• Ogłoszenie:

Dopasowanie i dodanie ścieżki audio z dvd do *.mkv

Poradniki związane z obróbką audio i video, konwersja filmów i ścieżki dźwiękowej.

Dopasowanie i dodanie ścieżki audio z dvd do *.mkv

Postprzez Robert 09 Lip 2008, 19:28

reklama
Obróbka i dodawanie ścieżki audio do filmu w formacie *.MKV


Witam, poradnik napisałem z myślą o filmach wysokiej rozdzielczości (HD) i będzie składał się z 3 części. Większość z nich jest w języku angielskim i w formacie *.mkv. W tym poradniku dowiesz się
co zrobić by do takiego filmu dopasować i włożyć np. Polską ścieżkę dźwiękową. Oczywiście sposób powinien działać nie tylko na filmach HD, ale i zwykłych angielskich dvd-ripach.

Potrzebne programy:
koder do dvd lub płyta z filmem w formacie dvd
DGIndex - mirror1 - mirror2 - mirror3
BeSeeet - mirror1 - mirror2 - mirror3
MKVToolnix (mkvmerge GUI)
MediaInfo
Wszystkie programy w 1 paczce - mirror1 - mirror2 - mirror3

1.
Wyjmowanie ścieżki audio z DVD.

Na początku potrzebny nam będzie program DGIndex.
Po odpaleniu programu ukaże nam się takie okno:

Image

Następnie przechodzimy do File -> open. Wchodzimy do folderu gdzie mamy nasz film zakodowany w DVD i przechodzimy do VIDEO_TS. Ustawiamy widok w oknie na szczegółowy
i wybieramy pliki ważące około 0.9GB i jeden po nich i klikamy otwórz. Dla przykładu:

Image

Ukaże nam się okno z listą plików, jeśli chcemy jeszcze jakiś dodać klikamy ADD i go wybieramy. Jeśli chcemy usunąć, zaznaczamy konkretny i klikamy Del.
Kiedy wszystko jest już zrobione dajemy OK. Następnie przechodzimy do File -> Save Project i wybieramy gdzie nasza ścieżka ma być zapisana i jej nazwę, następnie klikamy zapisz.
Podczas gdy nasze audio jest wyciągane i zapisywane my zwracamy uwagę na jedną rzecz przedstawioną na poniższym screenie.

Image

Zapisujemy sobie te dane lub zapamiętujemy bo będą nam potrzebne w późniejszej obróbce.

2.
Obróbka ścieżki audio.

W tej części potrzebny nam będzie program BeSeet Gui.
Po włączeniu go ukaże nam się takie okno:

Image

1 - lokalizacja ścieżki dźwiękowej do przerobienia na dysku
2 - lokalizacja gdzie ma być zapisana ścieżka po przerobieniu
3 - zmiana ilości klatek

*Jeśli występuje problem, że w programie nie wyświetlane jest nic poniżej niebieskiego okna to kliknij Batch Mode ,a następnie Close.


Obok napisu Input klikamy w ikonkę folderu i ukazuje nam się następujące okno:

Image

Klikamy na VOB/AC3/LST i w prawym górnym okienku wybieramy ścieżkę do przerobienia i klikamy na nią 2 razy, czynność tą powtarzamy tyle ,że po kliknięciu zamiast VOB/AC3/LST to w Ac3.
Teraz sprawdzamy w programie Media Info ile klatek na sekundę (FPS) ma nasz film w *.mkv (jest to zazwyczaj 23.976).Analogicznie sprawdzamy też fps filmu w DVD (zazwyczaj 25fps).
Na obrazku poniżej patrzymy skąd to odczytać:

Image

Jeżeli znamy fps to w punkcie 3 zaznaczamy modyfikację. U mnie DVD ma 25fps, a mkv 23,976 więc wybieram Pal->NTSC (25 -> 23.976).

Teraz przechodzimy do zakładki AZID1 (4)

Image

Teraz przydadzą nam się dane z programu DGIndex które mieliśmy zapisać. U mnie było DD 2/0 192 - bierzemy pod uwagę pierwsze 2 cyfry i wybieramy takie same w okienku zaznaczonym na czerwono.
Stereo jest tylko dla 2/0. Jeśli mamy 2/1 bądź 5/1 to odznaczamy stereo. Dla dźwięku 5/1 ustawiamy parametr 3/2. I to koniec naszej pracy w tej zakładce.

Wybieramy zakładkę AC3/OGG/PCM

Image

Teraz przyda nam się następna dana z DGIndexu. DD 2/0 192 - ostatnia liczba oznacza bitrate i taki jaki jest wybieramy w oknie zaznaczonym na czerwono(1).

w Endians (2) wybieramy albo Motorole albo Intel, jest to bez różnicy. Jeśli mamy już wszystko zrobione klikamy AC3 to Ac3 (3). Pojawi nam się takie okno:

Image

Czekamy cierpliwie aż wszystko się zrobi i program zwróci plik tekstowy w notatniku, i wtedy kończymy naszą prace w programie BeSweet.

3.
Zamiana i synchronizacja z obrazem ścieżki audio.

Po zainstalowaniu odpalamy program MKVMerge

Image

Na początku ustawiamy się w zakładce Input (1), a następnie dodajemy film w *.mkv (2), a zaraz po nim naszą przerobioną ścieżkę dźwiękową z programu BeSweet.

Image

Odznaczamy oryginalną ścieżkę dźwiękową filmu ( u mnie zaznaczona na czerwono), potem w oknie na samym dole ustawiamy gdzie film z drugą ścieżką ma być zapisany (nie można nadpisywać), i dajemy START Muxing.
Pojawi nam się okno, po złączeniu wszystkiego będziemy mogli wcisnąć ok. Teraz nie zamykamy programu, otwieramy nasz film z nowym audio i szukamy przesunięcia.
Jeśli już je znajdziemy to przechodzimy do zakładki Format Specific options.

Image

Musimy mieć zaznaczoną (niebieskie podświetlenie) nową ścieżkę dźwiękową. Interesuje nas Delay (in ms). Tam wpisujemy wartość o ile chcemy przesunąć ścieżkę. Z "+" jeśli dźwięk jest za wcześnie lub z "-" kiedy jest za późno.
Tym razem dajemy programowi nadpisać nasz film czyli nie zmieniamy Output filename, tylko od razu dajemy start muxing.

Jeśli dźwięk nadal będzie źle dopasowany to czynność powtarzamy aż do zadowalających efektów.
*Niektóre ścieżki audio i filmy pomimo dobrego przerobienia nie pasują do siebie, mam takich filmów 3 i narazie nie znalazłem rozwiązania.

Jeśli uzyskaliśmy zadowalający efekt na pewno film w mkv będzie nam oglądać dużo przyjemniej.
Pozdrawiam
Robert
Zakaz kopiowania bez zgody autora.
Poradnik został napisany dzięki wiedzy zdobytej na forum Heaventracker.org, Googlach i userowi Łuk@sz. Screeny i opis wykonane przeze mnie dla FORUM.PROGAMOSY.PL.

Pochwały przyznane za posta: 2
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Re: dopasowanie i dodanie ścieżki audio z dvd do *.mkv

Postprzez Didek 05 Kwi 2009, 14:10

'' *Niektóre ścieżki audio i filmy pomimo dobrego przerobienia nie pasują do siebie, mam takich filmów 3 i narazie nie znalazłem rozwiązania. ''

Miałem taki sam problem, ale pokombinowałem troche w mkvToolnix i rozwiązałem go :). Więc tak:

Ładujemy ścieżkę audio i video do programu mkvToolnix i zaznaczamy ścieżkę VIDEO (a nie audio) i przechodzimy na zakłądkę ''Format Specific options'' i wpisujemy liczbę (ms) tyle ile nam pasuje, jeśli w dźwięku byłoby to -125 ms to w Video musi to być 125 ms (bez minusa).. wszystko jest na screenie, pozdrawiam :)

Screen: http://www.wrzuta.pl/obraz/vJprHdSO8C/screen

PS: screen niedawno zuploadowany, moze byc niedostepny dziś, ale jutro napewno już bedzie :)
Didek
~user
 
Posty: 1
Dołączenie: 05 Kwi 2009, 13:35



Dopasowanie i dodanie ścieżki audio z dvd do *.mkv

Postprzez Robert 10 Cze 2009, 19:10

Didek,
ale co to zmienia?
Przecież opisałem ,że trzeba zsynchronizować , a czy przesuniemy audio czy video to nie ma znaczenia:
Robert napisał(a):Interesuje nas Delay (in ms). Tam wpisujemy wartość o ile chcemy przesunąć ścieżkę. Z "+" jeśli dźwięk jest za wcześnie lub z "-" kiedy jest za późno.



Didek napisał(a):'' *Niektóre ścieżki audio i filmy pomimo dobrego przerobienia nie pasują do siebie, mam takich filmów 3 i narazie nie znalazłem rozwiązania. ''


tutaj chodziło mi o sceny różniące DVD i wersje HD.
Niestety trzeba ciać, przesuwać i składać ręcznie lub poszukać jakiejś wersji ze scenami takimi samymi jak w HD.
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Dopasowanie i dodanie ścieżki audio z dvd do *.mkv

Postprzez Robert 12 Gru 2009, 22:57

UPDATE
Jest jeszcze jeden sposób na dopasowanie, ale tylko jeśli ma się film np w AVI z dźwiękiem AC3.
Sposób ten zastępuje punkt 1. z głównego poradnika.

Potrzebne programy: Mkvextractgui (do pobrania w googlach-zawartość wklejamy do folderu z MKVToolNix)

1. Wyciągamy ścieżkę
a)
Otwieramy MKVmerge, ładujemy nasz film z dźwiękiem ac3(mkvmerge obsługuje aviki)
Odznaczamy obraz, zostawiamy sam dźwięk:
Image
Wybieramy miejsce gdzie chcemy zapisać nasz dźwięk i go zapisujemy(Start muxing). Możemy zamknąć MkvMerge
b)
Otwieramy MKVextractGui, a w nim naszą ścieżkę ,którą przed chwilą zapisaliśmy.
Czekamy chwile po załadowaniu naszej ścieżki.
Image
i teraz
1- zaznaczamy naszą ścieżynkę,
2 - wybieramy miejsce do zapisu
3 - dajemy Extract i mamy już wyciągniętą ścieżke audio.

Łatwe proste i przyjemne, pliczek mka/mkv powstały po zapisie ścieżki w mkvmerge możemy już usunąć.

Audio wyciągnięte, jeśli chcesz dopasować je i dołączyć do MKV postępujesz od punktu
Robert napisał(a):2.
Obróbka ścieżki audio.

w głównym poradniku do końca.
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352




Powróć do Obróbka audio i video

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości