• Ogłoszenie:

Hp dv6-3030ew - test/recenzja/opinia

Testy podzespołów komputerowych

Hp dv6-3030ew - test/recenzja/opinia

Postprzez Robert 28 Gru 2010, 22:17

reklama
Image

Witam

HP ,którego dziś testuję należy do najnowszej serii dv6. Wraz z lapkiem w zestawie był zasilacz, zestaw instrukcji, bateria, karta gwarancyjna.

Zacznijmy od specyfikacji:
Kod: Zaznacz wszystko
Procesor: Intel Core i3-350m 2.26 GHz 3mb cashe
Chipset: Intel HM55
Ram: 3GB DDR3 1333hz
Karta Graficzna: ATI Mobility Radeon HD 5650 - 1024 MB, rdzeń: 550 MHz, pamięć: 800 MHz, dodatkowo Intel GMA HD (dobra na zasilanie bateryjne)
Ekran: 15.6” , podświetlanie LED, 1366x768, błyszcząca
Dysk: 500gb, HTS725050A9A364, 7200rpm, 16mb cashe
Napęd DVD: HP DVDRAM GT30L
Czytnik kart: xD, SD, MS-PRO, MMC, MS
WiFi : Atheros b/g/n
Złącza: 4xUSB, 1x eSata, D-SUB, HDMI, Ethernet(RJ45), Słuchawkowe i Mikrofonowe
Windows: 7 Home Premium 64bit
Wymiary: 378x245x35,7mm
Waga: 2.88kg
Bateria: 5000Mah
Kamerka: 0.3mpx

Jest to w miarę typowa specyfikacja w tym segmencie laptopów na dzień dzisiejszy.
Dorzucam jeszcze screen z CPU-Z i GPU-Z:
Image Image Image


Obudowa
Wykonana z aluminium i plastiku. Nie jest to 1 element, lecz kilka ale bardzo dobrze spasowanych. Plastikowy jest spód, obwódka ekranu, pokrywa napędu, klawiatura, touchpad i logo na klapie. Reszta jest wyłożona grawerowanym laserowo aluminium. Lapek przypomina dość mocno MacBooka – aluminium, klawiatura, zaokrąglone kształty, lecz do poziomu produktu Apple trochę mu brakuje.

Image ImageImage Image Image Image Image

Co najważniejsze konstrukcja jest sztywna i nie podatna na palcowanie z wyjątkiem błyszczącej ramki ekranu.

Image Image

Rozmieszczenie złącz jest dość dobre, ale nie idealne:

ImageImage
Z przodu i z tyłu brak złącz
Image
Na lewym boku: D-Sub,LAN, HDMI,eSata z USB, USB, złącza 3.5mm, czytnik kart
Image
Na prawym boku: zasilanie, naped, USB x2, blokada Kensingtona



Klawiatura i Touchpad
Klawiatura z dużymi, zaokrąglonymi klawiszami z odstępami (coś podobnego do MacBooka) umieszczona jest w zagłębieniu. Brak bloku numerycznego. Przyciski mają mały skok, chodzą cicho ,a ich powierzchnia jest całkiem płaska. Niestety aby skorzystać z klawiszy F1-F12 trzeba wcisnąć Fn. Po lewej stronie wylądowały klawisze multimedialne i szczerze mówiąc trochę tam przeszkadzają. Często się zdarza wcisnąć kalkulator zamiast Ctrl.
Image

Touchpad jest sporej wielkości, ma obsługę multitouch. Przyciski są wkomponowane w płytkę i działają dobrze. Dzięki wielkości gładzika posługiwanie się nim jest znacznie wygodniejsze w porównaniu do mniejszych wielkościowo wersji. Szkoda ,że nie zamontowano na nim paska do przewijania stron(coś na kształt rolki w myszce).
Obok gładzika wylądował także czytnik linii papilarnych. Jedyne co mogę o nim powiedzieć to ,że działa, a podczas logowania gdziekolwiek pojawia się ikonka obok, że można logowanie zastąpić przez zeskanowanie linii papilarnych. Dla niektórych może być to przydatna rzecz, dla mnie na razie jest to zbędny bajer.


Obraz
W moim odczuciu matryca odwzorowuje dobrze kolory, podświetlanie jest w miarę równomierne, rozdzielczość nie jest może jakaś wielka, ale do normalnego użytku i rozgrywki na pewno wystarczy.
Sam ekran odchyla się maksymalnie do 135*. Kąty widzenia są zadowalające zważywszy na to ,że na ekran patrzy się zazwyczaj na wprost.

Image
Oczywiście na ekranie nie ma takich pasów jakie widać na zdjęciu(wina zdjęcia)


Hałas i wydzielane ciepło
Niestety laptop do super chłodnych nie należy, po odpaleniu bardziej obciążającej procesor aplikacji wiatrak jest wyraźnie słychać, lecz nie jest źle w porównaniu do innych laptopów z ,którymi miałem do czynienia. Wydzielane ciepło mocno czuć na lewej stronie obudowy w okolicach kratki wentylatora i części klawiatury, wszystko dzięki dobrze przewodzącemu ciepło aluminium. Procesor wg Everesta osiąga temperaturę do 50*C w spoczynku i do 70*C w stresie.
Image Image


Dźwięk
Dwa głośniki wbudowane we frontowej ściance laptopa grają głośno i czysto. Zdecydowanie brak niskich tonów, ale przecież to urządzenie mobilne więc nie można wymagać dźwięku na poziomie systemu głośnikowego 2.1 .


Bateria
Producent zastosował tutaj akumulator o pojemności 5000Mah co w połączeniu ze zintegrowaną grafiką Intela potrafi dać nawet 2h 30 minut działania bez zasilania zewnętrznego podczas przeglądania Internetu via WiFi. Oczywiście przeglądanie wszelakich stronek z reklamami we flashu itd. czyli tak jak na co dzień na zasilaczu.


Codzienne użytkowanie
Używanie tego HP’ka na co dzień jest wygodne, do klawiatury trzeba się przyzwyczaić lecz ogólnie działa on szybko i płynnie. Procesor nie jest górnych lotów ale do Internetu, filmów, muzyki, pracy w edytorach tekstowych i czasem jakiś grach mniej lub bardziej wymagających sprawdza się. Ciekawym rozwiązaniem jest zintegrowany układ graficzny Intela, po odłączeniu zasilania możemy przełączyć z Radka 5650 na integrę, a co za tym idzie uzyskujemy mniejszą konsumpcję energii i dłuższą pracę na baterii. Filmy w Full HD nie są problemem, działają płynnie, nie ma tutaj do czego się przyczepić. Dysk dzięki normalnej prędkości obrotowej(7200rpm) jest całkiem wydajny.

Oto wyniki(HD Tune, Super Pi, Cinebench):

Image Image Image Image


Wydajność w grach

Image

Ustawienia Heaven Benchmark:
Tryb 1 – Directx 11; Shaders: High; Tesselation: Normal; Anisotropy: 4; Anti-aliasing: 2x; 1366x768
Tryb 2 – Directx 11; Shaders: Medium; Tesselation: Moderate; Anisotropy: 2; Anti-aliasing: off; 1366x768
Tryb 3 – Directx 9; Shaders: Medium; Anisotropy: 2; Anti-aliasing: off; 1366x768

Ustawienia Gier: Dirt2_1 Dirt2_2 , Black Ops , Assassin’s Creed II

Dirt 1 nie odpalił gdyż nie wspiera on system Windows 7 – taka informacja widnieje na Steamie, jak go kupowałem myślałem o graniu w niego na Windows Vista/XP.
Dlaczego wybrałem te gry: są to oryginalne kopie zakupione w wersji pudełkowej bądź na Steamie, mają pobrane wszystkie oryginalne łatki i update’y.


Krótki komentarz:
Co do samych wyników jestem pozytywnie zaskoczony, nigdy nie sądziłem ,że na laptopie tej klasy mógłbym pograć w dość nowe gry na wysokich ustawieniach. Rozgrywka jest płynna, czasem zdarzą się drobniejsze przycięcia w bardziej dynamicznych scenach lecz trwają one naprawdę krótko. Jak na wykresie możemy zobaczyć gry osiągają wysoki FPS maxymalny, lecz jest to naprawdę chwilowe wystrzelenie w górę, a gry przeważnie oscylują w granicach średniej (avg) ilości klatek na sekundę. Pomiary FRAPsem wykonywałem kilkakrotnie przez 10 bądź 2 minuty rozgrywki aby wyniki były wiarygodne, w większości średni FPS się zgadzał, a minimalny i maxymalny FPS różniły się 2-5 klatek na sekundę. Wartości poszczególnych pomiarów uśredniłem i na ich podstawie wykonałem wykres.


Słowo na koniec
HP dv6-3030ew to średniej klasy laptop z typową konfiguracją, lecz wykonany naprawdę świetnie. Samo patrzenie na niego cieszy oko lecz nie dajmy się zwieść pozorom. Nie jest to demon szybkości lecz do codziennej pracy się nadaje, ba można nawet na nim pograć na dobrych detalach i to nie w byle jakie tytuły. Notebooki z serii dv6 od HP lubiły się psuć, jak na razie z testowanym egzemplarzem nie było problemów i mam nadzieję ,że tak pozostanie.

Zalety:
- wykonanie
- jakość użytych materiałów
- duży touchpad
- 2 niezależne układy graficzne
- wejście eSata
- duże klawisze
- całkiem dobre głośniki jak na laptopowe realia
- wymiary
- Windows 7 64bitowy w zestawie

Wady:
- głośna praca pod obciążeniem
- spore nagrzewanie się pod obciążeniem
- rozmieszczenie przycisków multimedialnych m.in. kalkulatora
- umieszczenie gniazda zasilania i używania sprzętu na zasilaniu może przeszkadzać przy używaniu zewnętrznej myszki
- błyszcząca matryca odbijająca światło (standard wśród nowych laptopów)
- brak klawiatury numerycznej
- klawisze F1-F12 dostępne po wcześniejszym naciśnięciu Fn

Czy sprzęt jest godny rekomendacji? Tego nie mogę jednoznacznie stwierdzić gdyż zależne jest od wymagań użytkownika docelowego. Do mnie produkt HP przemawia i to dość mocno za sprawą konfiguracji i jakości wykonania.

Tekst został napisany przeze mnie dla Forum.Programosy.pl, zakazuje jego kopiowania. Zdjęcia wykonane zostały własnoręcznie i nie życzę sobie używania ich w innych testach czy recenzjach bez mojej zgody. Pozwalam na rozprzestrzenianie testu poprzez link do forum.

Pochwały przyznane za posta: 5
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron