• Ogłoszenie:

Ainol novo 7 aurora - recenzja - test - opinia

Testy podzespołów komputerowych

Ainol novo 7 aurora - recenzja - test - opinia

Postprzez razor_71 12 Lis 2012, 14:35

reklama
Firma Ainol większości ludzi nic nie mówi, ale po chwili namysłu kieruje nas w stronę taniej chińskiej elektroniki. To fakt, że na naszym rynku dominują produkty tanie jak barszcz bo chińskie. Niestety w gąszczu pseudo firm czy także marek uplasował się Ainol. Odsyłam do strony producenta o ile znamy język chiński. Nie będę dłużej ciągnął tematu firmy ale przejdę do sedna czyli do tabletu Novo7 Aurora. Przed jego zakupem postanowiłem mocno przeczesać rynek i poszukać czegoś w miarę taniego z zachowanie dobrych parametrów oraz jakości. Przez prawie miesiąc badałem organoleptycznie dostępne tablety i przerażała mnie ich niska jakość. Płacąc blisko 400 zł niestety nie otrzymamy jakości na poziomie Nexusa 7, ale jesteśmy krok przed i mamy pełnowartościowe urządzenie odpowiednio mniej oferujące. Przejdźmy do zawartości pudełka, po otwarciu wieczka znajdziemy samo urządzenie a pod spodem dołączone elementy wyposażenia tj. kabel USB, słuchawki, kabel OTG oraz ładowarka. Oczywiście nie zabrakło instrukcji obsługi i małego przeglądu interfejsu samego Androida. Kupując tablet warto poszukać jakiegoś pokrowca aby uniknąć jakiś uszkodzeń. Produkt jest objęty 12 miesięczną gwarancją co świetle przepisów unijnych nie powinno istnieć gdyż powinniśmy otrzymać dwuletnią gwarancję. Wspomnę też, że podczas zakupu w sklepie zaoferowano mi za niewielką dopłatą dodatkową gwarancję obejmującą uszkodzenia urządzenia typu zalanie bądź też pęknięcie ekranu. Wybór takiej gwarancji sprawi, że wydłuży się okres serwisowania o kolejne 2 lata. Jak się dowiedziałem wszelakie naprawy serwisowe są związane z wysyłką urządzenie do producenta czyli do Chin co sprawia, że jesteśmy pozbawieni go na minimum 3 tygodnie, więc odradzam generowanie awarii w trakcie eksploatacji. Teraz czas na odrobinę suchych faktów czyli co jest w obudowie tego tabletu.

Specyfikacja:

- ekran: 7″, pojemnościowy IPS (Multi-Touch 5-punktowy), 1024 x 600 pikseli,
- procesor: Cortex A10 Allwinner 1.0 GHz (1 rdzeń) + układ graficzny Mali-400,
- 1 GB RAM DDR3,
- 8 GB pamięci wewnętrznej,
- kamerka 2 Mpix,
- wyjście miniHDMI,
- slot kart microSD,
- port microUSB,
- wyjście słuchawkowe/głośnikowe (głośnik mono)
- bateria litowo-jonowa 3700 mAh,
- Wi-Fi 802.11 b/g/n
- Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich.

Image

Warto zwrócić uwagę na design urządzenia, zaokrąglenia na rogach nieco podnoszą wrażenia estetyczne nawiązując nieco do droższych modeli innych producentów. Poruszę też kwestię wykonania samego urządzenia i bardzo miłe zaskoczenie bo plastik z którego wykonano jest wytrzymały i nie trzeszczy pod wpływem nacisku. Sam wyświetlacz prezentuje się świetnie oferując bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz idealne kąty widzenia jak przystało na matrycę IPS. Na wyświetlaczu mamy naklejoną folię więc ekran nie będzie się rysował. Widać, że ramka wokół urządzenia nie jest za gruba aby nie zabierać cennych rozmiarów samego ekranu.

Image

Mamy tu czystą formę okraszoną czernią na froncie i połyskiem grafitowym na plecach urządzenia. Tył jest podatny na palcowanie i lekko ślizga się.

Image

Na lewym boku zostały umieszczone wszystkie porty tj. gniazdo ładowania, microUSB, miniHDMI, mikrofon, slot kart microSD oraz gniazdo jack 3,5 mm. Z kolei na górze urządzenia mamy przycisk Back, regulacja głośności a także Power.

Image

Mamy też kamerkę na górze ekranu o rozdzielczości 2 Mpix do rozmów wideo przez Skype. Jako aparat funkcjonuje na poziomie dostatecznym ponieważ zdjęcia są bardzo rozmyte.

Po blisko miesiącu używania tabletu mogę nieco podzielić się doświadczeniami. Domyślnie na tablecie znajdował się ICS w wersji 4.0.3 jako się okazało w formie bety firmware'u przez to część aplikacji w Google Play była niedostępna. Postanowiłem wgrać w miarę świeży oficjalny ROM od producenta z ICS'em 4.0.4 za pomocą oprogramowania LiveSuit (wgrany w ten sposób ROM czyści wewnętrzną pamięć). Po tym większość aplikacji była już kompatybilna, niewielka część nadal pozostaje niedostępna ale można to rozwiązać poprzez użycie odpowiedniego pliku build.prop. Dla większości przyda się też uzyskanie root'a na urządzeniu aby pobawić się chociaż w OC.

Image
Image
Image

Po zmianie ROM’u odczuwa się lekki wzrost wydajności. Z kwestii sprzętowych warto zauważyć, że nowy ROM poprawił reakcję dotyku. Sam dotyk trochę kuleje miejscami bo nie raz musiałem mocniej nacisnąć aby trafić w link na stronie lub przycisk zamknięcia zakładki. Prawdopodobnie niewielką barierą jest tu naklejona folia. Za to pięciopunktowy multi-touch działa bez problemów.Tablet ogólnie działa płynnie i ani razu się nie zrestartował bądź też zawiesił. Niektóre aplikacje czasem wyświetlają komunikat o braku odpowiedzi, ale wracają do życia po chwili. Na plus zaliczam dużą ilość wolnej pamięci dzięki temu można instalować bardzo dużo aplikacji.

Image

Image

Image

Aplikacji dostępnych na Ainola jest sporo w tym gry. Bez problemu możemy odpalić na nim produkcje Gameloftu czy MADFINGER Games. Układ graficzny Mali-400 dobrze sobie radzi z większością tytułów. Zauważyłem, że przy intensywnym graniu urządzenie z lewej strony stało się bardzo ciepłe. Tablet nie ma problemów też z filmami oczywiście po zainstalowaniu odpowiedniego odtwarzacza i kodeka (polecam MXPlayer). Przyjemnie się na nim czyta treści na stronach internetowych zarówno w pionie jak i poziomie. Dość dobrze nadaje się jako czytnik pdf’ów, choć poszczególne strony nie ładują się tak szybko (zależne od wielkości pliku pdf). Warto wspomnieć coś o czasie pracy tabletu. Gdy intensywnie używamy urządzenia przy włączonym WIFI czas działanie to około 4,5 godziny natomiast przy wyłączonym WIFI do 8 godzin. W trybie deep sleep przy zerowym użyciu tablet działa do około 24 godzin. Wyniki dość dobre jak na baterie o pojemności zaledwie 3700 mah.

Image

Podsumowując recenzję przyznaję ocenę 4+. W samym urządzeniu są pewne braki w postaci modułu 3G, który według mnie powinien pojawiać się w większości takich urządzeń. Zostaje nam tethering z AP na telefonie gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci WIFI. Zabrakło też modułu GPS, który jest oferowany przez konkurencję. Te braki są oczywiście spowodowane pewnymi dysproporcjami cenowymi gdyż dopłacając około 200 złotych można już mieć dwurdzeniowy tablet z nieco lepszą specyfikacją. Jako, że jest to moje pierwsze urządzenie tego typu to śmiało polecam innym bo dostaną bardzo wydajny tablet w sensownej cenie.

Zalety
+ niska cena
+ Android 4.0.3
+ zawartość opakowania
+ szybkość działania
+ bardzo dobra jakość wykonania

Wady
- grzejąca lewa strona tabletu
- brak modułu 3G
- brak modułu GPS
- brak kabla miniHDMI w zestawie

_____________________________________________________________________

[Chciałbym aby nikt nie kopiował bez pozwolenia treści recenzji oraz zdjęć]

Pochwały przyznane za posta: 2
Awatar użytkownika
razor_71
~user
 
Posty: 1623
Dołączenie: 15 Sie 2005, 11:31
Miejscowość: Wrocław
Pochwały: 79



Powróć do Testy sprzętu

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości