• Ogłoszenie:

Microsoft sidewinder x4 -test/recenzja/ocena

Testy podzespołów komputerowych

Microsoft sidewinder x4 -test/recenzja/ocena

Postprzez Robert 27 Paź 2010, 19:47

reklama
Image

Microsoft Sidewinder X4


Witam

Przy wyborze klawiatury kierujemy się różnymi czynnikami w zależności od naszych potrzeb i zasobności portfela. Tajemnicą nie jest ,że tego typu sprzęt kupuje się zwykle na dłuższy okres czasu dlatego warto zapoznać się z testami, zdjęciami, opiniami osób by mądrze wydać nasze pieniądze. Dlatego chciałbym przedstawić wam własny test Sidewindera X4 by przybliżyć wam ten produkt.


Pierwsze wrażenie

Image Image Image Image

Klawiatura dotarła w czerwono czarnym pudełku. W środku standardowo zestaw książeczek, płytka ze sterownikami i oczywiście nasz sprzęcik.


Wygląd zewnętrzny

Image Image Image

Sprzęt został wykonany z różnych rodzajów plastiku. Ramka wokół klawiszy z gładkiego i błyszczącego, podpórka na nadgarstek z chropowatego, a klawisze z gładkiego czarnego plastiku. Spód natomiast z chropowatego i szarego plastiku.
Klawisze posiadają rozkład amerykański – dłuższa spacja, dłuższy lewy shift i mały enter. Z prawej strony nie ma także klawisza Windows. Klawisze liter i cyfr mają lekkie wgłębienia, a funkcyjne są wąskie lecz też wyprofilowane w podobny sposób. Szersze klawisze (Enter, Shift, tab itp.) i te dodatkowe widoczne u góry i z lewej strony są płaskie, wyjątkiem jest Backspace, który też posiada wgłębienie.
Podpórki nie da się zdemontować. Na spodzie wylądowały 4 anty poślizgowe gumki. W przypadku użycia podpórek wykorzystywane są tylko 2. Kabel ma długość około 1.5metra.

Dodatkowe klawisze:
Image

Model X4 różni się trochę od jego starszego brata X6.

Image

W X4 brak jest odłączanego panelu numerycznego, podświetlanie jest w 1 kolorze, pokrętła do regulacji podświetlenia i głośności zastąpione zostały przyciskami. Układ klawiszy jest taki sam chyba ,że w X6 przeniesiemy klawiaturę numeryczną na drugą stronę. X4 jest nieco mniejsza, jej wymiary to: 48.2 x 19.3 x 2.5cm, a w przypadku X6 jest to: 51.3 x 23.4 x 4.6 cm .W dodatku X4 posiada w/w regulację wysokości czego zabrakło w X6.
Dość już o wyglądzie, przejdźmy dalej.


Sterowniki

Image Image Image

Na dołączonej płytce znajdziemy zarówno wersję na Windows jak i na Mac’a, podoba mi się to ,że Microsoft nie wspiera tylko własnego systemu.
Same stery nie mają wyszukanej oprawy graficznej jak te od Logitecha i wydaje się, że umieszczono w nich wszystko czego potrzeba.
Jak widać w 1 zakładce możemy sobie ustawić opóźnienie i częstotliwość powtarzania oraz częstotliwość migania kursora. W następnej zakładce jest lista urządzeń, które obsługują sterowniki. W ostatniej dostajemy możliwość ustawienia akcji klawiszy dla 3 oddzielnych trybów czy zarządzenie makrami. Oczywiście nie możemy przypisać nowej funkcji wszystkim klawiszom lecz tym u góry i makrom (s1-s6) z dodatkiem Num Locka i Caps Locka. Dla mnie jest to rozsądne rozwiązanie. Osobiście na wszystkich 3 trybach mam ustawione standardowe zadania tych klawiszy.
Makra możemy ustalać z poziomu sterowników lub poprzez odpowiednią kombinacje na klawiaturze:
1. Wciskamy klawisz record
2. Wciskamy wybrany przez nasz klawisz z makrem (S1-S6)
3. Teraz naciskamy dowolne klawisze w odpowiedniej kolejności.
4. Kończymy nagrywanie makra poprzez ponowne naciśnięcie klawisza record.
Teraz by wywołać nasze makro wystarczy wcisnąć odpowiednio zaprogramowany klawisz od S1 do S6.
Ta funkcja na pewno przyda się graczom MMO i MMORPG, dla mnie jest to raczej zbędne.


Użytkowanie

Jako ,że klawiaturę mam już od 4 miesięcy to mogę wypowiedzieć się na temat jej codziennego użytkowania.

Pierwsza kwestia – podświetlanie, posiada 3 stopnie intensywności, lecz można je też całkiem wyłączyć. W każdym trybie wszystko widać, nic się nie rozmazuje i jest wyraźne. Poza tym obejmuje ono wszystkie przyciski oprócz spacji.
1 stopień
Image
2 stopień
Image
3 stopień
Image
Zdjęcia nie obrazują rzeczywistego wyglądu, naprawdę wszystko jest mega ostre i przejrzyste, po prostu taki aparat miałem pod ręką :(

Druga kwestia – skok i wysokość przycisków. W przypadku Sidewindera X4 klawisze są niższe niż w najzwyklejszych klawiaturach i wyższe niż te, które znamy z laptopów. Ich skok także jest też średni w porównaniu do laptopowych i standardowych klawiatur.

Sprzęcik użytkuje się naprawdę wygodnie, 2 antypoślizgowe w moim przypadku gumy spełniają swoje zadanie i klawiatura jest stabilna, nie lata na wszystkie strony. Klawisze brudzą się w takim samym tempie jak w innych tego typu urządzeniach, natomiast ramka wokół nich jest bardzo podatna na zabrudzenia i palcowanie. Klawisze działają płynnie, bez zacięć, spacja wciśnięta nawet na samym brzeżku bez problemu się ugina.
W porównaniu do mojego starego bezprzewodowego Logitecha w grach wszystko działa płynnie i nie zdarzy się nigdy sytuacja ,że w połowie gry trzeba wymienić baterię czy odbiornik straci sygnał.
Na wielki plus jak dla mnie zasługuje przycisk wywołujący kalkulator, klik i mamy już okienko gotowe do liczenia. Wg mnie bardzo przydatna rzecz. Pozytywnie też oceniam klawisze multimedialne, nie korzystam z nich często, lecz niekiedy bardzo mi się przydały, ale przyciski Play/Pause i Backward/Forward zintegrowane są w działaniu tylko z WMP.
Warta zainteresowania jest także funkcja Anti-Ghosting, która pozwala na wciśnięcie do 26 przycisków naraz! Nie można także zapomnieć o makrach i trybach klawiatury, dla fanów RPG czy MMo to będzie jak najbardziej przydatna rzecz.
Jednak nie obędzie się też bez minusów. W układzie amerykańskim spacja jest dłuższa i prawy alt przesunięty na prawo, jest to rzecz do, której należy się przyzwyczaić. Osoba nie mająca kontaktu dotąd z takim układem i nie patrząca na klawisze podczas pisania będzie miała z tym problem gdyż będzie naciskała spacje zamiast alta. Problemem może okazać się też dla niektórych mały enter i może skutkować to tym ,że dana osoba wpisze „\” bądź „|” zamiast pocelować w enter. W moim przypadku problem miałem tylko ze spacją.
Niektóre osoby denerwuje głośność klawiszy, w testowanym modelu są one dosyć głośne co wieczorem lub w nocy jak wszyscy chcą już spać może być małym problemem.



Warto dodać ,że pod względem cenowym prezentuje się całkiem nieźle na tle innych konstrukcji dla graczy. Jej cena na dzień dzisiejszy to około 150zł. Nie jest to ani za dużo, ani zbyt tanio jak na to co otrzymujemy w zamian. Warto spojrzeć na to, że model X6 kosztuje około 190-200zł, a konstrukcje konkurencyjnego Logitecha to wydatek rzędu 300zł za Illuminated Keyboard czy G110, około 360zł za G15 i bagatela 670zł za G19. W przypadku Razera ceny są na pułapie: 270zł za Lycose Gaming/Mirror i 170zł za Arctose. Widać zatem ,że Microsoft jest bardzo mocną konkurencją pod względem jakościowym ,a zwłaszcza cenowym.



Na koniec podzielę się z wami tym co skłoniło mnie do zakupu tego modelu:
- wymiary (X6 nie zmieściła by mi się w szufladzie)
- podświetlane klawisze
- Normalny kształt klawiatury bez zbędnych kombinacji
- Prostota i elegancja wykonania
- Cena


Ocena

Klawiaturka zbiera ode mnie ocenę 8/10.

Tekst został napisany przeze mnie dla Forum.Programosy.pl, zakazuje jego kopiowania. Prawie wszystkie zdjęcia wykonane zostały własnoręcznie i nie życzę sobie używania ich w innych testach czy recenzjach bez mojej zgody. Pozwalam na rozprzestrzenianie testu poprzez link do forum.

*** Tekst został napisany w oparciu o indywidualne doświadczenia, nie każdy musi się ze mną zgadzać, jednak próbowałem przedstawić sprzęt jak najbardziej obiektywnie.


Pochwały przyznane za posta: 6
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron