• Ogłoszenie:

Laptop zawiesza się na "zapraszamy" [win7]

Wszystko odnośnie systemów z rodziny Microsoft

Laptop zawiesza się na "zapraszamy" [win7]

Postprzez Toranga 20 Sie 2017, 22:41

reklama
Witam,

Mam następujący problem:

Problemy z zawieszaniem Windowsa w trakcie pracy bądź podczas uruchamiania mam już od jakiegoś czasu.

Około 2 miesiące temu Windows zawieszał się podczas pracy. Najczęściej zawieszała się przeglądarka (Mozilla). Komputera używam przede wszystkim do korzystania z internetu (przeglądanie stron, youtube, ściąganie plików ze stron typu chomikuj), odtwarzania plików wideo i sporadycznie muzyki, poza tym czasem Word, Power Point, Excel i bardzo rzadko jakieś gry (max raz na kwartał coś odpalę).

Posprawdzałem go wtedy czym tam miałem pod ręką (Malwarebytes, Avast, Spybot, CCleaner) a na koniec uruchomiłem windowsowe sprawdzanie dysku.
Chwilowo pomogło.

Potem Windows zaczął się wolno uruchamiać i mulić na początku po uruchomieniu systemu. W końcu nie można go było w ogóle uruchomić - zawieszał się na ekranie "Zapraszamy" w normalnym i awaryjnym trybie.

Po użyciu trybu "Napraw komputer" i większości dostępnych w nim narzędzi (nie pamiętam dokładnie których) udało się doprowadzić do stanu obecnego, tj.: przy próbie normalnego uruchomienia nadal zawiesza się na ekranie "Zapraszamy", ale można go uruchomić tylko w trybie awaryjnym.

Przy okazji tego całego zamieszania rozkręciłem laptopa, wyczyściłem i wymieniłem pastę termoprzewodzącą. Oprócz sporej ilości kurzu (zwłaszcza w wentylatorze) znalazłem i wyjąłem ze środka 2 śrubki (luźno zostawione, albo "wpadnięte").

Sprawdziłem stan dysku HDTune - skan poniżej - widać bad sektory.
Wrzucam też SMART z CrystalDiskInfo.

Czy jest sens próbować jeszcze jakoś leczyć system? Czy może już czas na format? No i co zrobić (jeśli w ogóle można) z bad sektorami?
Mentalnie i fizycznie jestem przygotowany na format i reinstal Windowsa - udało mi się zgrać na dyski zewnętrzne zdjęcia i wszystko inne co miało dla mnie jakąkolwiek wartość.
Ale jeśli można coś zrobić bez stawiania na nowo systemu to jestem zainteresowany taką opcją.
W międzyczasie jeszcze trochę poszperałem w necie i w podobnej sytuacji do mojej proponowanym rozwiązaniem (na innym forum) było użycie MHDD: najpierw remap, a potem erase delays. Na razie jednak tego nie próbowałem. Warto? A może jakieś inne sposoby?

Będę wdzięczny za każda pomoc.


Pozdrawiam.

PS Podobną sytuację miałem już jakiś 1-1,5 roku temu. Wtedy udało się jakoś doprowadzić CheckDiskiem i jakimiś innymi środkami do porządku bez formatowania. Już wtedy coś czasem gruchotało w środku (prawdopodobnie w/w śrubki), ale po tym jak ostatecznie wrócił do w miarę dobrej formy wolałem go nie rozkręcać.


Dane kompa
Microsoft Windows 7 Home Premium Wersja 6.1.7601 Service Pack 1 Kompilacja 7601
ACPI x64-based PC
Intel(R) Core(TM) i5-2450M CPU @ 2.50GHz, 2494 MHz, Rdzenie: 2, Procesory logiczne: 4
BIOS American Megatrends Inc. 14HX.M040.20111020.SSH, 2011-10-20
Wersja SMBIOS 2.7
6GB RAM (DDR 3)
Intel(R) HD Graphics 3000
NVIDIA GeForce GT 540M
Dysk HDD: Samsung H-M101MBB 1TB (SATA)

SMART
Spoiler:
Załączniki
HDTune_Error_Scan_SAMSUNG_HN-M101MBB.png
Toranga
~user
 
Posty: 14
Dołączenie: 27 Lut 2010, 09:57



Laptop zawiesza się na "zapraszamy" [win7]

Postprzez Łowca Androidów 22 Sie 2017, 15:46

Masz 12 sektorów niestabilnych.
Mogą to być błędy logiczne i wóczas chkdsk sobie z tym poradzi, natomiast jeśli to są uszkodzenia mechaniczne to lipa, tymczasowo chkdsk sobie da radę, wykluczy je, ale się prędzej czy później rozejdą.

Uruchom weirsz poleceń i użyj komendy (dla każdej partycji)
chkdsk c: /r

Tylko wystarczy podmienić literę dysku.
Oczywiście nie wiem czy to uruchomi system patrząc na to co używałeś do reanimacji - mam tu na myśli Avast, Spyboot orac CCleaner - Avast i Spyboot usuwają nawet pliki systemowe, Spyboot to już narzędzie któego się w nowych systemach nie stosuje, to się sprawdzało pod XP. CCleaner ma wysoki priorytet dostępu i czyści według niego niewłaściwe wpisy rejestru i niejednokrotnie usuwa nie to co powinien.

Autor postu otrzymał pochwałę
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2137
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105



Laptop zawiesza się na "zapraszamy" [win7]

Postprzez Toranga 27 Sie 2017, 01:13

Dzięi z radę, ale Chkdsk nie daje rady.

W trakcie sprawdzania partycji D zatrzymuje się na etapie: CHKDSK sprawdza dane pliku <poziom 4 z 5>, na poziomie 10% <pliki: 26746 z 71664>
Dwa podejścia ten sam rezultat...

Partycji C w ogóle nie można uruchowić skanu.

Dodano Dzisiaj, 09:11:
Poprawka. Uruchomiłem Chkdsk dla partycji C (zaplanowanie podczas restartu).

Po sprawdzeniu i usunięciu błędów system uruchomił się normalnie.

Poniżej Raport:

Spoiler:


Czyli mamy mały sukces, ale jak sam pisałeś t tylko rozwiązanie tymczasowe.

A co dalej z samym dyskiem?
Toranga
~user
 
Posty: 14
Dołączenie: 27 Lut 2010, 09:57



Laptop zawiesza się na "zapraszamy" [win7]

Postprzez Łowca Androidów 27 Sie 2017, 16:26

To normalne, że partycja systemowa nie dała się preskanować pod windowsem - używa plików na danej partycji.
Z poziomu LiveCD najlepiej wykonywać takie skany.
Z tym sprawdzaniem plikó na D tak bywa, żę to sprawdzanie trwa dość długo i zawiesza się na jakiś czas, bywa, że na kilkanaście minut :)
Ale tak czy siak dysk do wymiany i to tylko kwestia czasu. Na Twoim miejscu zgrałbym już teraz istotne dane - później możesz nie mieć takiej możliwośći i to bywa, że z dnia na dzień.
Tyle z mojej strony, więcej nic nie zrobimy.

Autor postu otrzymał pochwałę
Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni.

nie potrafie znaleźć darmowego programu który byłby za darmo
---------------------------------------------------------------------------------------
sprawdź czy na systemie jest system
Awatar użytkownika
Łowca Androidów
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 2137
Dołączenie: 11 Kwi 2014, 13:03
Pochwały: 105




Powróć do System Windows

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości