielkie pieniądze otumaniły ludzi, szybki, łatwy zysk cały świat paskudzi.

Jeśli kombinujesz to radzisz sobie chłopie, właśnie dzięki temu jesteś na topie.

Matematycznie i szachowo szurnięty... po prostu taka cicha woda.

Student-konfident, niczym typowa kanalia, jemu niestraszne wirusy oraz Juwenalia.
Desteran
~user
 
Posty: 65
Dołączenie: 12 Mar 2012, 20:32



Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Postprzez Yaku 26 Cze 2021, 11:55

Ops. Faktycznie najstarsze CDki mogą byc z 2000r Wtedy jeszcze Esperanzy Silver były niesamowite. Potem przeskoczyłem na DVD Verbatima. Najmłodsza powinna być z 2008 roku.
Nigdy nie dotykane na powierzchni z danymi, umieszczone w cake lub w case, przelażały w pokoju bez wysokiej wilgości, dostępu do słońca, w temp wahającej się od 18-23'C

Pamiętam że kupując miałem postanowienie by przegrywać je na nowe nośniki co 10 lat (tyle obiecywali z Esperanzy), ale z czasem o nich zapomniałem. Szok ze po 21 latach wciąż działają. Spróbuję pożyczyć od kogoś jego nagrywarkę. Raczej nie będzie tak stara jak płytki, ale może się uda :)

Co prawda trochę szkoda wydawać mi 100 zł na nową któą użyję parę razy i będzie leżeć XD
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Postprzez Desteran 26 Cze 2021, 16:30

Yaku - właśnie tak powinno się przechowywać nośniki optyczne. W stałej temperaturze i przy znikomym dostępie do światła. Z tego co wiem (według zaleceń) nagranych płyt nie dobrze jest trzymać w opakowaniach Cake, tylko grubszych Jewel Case lub Slim.

Teraz ciekawostka: kilka dni temu byłem w jednym sklepiku wydrukować dokument Worda. Pani, która chciała odczytać na laptopie moją płytę CD-RW, miała na początku pewien problem, bo napęd optyczny nie chciał tego zrobić. Pomogło wysunięcie tacki i wsunięcie jej z powrotem. I wiesz o jaki nośnik chodzi? O CD-RW Lead Data 700MB. Taki sam jak 2 poprzednie sztuki.

A tutaj pewien plik graficzny...

Image

Okazuje się, że płyty Lead Data nie były nawet średnio dobre, ale w tamtych latach kupowało się cokolwiek żeby tylko dało się pliki nagrać.
Na nic się to wszystko zdało, bo królewnie było mało...

Tylko wielkie pieniądze otumaniły ludzi, szybki, łatwy zysk cały świat paskudzi.

Jeśli kombinujesz to radzisz sobie chłopie, właśnie dzięki temu jesteś na topie.

Matematycznie i szachowo szurnięty... po prostu taka cicha woda.

Student-konfident, niczym typowa kanalia, jemu niestraszne wirusy oraz Juwenalia.
Desteran
~user
 
Posty: 65
Dołączenie: 12 Mar 2012, 20:32



Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Postprzez Yaku 27 Cze 2021, 11:48

Ciekawe. Możliwe że podobnie jak z "BASFem" również przy CD Esperanza Silver zmieniła się firma.W pewnym momencie ich jakość mocno spadła

W tamtych czasach wśród DVD uważało się że Verbatimy są najlepsze, a TDK przeciętnie/dobre. Sony nikt nie kupował bo drogie

Cóż, o Cake nie wiedziałem. Jest tu pewna logika.
Zapomniałem też dodać o nagrywaniu w małych prędkościach (x8 CD, i chyba x4 dla DVD).


Z absurdów dnia codziennego, przejadę się 600 km by pożyczyć od kumpeli zadbany/zleżakowany napęd. Sprawdzę które nośniki uda się odczytać. Zobaczę która była najstarsza i jak była magazynowana. Ciekawe doświadczenie :) Kupując np dysk człek zastanawia się jaką ma jakość/trwałość. W tym wypadku to płytki które przerwały ich dedykowaną trwałość - 10 lat
Potem kupie dobry zewnętrzny napęd (ten Asusa może) i zobaczę czy odczyta te na oko padnięte
Awatar użytkownika
Yaku
~user
 
Posty: 705
Dołączenie: 18 Sie 2005, 14:15
Pochwały: 3



Napęd cd/dvd - który nowy odczyta każdą płytkę (np. czarne)

Postprzez Desteran 27 Cze 2021, 16:00

Tak, z upływem czasu płyty CD-R i DVD stawały się coraz gorsze jakościowo.

Pewien przykład: DVD+R TDK wypalona około 15 lat temu. Od 12-18 miesięcy jest całkowicie padnięta. Płyta z niebieskim nadrukiem (taka granatowa). Drugą też mam padniętą, tyle, że w trochę inny sposób. Jak widać na screenie, nie był to byle jaki nośnik tylko sam szanowny TDK 003. Na wykonanie testu czekałem bardzo długo, mniej więcej 13-15 godzin, ale przeszło tylko trochę. Dłużej nie było sensu w ogóle czekać.

Image

Moim zdaniem najfajniejsze i najbardziej porządne to TDK w wersji ScratchProof. Oczywiście nie wszystkie, bo te od 2010 roku (wytwarzane przez Imation) zdarzały się gorsze, miały chropowaty rant itp. Płyty te (TDK ScratchProof) wiele lat temu były oferowane w Media-Markt w BOX opakowaniach (takich grubszych) i kosztowały około 6 zł. za sztukę. Ale to przed 2006 i 2007 rokiem, bo właśnie wtedy wszystko stopniowo zaczęło się zmieniać. Przepadła firma Dysan i nastąpiły jeszcze inne negatywne zmiany.

Dodano Dzisiaj, 17:00:
Tutaj masz dodatkowe informacje o tym co robić i jak robić żeby było lepiej. Wszystko to dotyczy wypalania jak i również odczytu - test odczytu w Nero CD-DVD Speed.

Image
Na nic się to wszystko zdało, bo królewnie było mało...

Tylko wielkie pieniądze otumaniły ludzi, szybki, łatwy zysk cały świat paskudzi.

Jeśli kombinujesz to radzisz sobie chłopie, właśnie dzięki temu jesteś na topie.

Matematycznie i szachowo szurnięty... po prostu taka cicha woda.

Student-konfident, niczym typowa kanalia, jemu niestraszne wirusy oraz Juwenalia.
Desteran
~user
 
Posty: 65
Dołączenie: 12 Mar 2012, 20:32




Powróć do Hardware

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości