• Ogłoszenie:

Asus p750 - test recenzja ocena

Testy podzespołów komputerowych

Asus p750 - test recenzja ocena

Postprzez kajtekjr 25 Sie 2009, 11:00

reklama
Na wstępie chciałem napisać, że trochę smuci mnie fakt że nowe subforum świeci pustkami i postanowiłem dać przykład i napisać choć jeden test sprzętu. A że sprzętu mam nie mało w domu to miałem mały problem co wybrać. Wybrałem coś co używam co dziennie po kilka godzin dziennie więc myślę, że posiadam odpowiednią wiedzę na temat tego urządzenia i postaram się ta wiedzą z wami podzielić.

Sprzęt jaki wybrałem to palmphone firmy Asus, model P750.

Image Image Image Image Image

Asus’a zakupiłem w połowie czerwca z drugiej ręki po przez serwis allegro.pl i od tego czasu użytkuje go dość intensywnie ;)

Ale na początek kilka suchych faktów. PDA wyposażone jest w procesor Marvell PXA270M taktowany zegarem 520 MHz, 64 MB pamięci RAM oraz 256 MB pamięci ROM. Wyposażony jest 2.6 calowy ekran dotykowy wyświetlający 65 tysięcy kolorów, który na oryginalnym sofcie Asus’a pracuje w rozdzielczości 320x240 pikseli, choć fizycznie jest to wyświetlacz posiadający 640x480 pikseli. Oczywiście można zmusić go do pracy w w/w rozdzielczości, ale o tym później. Do dyspozycji mamy znany z większości PDA moduł GPS oparty o chip SiRF Star III, WiFi b/g oraz aparat fotograficzny robiący 3 Megapikselowe fotki.

Asus dość bogato wyposażył ten model w akcesoria. W pudełku znajdziemy:

# Palmphone Asus P750
# Baterię SBP-06 1300 mAh
# Ładowarkę sieciową
# Ładowarkę samochodowa
# Uchwyt samochodowy do nawigacji
# Słuchawki ASUS
# Kabura ASUS
# Oryginalny Microsoft ActiveSync 4.5
# Bonus CD v1.0
# Instrukcja szybkiego uruchomienia + inne papierki

Image Image Image Image
Image Image Image

Mój egzemplarz wyposażony był dodatkowo w kartę pamięci Kingston MicroSDHC 4GB, oryginalny program do nawigacji NAVIGO 2 oraz folię poliwęglanową.

Gdy otrzymałem PDA był w nim oryginalny system operacyjny Microsoft’u, czyli Windows Mobile 6.1 Professional spod skrzydeł Asus’a czyli ten wyświetlający obraz w rozdzielczości 320x240 pixeli. Obraz wyświetlany był tragiczny – pikseloza aż kłuła w oczy. Nie wiele myśląc postanowiłem wgrać WM 6.1 Pro w wersji VGA by galapogos01 (więcej o sofcie: tutaj ) i to był strzał w dziesiątkę obraz czysty i czytelny ! :D

Image Image Image

Po zmianie softu i SR pamięć RAM prezentuje się następująco:

# z wyłączonym modułem GSM:

Image

# z włączonym modułem GSM/3G:

Image

Teraz kilka słów o wydajności. W moim odczuciu sprzęt szybki, ale mała ilość wolnej pamięci ram, bo tylko 22-23 MB RAM po SR, dyskwalifikuje ten sprzęt jako urządzenie do Internetu. Mimo, że posiada moduł 3G i przy dobrych wiatrach korzystałem nad naszym Morzem z HSDPA to komunikat Opery „Out of memory. Please close a tab” mógł czasem doprowadzić do szału.

Sprawdźmy jak sprzęt spisze się na syntetycznych benchmark’ach. Na początek SPB Benchmark v1.6 zainstalowany na pamięci wewnętrznej urządzenia, procesor w trybie turbo mode. Test trwał prawie 35 minut a oto jego wyniki:

# z wyłączonym modułem GSM:

Image Image Image

# z włączonym modułem GSM/3G:

Image Image Image

Kolejnym testem był GXMark, który miał być przeprowadzony w 4 trybach procesora, które można przełączać w aplikacji która jest znana wszystkim użytkownikom Asus’ów, czyli aplikacja CPU Mode:

Image

Do testu wykorzystałem GXMark w wersji 1.1f ale niestety aplikacja wyłożyła się na samym początku w trybie Turbo Mode, ujrzałem biały ekran. Pomógł jedynie soft reset. Szkoda.

Kolejny benchmark jaki wpadł mi w ręce po dość długich poszukiwaniach to Vsbenchmark 2007. Zobaczymy czy ta aplikacja również się wyłoży i zawiesi urządzenie czy jednak sprawdzi wydajność Asus’a?
Do testu użyty został Vsbenchmark 2007, który został zainstalowany na pamięci ROM. Tak jak w przypadku poprzedniego testu postanowiłem przeprowadzić testy we wszystkich dostępnych trybach procesora. Tym razem moduł GSM/3G był włączony podczas testów.


# Automatic Mode:

Image Image Image

# Power Saving Mode:

Image Image Image

# Standard Mode:

Image Image Image

# Turbo Mode:

Image Image Image

Pokusiłem się jeszcze o przeprowadzenie tego benchmark’a po podkręceniu procesora. Do tego celu użyłem aplikacji XCPUScalar v3.03, która ze standardowych 520 MHz podkręciła procesor na 640 MHz, a oto wyniki:

Image Image Image


Aplikacje wykorzystane podczas testu:

# SPB Benchmark v1.6
# GXmark v1.1f
# VsBenchmark 2007
# XCPUScalar v3.03

Powyższy tekst napisany w całości przez moją osobę dla forum.programosy.pl.
Rozpowszechnianie możliwe jedynie po przez link do forum.programosy.pl.
Kopiowanie na inne fora i serwisy zabronione.

Pozdrawiam i liczę na uwagi dotyczące w/w tekstu. ;)

Pochwały przyznane za posta: 7
Awatar użytkownika
kajtekjr
~user
 
Posty: 8079
Dołączenie: 06 Paź 2005, 15:39
Miejscowość: Września
Pochwały: 306



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość