• Ogłoszenie:

Brother dcp-375cw |urządzenie wielofunkcyjne| test recenzja

Testy podzespołów komputerowych

Brother dcp-375cw |urządzenie wielofunkcyjne| test recenzja

Postprzez RufuS* 14 Mar 2010, 16:44

reklama
Brother DCP-375CW to urządzenie wielofunkcyjne przeznaczone głównie do użytku domowego. Od swoich poprzednich modeli różni się w zasadzie tylko obsługą WiFi, o czym informuje nas literka W. Atrakcyjna cena (350zł), duża funkcjonalność oraz tanie zamienniki to największe zalety urządzeń firmy Brother. Sprawdźmy jak to wszystko ma się w praktyce. Dodam, że testuję jedynie wydruk czarny oraz kolorowy. Żadne zdjęcia itd.


Spis treści:


    1. Dane techniczne.
    2. Wygląd i ergonomia pracy.
    3. Czas i jakość wydruków.
    4. Skaner.
    5. Kopiarka.
    6. Menu i oprogramowanie.
    7. Serwis.
    8. Podsumowanie.




1. Dane techniczne:


Zacznijmy od specyfikacji jaką podaję producent.


Praca w sieci przewodowej i bezprzewodowej oraz wysoka prędkość druku: DCP-375CW wielofunkcyjne urządzenie atramentowe pozwala drukować, kopiować i skanować przy pomocy jednego urządzenia.

DCP-375CW umożliwia szybki wydruk 33 str./min. oraz 27 str./min., podczas gdy rozdzielczość druku do 6.000 dpi oraz rozmiar kropli tuszu 1,5 pl pozwala na wydruk w wysokiej jakości.

DCP-375CW pozwala na bezpośrednie drukowanie z, lub skanowanie do czytnika kart pamięci w formacie PDF, bez potrzeby włączania komputera. Skanuj i kopiuj dokumenty przy pomocy funkcjonalnego skanera.

DCP-375CW spełnia wymogi ENERGY STAR i der Blaue Engel, oparte na niskim poborze energii, niewielkim poziomie hałasu i możliwości poddania recyklingowi.

@ceneo.pl


Dane Techniczne:

Podstawowe funkcje urządzenia:
• Drukarka
• Kopiarka
• Skaner

Technologia druku atramentowa
Maks. rozmiar nośnika A4
Maksymalna szybkość druku (mono) 33 str./min.
Druk w kolorze Tak
Maksymalna szybkość druku (kolor) 27 str./min.
Zainstalowana pamięć 32 MB
Maksymalna wielkość pamięci 32 MB
Rozdzielczość w poziomie (mono) 6000 dpi
Rozdzielczość w pionie (mono) 1200 dpi
Rozdzielczość w poziomie (kolor) 6000 dpi
Rozdzielczość w pionie (kolor) 1200 dpi
Gramatura papieru 64-220 g/m2
Pojemność podajnika papieru 100 szt.
Pojemność tacy odbiorczej 50 szt.

Obsługiwane nośniki :
• papier A4
• papier A5
• papier A6
• koperty
• karty
• pocztówki
• Karta indeksowa
• Papier 10x15

Obsługiwane systemy operacyjne :
• Microsoft Windows 2000
• Microsoft Windows XP
• Microsoft Windows Vista
• MAC OS Xv10.2.4 lub nowsza

Typ skanera kolorowy
Optyczna rozdzielczość skanowania 1200 x 2400 dpi
Maksymalna rozdzielczość skanowania interpolowana - 19200 dpi

Złącze zewnętrzne :
• 1x USB 2.0
• 1 x RJ45 (karta sieciowa 10/100)
• Bezprzewodowa sieć Ethernet 802.11b/g (WiFi)

Zainstalowane opcje :
• Podajnik na 100 arkuszy
• Tacka odbiorcza na 50 arkuszy
• czytnik kart pamięci

Szerokość 390 mm
Głębokość 365 mm
Wysokość 150 mm
Masa netto 7,1 kg
Gwarancja: 24 + 12 miesięcy



2. Wygląd i ergonomia pracy:


Jak już pisałem wyżej, 375CW nie różni się znacząco wyglądem od pozostałych modeli z serii DCP-1xx i DCP-3xx. Piękny czarny kolor sprawia, że drukarka prezentuje się naprawdę bogato. Jednak jakość plastiku pozostawia wiele do życzenia. Wkładając tackę z papierem ma się wrażenie, że w środku zaraz wszystko po pęka. Przyciski również mogłyby być bardziej dopracowane, zdarza się że 'zahaczą' o frontowy panel. Monochromatyczny, jednoliniowy wyświetlacz jest czytelny, nie mam do niego zastrzeżeń.

Image Image Image Image Image Image Image


Jeśli chodzi o głośność pracy, to jest bardzo dobrze. Nie trzęsie stołem, działa podobnie do innych urządzeń.
http://vimeo.com/10152238

Jeżeli mamy podłączony sprzęt do listy zasilającej, to w momencie jej włączenia, drukarka przechodzi w stan oczekiwania. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest podłączenie drukarki bezpośrednio do gniazdka. Wówczas włączamy ją kiedy chcemy, nie musi ciągle czuwać...

Tusze - jeżeli jeden z pojemników jest pusty, wówczas nie można nic drukować. Rozwiązaniem jest wymiana tuszu, bądź oszukanie miernika poprzez zaklejenie go taśmą nieprzeźroczystą.


3. Czas i jakość wydruków:


Do testów użyłem oryginalnego tuszu oraz papieru o gramaturze 80. Poniżej czasy wydruków strony A4 i skany jakości. W rzeczywistości wydruk jest lepszy, skaner + up.programosy trochę pogarszają jakość. Możecie jednak zobaczyć różnice w profilach drukowania. Podane przeze mnie czasy mierzone są od momentu kliknięcia na komputerze 'OK'. Transfer pliku przez wifi jest niemal błyskawiczny (ok 3-4 sekund). Dodam że drukarka znajduje się w odległości około 6 metrów od routera, sygnał musi pokonać także jedną, grubą ścianę.

Ogólnie rzecz biorąc jakość druku jest dobra. Jeśli by ją porównać do mojej starej Canon i320, wypada o 15-20% gorzej.

Profil - czas w sekundach:

    wysoki - 39
    normalny - 21
    szybki normalny - 16
    szybki - 12
    normalny (kolor) - 22


Image Image Image Image Image


Warto tutaj jeszcze wspomnieć o jednym poważnym mankamencie - podajnik papieru. Po pierwsze, żeby dołożyć kartek trzeba go całego wyciągnąć. Po drugie potrafi czasem zabrać dwie kartki zamiast jednej. I po trzecie (najgorsze!) 'dźwigienka' łapiąca papier niszczy kartki!
Image

Niektóre są mniej lub bardziej zdefektowane:
Image

I jak tu np. z takich kartek zrobić pracę magisterską...



4. Skaner:


Dla użytkowników domowych w zupełności wystarczy. Czas skanowania strony A4 to 27 sekund. Obsługa menu jest prosta, choć trzeba się trochę naklikać:
    Skanuj :arrow: 'wybieramy typ skanowania' :arrow: OK :arrow: 'wybieramy do czego ma być skanowane (wifi, lan, usb) :arrow: OK :arrow: Start
I tak dla każdej strony. Przydałby się jakiś przycisk skrótu.

Przykładowa strona z podręcznika z matematyki :P Jakość 300x300 dpi.

Image



5. Kopiarka:


Podobnie jak skaner, skopiowanie jednej strony A4 trwa 27 sekund, a to dlatego, że urządzenie zaczyna drukować już w czasie skanowania strony. Proces ten odbywa się równolegle. Do skserowania wystarczy przycisnąć jeden przycisk. Możemy wybrać dowolną liczbę kopii (do 99), zmienić format wyjściowy, układ strony jakość itd.

Zeskanowane ksero:
Image


6. Menu i oprogramowanie:


ControlCenter3 to bardzo wygodne i przejrzyste oprogramowanie. Możemy skonfigurować własne profile skanowania (jakość, folder docelowy, rozszerzenie plików), sprawdzić poziom tuszu, włączyć/wyłączyć autostart itp.

Image
Image

Menu urządzenia, mimo iż jest tylko jednolinijkowe, spisuje się bardzo dobrze. Wszystko jest oczywiście w języku polskim. Możemy skonfigurować domyślne profile kopiowania, sprawdzić stan tuszu, przeprowadzić czyszczenie głowicy, wydruk testowy, skonfigurować LAN i WLAN itp.



7. Serwis:


Na nieszczęście miałem okazję także przetestować serwis Brothera. I to aż dwa razy.
Po pierwszym miesiącu użytkowania drukarki, nagle przestała drukować na czarno. Tusz? Niemożliwe, wydrukowałem ledwo kilkanaście stron. No nic, zrobiłem wydruk testowy, który bodajże na 50 krateczek, pokazywał tylko 5 zamalowanych na czarno. Zapchana głowica? W takim razie robię czyszczenie głowicy, rezultat - 7 krateczek... No to raz jeszcze - 8 krateczek. I tak jeszcze kilka razy, aż w końcu wyczerpałem cały tusz. Maks to około 15 krateczek, czyli tragicznie. Szybki mejl do serwisu - "Proszę wysłać urządzenie". No to zamawiam kuriera UPS, wysyłka na koszt odbiorcy do firmy Blasc. Po 2 tygodniach dostałem informację, że głowica została naprawiona. Dwa dni później miałem sprzęt w domu.

Aaale... po wydrukowaniu sześciu stron, znowu przestała działać! Teraz to się zdrowo wkurzyłem. Piszę pismo do serwisu (odręcznie oczywiście... :x) i żądam wymiany sprzętu na nowy, nie interesują mnie już dalsze naprawy. 2 tygodnie i przyszedł świeżutki Brotherek w nowym pudle. Od października jest dosyć mocno eksploatowany i działa do dziś, bez żadnych problemów.
EDIT - 18 września 2010
Melduję, że nadal działa pięknie ;)


8. Podsumowanie:


Urządzenie Brother DCP-375CW jak najbardziej zadowoli średnio wymagających użytkowników. Nie opisałem tutaj drukowania zdjęć, gdyż jak chce wywołać fotkę, to idę fotografa - innym też to polecam... :p

Plusy:
- łatwość obsługi
- przyzwoita jakość i czas wydruku
- szybko i bezproblemowo działające WiFi
- tanie zamienniki
- wygląd
- mimo wszystko, dobry serwis
- atrakcyjna cena (~350zł)


Minusy:
- tragiczna tacka papieru
- delikatna, plastikowa konstrukcja
- przydałby się przycisk definiujący domyślne skanowanie


Pochwały przyznane za posta: 13
Awatar użytkownika
RufuS*
~user
 
Posty: 1294
Dołączenie: 15 Maj 2005, 14:11
Miejscowość: Rybnik
Pochwały: 102



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość