• Ogłoszenie:

Jak usunąć hasło w notebook-u z bios-a ???

Wszystko na temat programów: skąd pobrać, instalacja, użytkowanie, problemy, poszukiwane programy.

Jak usunąć hasło w notebook-u z bios-a ???

Postprzez Matpol 18 Cze 2005, 12:35

reklama
Witam,

udało mi się wylicytować w niemczech na aukcji Notebook Sony - Był wystawiony jako uszkodzony. Po otrzymaniu przesyłki okazało się że jest hasło na biosie - czy ktoś może mi pomóc i doradzić jak to hasło zdjąć ?

Slyszałem o tym że można wyjąć baterie itd, ale czy to naprawde skuteczne ?

Matpol
Matpol
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 18 Cze 2005, 12:13



Postprzez Tom@szek 18 Cze 2005, 13:36

Matpol napisał(a):Slyszałem o tym że można wyjąć baterie itd, ale czy to naprawde skuteczne ?


Tak, powinno pomóc.Hasło powinno się zresetować.
Tom@szek
 



Postprzez surtoip 18 Cze 2005, 14:46

tylko pamietaj ze pozniej musisz wszystkie porty poodblokowywac bo czesc moze nie dzialac
Awatar użytkownika
surtoip
~user
 
Posty: 288
Dołączenie: 06 Lut 2005, 20:21
Pochwały: 16



Postprzez MUTOPOMPKA 18 Cze 2005, 15:39

tylko pamietaj ze pozniej musisz wszystkie porty poodblokowywac bo czesc moze nie dzialac

??? Jakie porty w biosie????
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787



Postprzez surtoip 18 Cze 2005, 15:44

no jezeli chodzi o notebooka to np irde albo czasem usb
Awatar użytkownika
surtoip
~user
 
Posty: 288
Dołączenie: 06 Lut 2005, 20:21
Pochwały: 16



Postprzez Tom@szek 18 Cze 2005, 15:46

no jezeli chodzi o notebooka to np irde albo czasem usb


No ale nie rozumiem dalej - co mają porty do usb czy irda :shock:
Tom@szek
 



Postprzez surtoip 18 Cze 2005, 15:59

No to poraz 2 zaczynamy dzis polemike wiec radze przeczytac

http://www.agavk.p9.pl/strony/win_bios_2.php
http://www.pcworld.pl/artykuly/41653_5.html

no i wyjasnienie
Onboard Serial Port 1/2
Dostępne opcje: Disabled/Enabled lub Disabled, 3F8h/IRQ4, 2F8h/IRQ3, 3E8h/IRQ4, 2E8h/IRQ3, 3F8h/IRQ10, 2F8h/IRQ11, 3E8h/IRQ10, 2E8h/IRQ11, Auto
Funkcja ta aktywuje kontroler portu szeregowego COM1 lub COM2. Może też zezwalać na samodzielny wybór jego adresu I/O i przerwania IRQ. W takim przypadku należy wybrać opcję Auto, aby BIOS mógł określić najlepsze ustawienia. Jeżeli jednak potrzebujemy konkretnego IRQ zajętego przez ten port szeregowy, możemy samodzielnie wybrać alternatywne przerwanie.
Porty szeregowe z wolna stają się przeżytkiem Jeśli nie używasz tego portu, możesz go wyłączyć, aby zwolnić IRQ.
UART 2 Mode/Onboard IR Function
Dostępne opcje: Normal, IrDA (HPSIR), ASKIR (Amplitude Shift Keyed IR), Disabled
Funkcja ta zwykle znajduje się pod opcją Onboard Serial Port 2 i jest powiązana z drugim portem szeregowym COM2 - jeśli go wyłączysz, funkcja ta zniknie z ekranu albo będzie nieaktywna.
Jeżeli nie korzystamy np. z czujnika podczerwieni należy pozostać przy standardowych ustawieniach domyślnych.
Normal - standardowa praca portu szeregowego
IrDA - uruchamia pracę podłączonego czujnika podczerwieni
ASKIR - uruchamia kolejna opcję RxD, TxD Active
Fnkcja ta wymaga złącza IR podłączonego do złącza IRd na płycie głównej.
IR Function Duplex/Duplex Select
Dostępne opcje (możliwe): Full-Duplex, Half-Duplex
Funkcja ta jest związana z pracą czujnika podczerwieni i zwykle znajduje się pod opcją Onboard Serial Port 2. Umożliwia ona określenie trybu transmisji portu IR. Wybranie ustawienia Full-Duplex umożliwi jednoczesną transmisję dwukierunkową, podobną jak w przypadku rozmowy telefonicznej (nadawanie i odbiór). Z kolei Half-Duplex umożliwia transmisję w jednym kierunku, a nadawanie realizowane jest po zakończeniu odbioru. Tak więc tryb Full-Duplex jest szybszy i znacznie bardziej pożądany. Należy jednak przeczytać instrukcję urządzenia peryferyjnego IR, aby ustalić czy tryb Full-Duplex jest przez nie obsługiwany. Funkcja jest aktywna, gdy zostanie włączona poprzednia - UART 2 Mode i wybrany tryb pracy IrDA.
RxD, TxD Active
Dostępne opcje: High, Low lub Hi-Hi/Hi-Lo/Lo-Hi/Lo-Lo
Funkcja ta odpowiada za dopasowanie sygnałów transmisji przez port podczerwieni (ustawienie biegunowości transmisji IR). Prawidłowe ustawienie wymaga sprawdzenia w dokumentacji urządzenia peryferyjnego IR jaka jest właściwa biegunowość. Możliwe parametry oznaczają:
Hi - High Speed (duża szybkość)
Lo - Low Speed (mała szybkość)
Funkcja jest dostępna tylko wtedy, gdy zostanie włączona opcja UART 2 Mode i wybrany tryb pracy IrDA oraz ASKIR.
Onboard Parallel Port
Dostępne wartości: 3BCh/IRQ7, 278h/IRQ5, 378h/IRQ7, Disabled
Funkcja ta umożliwia wybranie adresu I/O i przerwania IRQ portu równoległego. Domyślny adres 378h i IRQ7 powinny działać poprawnie, i dlatego warto pozostać przy ustawieniach domyślnych. Wybieraj alternatywny adres I/O i IRQ tylko wtedy, gdy masz problemy z konfiguracją portu równoległego. Jeżeli nie używasz drukarki lub skanera, które współpracują z portem równoległym - wyłącz tę funkcję zaoszczędzając istotne przerwanie IRQ.
Parallel Port Mode/Onboard Parellel Mode
Dostępne opcje: ECP, EPP, ECP+EPP, SPP (Normal)
Funkcja określa tryb pracy portu równoległego i oferuje cztery opcje. Wartością domyślną jest Normal (SPP), która powinna działać z wszystkimi urządzeniami podłączonymi do portu równoległego, ale bardzo wolno (czytaj dalej bo to nie do końca prawda). Dostępne są dwa szybsze dwukierunkowe tryby, a mianowicie ECP (Extended Capabilities Port) i EPP (Enhanced Parallel Port). ECP używa protokołu DMA aby uzyskać transfer danych o szybkości do 2.5Mbita/s i zapewnia symetryczną komunikację dwukierunkową. Z drugiej strony EPP używa istniejących sygnałów portu równoległego aby zapewnić asymetryczną komunikację dwukierunkową.
Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na swoje kolejki FIFO i używane kanały DMA, ECP jest dobre do transferów dużych partii danych (zwykle w przypadku skanerów i drukarek). Z drugiej strony EPP jest lepsze w przypadku połączeń, które często zmieniają kierunek (np. napędy CD-ROM podłączone do portów równoległych).
Tym, którzy nie wiedzą jaki tryb wybrać, ale przynajmniej wiedzą, że ich urządzenie podłączane do portu równoległego obsługuje transfery dwukierunkowe, BIOS oferuje tryb ECP+EPP. Jeśli wybierzesz ten tryb, urządzenie na porcie równoległym będzie w stanie używać jednego z tych trybów. To rozwiązanie należy jednak traktować jako ostateczność, ponieważ wówczas niepotrzebnie wiążemy IRQ z niczym, a poza tym BIOS może nie wybrać najlepszego trybu portu równoległego dla urządzenia.
Z drugiej strony transmisja dwukierunkowa i tryb ECC+EPP jest bezwzględnie wymagany przez nowoczesne drukarki lub skanery, które nie tylko odbierają dane z komputera, ale również potrafią informować go o braku tuszu lub papieru. Tryb ECC+EPP zapewnia jednocześnie przyspieszenie pracy nawet do 15%. Jeśli to możliwe, ustaw zatem port równoległy na taki tryb transferu, który najlepiej odpowiada podłączonemu do niego urządzeniu.


Jak widzisz porty wlaczane lub wylaczane sa w biosie to raz
po drugie domyslnie np irda jest wylaczona
Skad masz pewnosc ze po resecie biosa sie wlaczy?!

Porty

Za pośrednictwem portów dane trafiają do urządzeń peryferyjnych takich, jak klawiatura, monitor, drukarka, skaner i modem. Niewłaściwie skonfigurowane mogą zmniejszać wydajność transmisji danych. Dlatego zadbaj o poprawny dobór opcji w menu Integrated Peripherals lub Chipset Features.

41. Serial Port 1/2

Zadanie Wyłączają porty szeregowe.
Zalecane ustawienie Disabled

Obecnie rzadko spotyka się podzespoły podłączane do portu szeregowego. Jeśli nie masz urządzeń tego typu, wyłącz porty, aby zwolnić przerwania (IRQ 4 w porcie COM 1 i IRQ 3 w COM 2). Gdy będą potrzebne, przydziel ponownie te same adresy (3FG dla COM 1 i 2FG dla COM 2).

42. UART Mode

Zadanie Wyłącza transmisję podczerwoną.
Zalecane ustawienie Disabled

To pole pojawia się zazwyczaj po uaktywnieniu portu COM 2 (patrz punkt 41). Jeśli chcesz korzystać z transmisji podczerwonej, ustaw tu prędkość transmisji (sprawdź w instrukcji). Jeżeli chcesz używać interfejsu COM 2 do transmisji szeregowej, wybierz opcję Disabled. W niektórych BIOS-ach pole to nosi nazwę UART2, w innych transmisji podczerwonej jest przydzielony oddzielny parametr.

43. Parallel Port

Zadanie Wyłącza port równoległy.
Zalecane ustawienie Disabled

Już od trzech lat większość drukarek podłącza się przez port USB. Jeśli masz taki model, wyłącz port równoległy (opcja Disabled). W przeciwnym razie wybierz Auto i ustaw tryb transmisji w podmenu Port Mode.

Do wyboru jest EPP (ok. 3 MB/s), ECP (uzyskuje podobną wydajność, lecz zajmuje przerwanie) i SPP (120 KB/s). Alternatywna nazwa parametru to Onboard Parallel Port.

Klawiatura

Większość klawiatur podłącza się do gniazda PS/2, które BIOS wykrywa automatycznie. Tylko modele USB wymagają skonfigurowania (menu Integrated Peripherals).

44. USB Keyboard Support

Zadanie Uaktywnia klawiaturę USB.
Zalecane ustawienie Enabled

Chcąc korzystać z klawiatury USB, musisz ustawić opcję Enabled w polu USB-Controller lub w powyższym.

USB

USB (Universal Serial Bus) stał się popularnym interfejsem do podłączania urządzeń peryferyjnych. Ustawienia USB znajdziesz w menu Integrated Peripherals lub Advanced.

45. OnChip USB Controller

Zadanie Włącza porty USB.
Zalecane ustawienie Enabled

Ustaw opcję Enabled, aby korzystać ze sprzętu USB. W przeciwnym razie po podłączeniu urządzenie nie zostanie wykryte i obarczysz winą przypuszczalnie kabel, sterownik lub sam sprzęt. Alternatywna nazwa parametru to USB Controller.

46. USB Legacy Support



Jeżeli chcesz korzystać z klawiatury i myszy USB w DOS-ie, musisz ustawić opcję Enabledw stosownym polu (punkt 46).
Zadanie Włącza porty USB w DOS-ie.
Zalecane ustawienie Enabled

Jeśli podłączyłeś do peceta mysz lub klawiaturę USB, ustaw opcję Enabled, aby korzystać z nich w DOS-ie (i w BIOS-ie). Alternatywna nazwa parametru to Legacy USB Support.

47. USB Mouse/Storage Support

Zadanie Włącza porty USB w DOS-ie.
Zalecane ustawienie Enabled

Wybierz opcję Enabled, aby mieć dostęp do myszy i dysków USB również w środowisku DOS. Korzystając wyłącznie z Windows, możesz ustawić opcję Disabled.


wstecz

Ciekawe ja beda wylaczone to jak mu urzadzenia zew beda dzialac

Wiec po resecie zalecam kontrole ustawien biosa i tylko tyle

weź do ręki książeczkę od płyty i powertuj (ewentualnie oszukaj na samej płycie napisu "Clear CMOS"). Jak znajdziesz narysowaną mapkę z odnośniami w stylu : JP01 to poszukaj po opisach gdzie masz "Clear CMOS". Jak znajdziesz to na płycie musisz tą zworkę na chwilę (5 sekund) przełożyć obok i wcisnąć spowrotem gdzie była. BIOS zresetowany do ustawień fabrycznych


To jest inny sposob na reset biosa
Awatar użytkownika
surtoip
~user
 
Posty: 288
Dołączenie: 06 Lut 2005, 20:21
Pochwały: 16



Postprzez MUTOPOMPKA 18 Cze 2005, 16:12

surtoip napisał(a):No to poraz 2 zaczynamy dzis polemike wiec radze przeczytac

A ja radzę jeszcze inny sposób....

Uniwersalne hasełka na biosy.... Sam kiedyś podawałem na forum więc można poszukać tu, lub na google.pl
Ubuntu user (Lucid - 10.04)
Awatar użytkownika
MUTOPOMPKA
^zasłużony
 
Posty: 9184
Dołączenie: 17 Lis 2004, 21:38
Miejscowość: Głogów
Pochwały: 787



Postprzez ruff22 20 Cze 2005, 04:05

Po pierwsze BIOSU się nie kasuje bo komputer nigdy się nie uruchomi (to dla niedouczonych).
Druga sprawa to taka ,że w laptopie nieda się tak łatwo usunąć hasła i samo wyjęcie baterii nic nie da , gdyż hasło zapisane jest na sztywno w pamięci flash.Proponuję poszukać na stronach , na przykład w toschibach hasło ściaga się specjalnym kluczem na port lpt.
ruff22
~user
 
Posty: 2
Dołączenie: 20 Cze 2005, 04:01




Powróć do Programy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 36 gości