• Ogłoszenie:

Kamera hd: sony hdr-xr106e - test/recenzja/ocena

Testy podzespołów komputerowych

Kamera hd: sony hdr-xr106e - test/recenzja/ocena

Postprzez Robert 02 Lip 2010, 23:20

reklama
SONY HDR-XR106E

Image

Witam, chciałbym przedstawić wam w/w sprzęt. Kamera przeznaczona jest do użytku domowego, producent wymienia liczne zalety swojego sprzętu więc zobaczmy jak wszystko ma się w praktyce.


Pierwsze Wrażenie:
Kamera dotarła do mnie w niewielkich rozmiarów pudełku w kolorze biało-niebieskim . Po otwarciu standardowo ukazują nam się książeczki z instrukcjami i płyta CD. Niżej umiejscowiona została sama kamera z wszystkimi kablami i zasilaczem. Sam sprzęt jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Z zewnątrz kamerka prezentuje się bardzo ładnie, kolory są stonowane i dobrze do siebie dopasowane.
Image

Wyposażenie jest dość ubogie, dostajemy zasilacz/ładowarkę, kabel komponent HD, kabel USB, kabel do normalnego telewizora PAL. Próżno szukać kabla mini HDMI czy karty pamięci w zestawie. No cóż, karta pamięci 4GB została dokupiona, tak samo jak torba.
Image


Dane Techniczne:
Znajdziecie tutaj: KLIK
Jest ich naprawdę dużo, dlatego zamieszczam je w linku. Nie ma sensu ich kopiować.


Wykonanie i Użytkowanie:
Kamera została wykonana z dobrej jakości plastików, część z nich jest w kolorze srebrnym błyszczący, czarnym, bądź imituje aluminium. Całość jest dobrze spasowana, nic nie trzeszczy, nic się nie odgina.

Góra:
Image
Jak na załączonym obrazku widać, na górze Sony umieściło głośniczek, przycisk do robienia zdjęć i przełącznik zoomu optycznego.

Lewy bok:
Image
Z tej strony umieszczony został rozkładany i obracany dotykowy ekran.

Spód:
Image
Na spodzie wylądował mikrofon, coś co wygląda na dziurkę do stojaka i sprężynowy przycisk, który zabezpiecza baterie przed samoczynnym wypadnięciem.

Prawy bok:
ImageImage
Tutaj niewiele się dzieje gdyż zamocowany został dysk twardy, opaska na rękę i osłonka gniazd.

Przód:
Image
Na przedzie kamery znajduje się obiektyw, jego zasłona jest ręcznie przesuwana, przełącznikiem po lewej stronie.
W czasie przybliżania i oddalania obrazu, można zobaczyć pracę obiektywu(po lewej bez zoomu, po prawej maxymalne powiększenie):
ImageImage

Tył:
Image
Z tyłu kamerki są 2 przyciski, jeden do uruchamiania i zatrzymywania kręcenia filmu, a drugi przełącza tryby Foto/Video. Poniżej nich znalazła się również klapka, a pod nią gniazdo ładowania. Obok wystaje bateria, a nad nią widzimy 2 diody, jedna informuje o dostępie do dysku twardego, a druga świeci się gdy sprzęcik podłączony jest do ładowania.

Pod klapką wyświetlacza:
ImageImage
„Pod wyświetlaczem”, a raczej jego klapką znajdują się przyciski kolejno od lewej do prawej:
W górnym rzędzie – tryb Easy, wypalanie płyty, galeria obrazów/filmów
W dolnym rzędzie – w samym dolnym lewym rogu mało widoczny reset, potem Power i przycisk do wyłączania informacji o stanie baterii, trybie jakości obrazu i innych rzeczy z wyświetlacza.
Na prawo od wszystkich przycisków jest klapka pod którą znajduje się slot kart pamięci Memory Stick. Nad klapką znajduje się jeszcze jeden głośniczek.
Na samej obudowie ekranu wylądował przycisk Home, który kieruje nas do menu, kolejne przyciski W i T do obsługi zoomu i włączania/stopowania nagrywania filmów.

Menu:
Menu kamerki jest dość rozbudowane, podzieliłem je na 3 części z czego nad każdą zakładką umieściłem szary pasek z ikonką na niebieskim tle, dzięki czemu wiecie skąd menu się rozpoczyna, czerwone strzałki ukazują podzakładki, które się otwierają po wybraniu danej opcji.
1.
Pierwsze 3 zakładki
Pierwsza z nich jest zatytułowana FILMOWANIE, wybieramy w niej co chcemy zarejestrować, może to być film czy obraz.
Druga – ZOBACZ OBRAZY – pozwala nam przeglądać galerie filmów i zdjęć.
Trzecia – INNE – daje nam szereg różnych opcji, od usuwania czy przesyłania po połączenie kablem USB.
2.
Czwarta – ZARZĄDZAJ NOŚNIKIEM
Już bardziej rozbudowana, służy głównie do ustawiania i przypisywania nośników. Osobiście ustawione mam ,że filmy zapisują się na dysku twardym, a zdjęcia na karcie pamięci.
3.
Piąta-USTAWIENIA
Najbardziej rozbudowana zakładka, możemy ustawić tu wszystko co nas interesuje, niektóre opcje są wręcz niezrozumiałe, lecz ktoś o większej wiedzy na pewno będzie umiał je wykorzystać. Ja ustawiłem jakość video na Full HD, pobawiłem się funkcją wykrywania uśmiechu, która naprawdę dobrze działa i zwiększyłem sobie jasność wyświetlacza.

Część testowa:

Po komfortowym ustawieniu „opaski” kamerka dość pewnie leży w dłoni ,a dostęp do przycisków jest bardzo dobry. Ekran można obracać co jest wygodne jeśli kręcimy pod kątem.
Przejdźmy więc do sedna czyli samej jakości filmów.
Jakość jest naprawdę dobra, jednak przy małych wstrząsach powstają jakby „pasy”. Kolory są żywe i dobrze odwzorowane. Dźwięk stoi na wysokim poziomie, nie doświadczamy szumów. Sprzęt bez problemu łapie ostrość (bez zoomu) ,a detale są ładnie widoczne. Bez problemu ujrzymy fakturę różnych rzeczy. Wszystko jest OK dopóki nasz sprzęcik trzymamy stabilnie, jednak gdy idziemy, trzęsie nam się ręka, czy kamera łapie lekkie wstrząsy natychmiast przekłada się to na nasz film. Na małym wyświetlaczu kamerki nie widać niczego złego, lecz po obejrzeniu filmu na ekranie komputera łapiemy się za głowę. Obraz skacze, powstają pasy. Niestety brak OPTYCZNEJ stabilizacji obrazu dość mocno daje się we znaki, cyfrowa stabilizacja obrazu nie daje pożądanych efektów. Jednak gdy podłączymy kamerę pod TV i bezpośrednio puścimy obraz to stwierdzam ,że jakość jest dobra. Nie widać tylu drgań co na PC, a pasów prawie wcale nie ma, no cóż czyżby 2 urządzenia aż tak różnie wyświetlały te same filmy? (zdjęcia niżej w punkcie „Wyświetlanie obrazu na TV:”) Na koniec warto dodać ,że sprzęt wyposażony jest w baterię litowo-jonową, która ma pojemność 1000mah i starcza na około 75-100 minut nagrywania w Full HD.


Niewątpliwą wadą jest fakt ,że przy przybliżaniu (zoom) obiektu ,który jest blisko obiektywu obraz nagle traci ostrość. Może wynika to z ogniska soczewki.

Filmy do pobrania:
Nie wklejam ich na Youtube gdyż mija się to z celem, wgrałem je na darmowy hosting by można było je ściągnąć bez problemu i martwienia się o limity.
1. Zoom i detale przy bliskich odległościach: KLIK, mirror
2. Ruch przy małych odległościach i małym zoomie: KLIK, mirror
3. Faktura przedmiotów i szczegółowość obrazu: KLIK, mirror
4. Zachowanie przy ostrym słońcu i małym ruchu: KLIK, mirror
5. Zachowanie przy ostrym słońcu i normalnym ruchu: KLIK, mirror

Oceńcie sami, pliki nie są obrobione w programie. Skopiowałem je z dysku twardego kamery i wysłałem na serwer.
* Jeżeli w twoim playerze występuje falowanie obrazu, zmień odtwarzacz lub kodeki, sam doświadczyłem falowania obrazu na BestPlayerze, na Media Player Classicu wszystko jest ok, używam paczki kodeków: K-Lite Mega Codec Pack
**Jeśli posiadasz telewizor Sony z wejściem USB prawdopodobne jest ,że filmy ściągnięte z moich linków bez problemu odtworzy twój telewizor z pendrive jeśli sformatowany jest on na FAT32


Zdjęcia:

Jakość zdjęć jest dobra, brak lampy błyskowej dyskwalifikuje Soniaka w złych warunkach oświetleniowych, lecz nie jest to cyfrówka czy lustrzanka.
Kilka przykładowych zdjęć:

ImageImageImageImage
ImageImageImageImage
Zdjęcie monitora przedstawia artefakty wynikłe z uszkodzenia karty graficznej.

Podłączanie do PC, bez oprogramowania z płytki:
Jako ,że nie bardzo lubię używać oprogramowania z płytki danego do aparatów/kamer to nigdy go nie instaluję. Podpinając kamerę pod komputer na ekranie kamerki pokazują się opcje:
-dostęp na PC do HDD
-dostęp na PC do karty pamięci
Obie opcje działają, a kamerka wykrywana jest wtedy jako dysk wymienny.

Wyświetlanie obrazu na TV:
Na koniec zostawiłem część z wyświetlaniem obrazu na zewnętrznych ekranach prostu z kamery.
Moim narzędziem był telewizor SONY Bravia, jednak na Toshibie Regzie wszystko również było ok, więc proszę nie sugerować się kompatybilnością sprzętu tej samej marki. Jak się spodziewałem, po wetknięciu wszystkich kabli tak jak trzeba, obraz został przekazany na telewizor, filmy i zdjęcia działają, wszystko chodzi płynnie.
ImageImageImageImageImage
Niektóre zdjęcia wyszły nie do końca ostre.

Podsumowanie:
Zbierając wszystko do kupy uzyskujemy następujący obraz:

Plusy:
+ dobre wykonanie
+ 80gb dysk twardy
+ dobra optyka
+ zestaw niezbędnych kabli do podłączenia kamerki z TV/PC
+ bezproblemowe odtwarzanie na TV w Full HD
+ w miarę dobre zdjęcia
+ dobra ergonomia
+ dobry wyświetlacz
+ proste Menu
+ nagrywanie dźwięku w 5.1

Minusy:
- brak karty pamięci w zestawie
- brak kabla mini HDMI w zestawie
- brak OPTYCZNEJ stabilizacji obrazu
- nieraz traci ostrość

Moja ocena w skali 1 do 10 to 7.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem kamerki HD to poszukaj modelu wyżej z Optyczną stabilizacją obrazu.

Tekst został napisany przeze mnie dla Forum.Programosy.pl, zakazuje jego kopiowania. Zdjęcia wykonane zostały własnoręcznie i nie życzę sobie używania ich w innych testach czy recenzjach bez mojej zgody. Pozwalam na rozprzestrzenianie testu poprzez link do forum.

*** Tekst został napisany w oparciu o indywidualne doświadczenia, nie każdy musi się ze mną zgadzać, jednak próbowałem przedstawić sprzęt jak najbardziej obiektywnie.


Dodano 04.07.2010 17:19:09:
3 lipca odbyły się niedaleko mnie zawody rowerowe, zabrałem tam kamerkę i nakręciłem różne ewolucje wykonywane przez zawodników.
Cała paczka składa się z 4 partów:
Kod: Zaznacz wszystko
http://wyslijto.pl/download/id8s6necb7
http://wyslijto.pl/download/g70snryzmc
http://wyslijto.pl/download/9b8sng21px
http://wyslijto.pl/download/s6kdu6das9

Szczególnie polecam filmik 308, który zamieściłem także na Youtube, jednak stracił on na jakości pomimo ,że jest dostępny tryb Full HD.

Oglądając te filmiki można dowiedzieć się sporo więcej o samej jakości nagrywania urządzenia. Dodam ,że czasem myliło mi się oddalanie z przybliżaniem.

Pochwały przyznane za posta: 7
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości