• Ogłoszenie:

Asus n52da-ex026v - test/recenzja/opinia

Testy podzespołów komputerowych

Asus n52da-ex026v - test/recenzja/opinia

Postprzez Robert 02 Sty 2011, 14:45

reklama
Image

Asus N52DA-EX026V

Witam, dzisiejszym bohaterem testu będzie Asus N52DA-EX026V. W zestawie do niego był zasilacz, zestaw instrukcji, bateria, pasek do spięcia kabli, karta gwarancyjna.
* Od razu chce powiedzieć ,że mój aparat nie należy do super sprzętu, bez lampy zdjęcia praktycznie nie mają ostrości, a z lampą jest poświata ze światła. Z dwojga złego wybrałem zdjęcia z lampą, mimo poświaty mają ostrość. Najtrudniej było zrobić zdjęcie klapy, dlatego też spośród prawie 20 zdjęć, wybrałem 2 najlepsze z najmniejszą poświatą i najlepszą ostrością.


Zacznijmy od specyfikacji

Kod: Zaznacz wszystko
Procesor:  AMD Phenom II X3 N830 2.1 GHz
Chipset: AMD RS880M
Ram: 4GB DDR3 1333mhz
Grafika: ATI Mobility Radeon HD 5730
Ekran: 15,6” ,podświetlanie LED, 1366x768, błyszczący
Dysk: 640gb WD 5400rpm
Napęd: DVD+/-RW DL
Czytnik kart: SD, MMC, Memory Stick
WiFi: 802.11b/g/n
Złącza: 3x USB, D-Sub, HDMI, słuchawkowe, mikrofonowe, Express Card, LAN, eSata,
Windows: 7 Home Premium 64bit
Wymiary: 384x265x39 mm
Waga: 2.91 kg
Bateria: 4400Mah
Kamerka: 2mpx 

Screeny z GPU-Z i CPU-Z:
Image Image Image


Obudowa
Wykonana w całość z różnych rodzajów plastiku. Pokrywa, obwódka monitora i touchpad z przyciskami jest błyszczący, a reszta utrzymana w macie. Przestrzeń wokoło klawiatury i gładzika została wyłożona naprawdę przyjemnym w dotyku plastikiem, wydaje być się on jak lekko gumowany, w dodatku nie zostają na nim odciski palców. Plastik przykrywający głośniki wyróżnia się srebrnym kolorem i jest to najzwyklejsze tworzywo sztuczne. Przód, boki, tył i spód komputera są też wykonane z najzwyklejszego plastiku. Ciekawym efektem jest podświetlane koło wokół przycisku power i po bokach osłonki głośników. Całość jest dobrze spasowana i wygląda estetycznie. Po odkręceniu pokrywy na spodzie, mamy dostęp do układu chłodzenia, ułatwi to na pewno utrzymanie wiatraków i radiatorów w czystości.

Image Image Image Image Image

Obudowa jest sztywna, a lekkie uginanie się obserwujemy tylko na środku klawiatury i na krawędzi pod logiem Asusa na obwódce ekranu.

Image Image
Na ramce w prawym górnym rogu jest odbicie jakiegoś przedmiotu, a rys widocznych na zdjęciu nie widać bez mocnego źródła światła.

Rozmieszczenie złącz jest średnie, są one trochę poupychane:

Image
Na przedzie tylko czytnik kart.
Image
Na lewym boku: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania, kratka wentylacyjna, D-Sub, LAN, HDMI, Express Card, USB, przełącznik WiFi
Image
Na prawym boku: wejścia 3.5mm, USB, eSata, napęd DVD, USB
Image
Z tyłu brak złącz.


Klawiatura i Touchpad
Klawiatura tego notebooka osadzona jest w lekkim zagłębieniu i niczym wyjątkowym nie zaskakuje. Po prawej stronie jest wydzielony blok numeryczny, a przyciski multimedialne są na osłonce głośników. Klawisze są duże, te kwadratowe mają leciutkie wgłębienie na środku, reszta jest płaska. Litery są czytelne. Jedynym mankamentem są małe strzałki, nie używa się ich komfortowo w stosunku do reszty klawiszy. Przy wprowadzaniu tekstu widoczne jest uginanie się klawiatury, na szczęście w niczym to nie przeszkadza. Klawisze mają niski skok i zarazem chodzą głośno.

Image

Touchpad jest średniej wielkości i posiada obsługę multitouch. Dzięki śliskiej powierzchni obsługuje się go całkiem ok. Pod nim znajduje się belka z dwoma przyciskami. Wciskają się one lekko, ale wydają głośny klik. Brak jest paska do przewijania ekranu, lecz tę funkcję wykonujemy ślizgając 2 palce w górę i w dół, nie zawsze odbywa się to tak płynnie jakbyśmy chcieli.


Obraz
Matryca wyświetla dobrze kolory, posiada znacznie lepsze kąty widzenia w poziomie, i gorsze w pionie niż w HP dv6-3030ew. Podświetlanie jest równomierne. Rozdzielczość nie jest ogromna, ale na 15,6” i do codziennego użytku wystarczająca w zupełności.

Image
Ekran jest wolny od pasków widocznych na zdjęciu, spełnia ono rolę bardziej poglądową.

Dźwięk
Dźwięk wydobywający się z głośników sygnowanych logiem Altec Lansing jest czysty, głośny lecz płaski i zdecydowanie brak w nim niskich tonów, no cóż nie spodziewałem się po nich cudów. W HP głośniczki grają znacznie lepiej.


Bateria
Producent zastosował akumulator o pojemności 4400Mah. Jest to o 600Mah mniej niż w HP dv6-3030ew, no i brak tutaj drugiego układu graficznego, który zjadał by mniej energii. Średnio przy surfowaniu w Internecie bateria starcza na około 2 godziny pracy.


Hałas i wydzielane ciepło
Laptop grzeje się trochę, lecz nie jest to tak bardzo odczuwalne na zewnętrznych elementach obudowy. Przy kratce wentylacyjnej plastik nagrzewa i jest lekko ciepły. Wiatraczek nie hałasuje zbyt mocno nawet na wysokich obrotah. Everest w spoczynku pokazuje 41*C na procesorze i po 49*C na rdzeniach, a w stresie do 70*C na procesorze i do 73*C na rdzeniach.

Image Image


Codzienne użytkowanie
Lapek jak najbardziej nadaje się do codziennej pracy jak i na osobiste centrum multimedialne. Procesor mimo trochę niższej wydajności od i3-350m spisuje się równie dobrze. Klawiatura pomimo trochę głośnego działania jest całkiem komfortowa. Przeglądanie Internetu, a nawet granie nie powoduje nadmiernego nagrzewania się obudowy. Ciche praca sprawia ,że sprzęt staje się prawie nie słyszalny. Głośniki mogłyby być trochę lepsze, a dysk posiadać wyższą prędkość obrotową, no cóż, nie można mieć wszystkiego. Jakość i wybór materiałów są dobrane z głową, zastosowanie matowego wnętrza jest praktyczne, a błyszczącej klapy eleganckie.
Co ciekawe producent wyposażył testowany produkt w 2 systemy operacyjne – Windows 7 i Express Gate. Jako, że ten pierwszy praktycznie każdy zna, bardziej skupie się na tym drugim. Mianowicie jest to lekki i błyskawicznie uruchamiający się(zaledwie kilka sekund) mini systemik, można go uruchomić poprzez naciśnięcie skrajnego lewego przycisku na osłonce głośników. Daje on nam możliwość przeglądania Internetu, słuchania muzyki, przeglądania zdjęć, zagrania w gry, czatowania. Najbardziej przydatna chyba będzie możliwość przeglądania Internetu w pośpiechu lub sprawdzenia coś na szybko, aby nie czekać na pełne załadowanie się Widnowsa. System chodzi bardzo płynnie, może nie zachwyca wizualnie lecz jest przejrzysty i prosty w użyciu, a czasem może okazać się całkiem pożyteczny.
Jako, że nie da się zrobić spod niego screenshota, to pozostają zdjęcia:

Image Image Image Image Image
Na ekranie nie ma żadnych pasów kolorowych bądź szarych, te rzeczy widać tylko na zdjęciach.

Wyniki z Cinebench, HD Tune, Super PI, kompresji Winrar:
Image Image Image ImageImage


Wydajność w grach

Image

Ustawienia Heaven Benchmark:
Tryb 1 – Directx 11; Shaders: High; Tesselation: Normal; Anisotropy: 4; Anti-aliasing: 2x; 1366x768
Tryb 2 – Directx 11; Shaders: Medium; Tesselation: Moderate; Anisotropy: 2; Anti-aliasing: off; 1366x768
Tryb 3 – Directx 9; Shaders: Medium; Anisotropy: 2; Anti-aliasing: off; 1366x768

Ustawienia Gier: Dirt2_1 Dirt2_2 , Black Ops , Assassin’s Creed II , Mafia 2 (demo) , Mafia 2 (demo) Physx/Apex , Lara Croft and the Guardian of Light (demo) , Bioshock (demo , Portal (demo) , Arcania: Gotich IV (demo) , Just Cause 2 (demo)
Dlaczego wybrałem te gry: są to dema lub oryginalne kopie zakupione w wersji pudełkowej bądź na Steamie, mają pobrane wszystkie oryginalne łatki i update’y.


Krótki komentarz
Po teście HP’ka opartym na Radeonie 5650m byłem zaskoczony, po Asusie i Radeonie 5730m na jego pokładzie spodziewałem się lepszych wyników od 5650m. Ustawienia w grach podczas pomiarów były takie same na 2 sprzętach. Co prawda wyniki są lepsze, średni FPS jest wyższy w większości, ale niedużo. Oba lapki mają zbliżone do siebie osiągi. Na tym sprzęcie pogramy także w nowe gry, na dobrych ustawieniach. Pomiary FRAPsem wykonywałem kilkakrotnie przez 10 bądź 2 minuty rozgrywki aby wyniki były wiarygodne, w większości średni FPS się zgadzał, a minimalny i maxymalny FPS różniły się 2-5 klatek na sekundę. Wartości poszczególnych pomiarów uśredniłem i na ich podstawie wykonałem wykres.


Podsumowanie
Ten model Asusa to średniej klasy laptop, wykonany estetycznie i mądrze. Ma dobrą kulturę pracy, lecz demonem wydajności nie jest, ale nie tego można się spodziewać po sprzęcie za niewygórowaną kwotę. Producent mógł pomyśleć nad zastosowaniem dysku 7200rpm, matrycy o trochę lepszych kątach widzenia w pionie czy też bardziej rozbudowane chłodzenie.

Zalety:
- konfiguracja
- jakość i spasowanie materiałów
- pełna i wygodna klawiatura z blokiem numerycznym
- dobre kąty widzenia w poziomie
- kultura pracy
- dostęp do układu chłodzenia( można go wyczyścić z kurzu)
- wejście eSata
- Windows 7 64bit w zestawie
- pojemny dysk
- dodatkowy system Express Gate


Wady:
- niewygodne strzałki
- błyszcząca matryca
- poupychane złącza
- słabe kąty widzenia w pionie
- głośniki mogłyby być lepsze
- pokrywa podatna na palcowanie

Mogę z czystym sumieniem polecić tego laptopa jako centrum multiemdialnej rozrywki I sprzęt do pracy w jednym. Projektanci odwalili kawał świetnej roboty, lecz nie obyło się bez wad. Stylistyka może nie powala na kolana, ale komfort użytkowania jest wysoki.


Tekst został napisany przeze mnie dla Forum.Programosy.pl, zakazuje jego kopiowania. Zdjęcia wykonane zostały własnoręcznie i nie życzę sobie używania ich w innych testach czy recenzjach bez mojej zgody. Pozwalam na rozprzestrzenianie testu poprzez link do forum.


Pochwały przyznane za posta: 5
Awatar użytkownika
Robert
»ekspert
»ekspert
 
Posty: 6403
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:52
Miejscowość: ...
Pochwały: 352



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości