• Ogłoszenie:

Masowa zmiana nazw plików przy użyciu total commandera

Poradniki o tematyce programy.

Masowa zmiana nazw plików przy użyciu total commandera

Postprzez Robert 06 Gru 2010, 20:51

reklama
Image

Witam.

W tym poradniku pokaże wam jak zmienić dużą ilość nazw plików w kilka sekund przy pomocy Total Commandera. Do tego celu stworzyłem folder z dużą ilością pustych plików *.txt.
A więc do dzieła.

1. Odpalamy Total Commander i przechodzimy do lokalizacji z naszymi plikami.

2. Zaznaczamy wszystkie pliki, których nazwę chcemy zmienić. Można to zrobić :

- zaznaczając pierwszy plik, wcisnąć lewy Shift i kliknąć na ostatnim pliku.
- używając prawego przycisku myszki i wciskając go przejechać po liście plików bądź zaznaczać punktowo
- standardowo używając Ctrl i lewego przycisku myszki
- używając kombinacji ctr + a

3. Gdy już zaznaczymy nasze pliki klikamy na ikonkę zatytułowaną Narzędzie wielokrotnej zmiany.

Image


4. Wyświetliło nam się nowe okienko w ,którym dokończymy naszą operację. (Cyfry zaznaczone na czerwono na screenie odpowiadają cyfrom w tym samym kolorze w tekście)

Image


PREZENTACJA OPCJI


Mamy kilka opcji i kombinacji by utworzyć nową nazwę plików:

1.

[N] – stara nazwa plików, jeśli chcemy ją całkowicie zmienić kasujemy ją z pola.
Image


[N#-#] – zakres, po kliknięciu zaznaczamy fragment starej nazwy, który chcemy wykorzystać.
Image--> Image

[C] – licznik, numeruje nam kolejno pliki. Możemy ustawić różne kombinacje np. start od jakiejś liczby lub numeracje co ileś liczb czy też ilość liczb, które znajdą się w nazwie.
Image


[YMD] – dodaje aktualną datę w kolejności: rok, miesiąc, dzień.
Image

Zmieniając kolejność liter np. na [DMY] otrzymujemy datę w kolejności: Dzień, miesiąc, rok.
Image

[hms] - dodaje aktualny czas w kolejności: godzina, minuta, sekunda .
Image

[=?] – wtyczki, mamy tu spory wybór opcji m.in. zmianę kolejności daty czy czasu.



Tak więc w polu nazwa plików wpisujemy nową nazwę wykorzystując lub nie odpowiednie opcje do wyboru.


2. W drugim polu zatytułowanym rozszerzenie możemy zmienić rozszerzenie plików, dodać numeracje lub ponumerować analogicznie jak w zmianie nazw.

3. Trzecie pole daje nam możliwość automatycznej zamiany nazwy w całości lub kawałku poprzez wyszukanie odpowiedniej frazy i zdefiniowaniu czym ją zastąpić.

Image Image


CZĘŚĆ WŁAŚCIWA


A więc gdy już wpisaliśmy nową nazwę klikamy start
Image


Po zakończeniu zmian pozostaniemy z takim oknem. Więc klikamy zamknij
Image


Ukazuje nam się lista plików ze zmienionymi nazwami.

Image

Po zapoznaniu z opcjami zmiana nazw zajmuje często kilka sekund.

* w razie problemów służę pomocą, pytania proszę kierować do tego tematu.

**Poradnik napisany został przeze mnie dla Forum.Programosy.pl. Proszę o nie kopiowanie, lecz nie zabraniam zacytowania całości z podaniem źródła lub rozpowszechniania przez link.
Wszystkie screeny wykonałem sam. Zdjęcie na samym początku znalezione w internecie. Tekst został napisany w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie, nie wspomagałem się innymi publikacjami z internetu.


Pochwały przyznane za posta: 7
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Masowa zmiana nazw plików przy użyciu total commandera

Postprzez Władek Krzok 24 Gru 2010, 14:18

Witaj, proszę o dobrą radę.
Chcę wykorzystać Masową zmianę nazw plików w Total Comanderze, ale po prostu nie umiem, nie wiem jak. Mam 59 lat, jestem po operacji stawu biodrowego i jakoś mi to nie myśli, chociaż przestudiowałem Help w TC, również kilka informacji na ten temat na różnych forach.

Mam do zamiany około 1200 plików MP3, każdy z nich ma nazwę, składającą się z kilku wyrazów, zawsze kończącą się na .....VGR.mp3
Jak to zrobić, żeby ze wszystkich nazw plików usunąć ten ostatni wyraz VGR.
Przykład:
47-0412 Faith Is The Substance VGR.mp3
47-1100X Fellowship VGR.mp3
47-1102 The Angel Of God VGR.mp3
47-1123 The Children Of Israel VGR.mp3
47-1207 Experiences #1 VGR.mp3

Proszę o odpowiedź.

Bo nie wiem, czy uda mi się znaleźć Twoją odpowiedź tutaj na tym forum (jestem tu nowicjuszem)

Z góry dziękuję za potrzebne informacje i rady

Władek Krzok
Władek Krzok
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 24 Gru 2010, 12:07



Masowa zmiana nazw plików przy użyciu total commandera

Postprzez Robert 24 Gru 2010, 17:44

w okienku szukaj & zamień wpisz: VGR
w okienku pod spodem wpisz: <Czyść>

i kliknij start
dla ułatwienia zaznaczyłem na obrazku(kliknij aby powiększyć):
Image
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352




Powróć do Programy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości